לדף מיוחד לכבוד פורים

פורים כבר מתקרב!

לרגל הפורים העומד בפתח, ריכזנו עבורכם את השיעורים, התשובות ודפים נוספים שיעזרו לכם להתכונן לימי הפורים.

גודל טקסט

חג פורים מתקרב, וכבר נכנסו לשלושים יום שלפני החג, השנה, שנת תשע"ח (2018, למניינם) פורים חל ביום חמישי (י"ד באדר, 1/3 למניינם), ופורים בירושלים ביום שישי (טו באדר, 2/3 למניינם).
shutterstock_94792603.jpg
צילום: shutterstock

ממילא, דיני ומנהגי הפורים (משלוח מנות, מתנות לאביונים, מקרא מגילה, משתה ושמחה, ומנהג התחפושות) יחולו בכל הארץ ביום חמישי, ובירושלים ביום שישי.


ימי הפורים מעוררים הרבה עניין עוד לפניהם, המצוות המיוחדות שחכמים תיקנו, המנהגים שהתקבלו והאווירה שנוצרת בעקבותיהם גורמת לרבים להתעסק רבות בחג הזה, ולצורך כך רצינו להביא כאן מתוך המגוון המיוחד שיש באתר בענייני הפורים:

ראשית כל, הלכות הפורים. באתר קיימת קטגוריה שלמה ובה עשרות רבות של שיעורי וידיאו, שמע וטקסט. שיעורים מעשיים על הלכות היום, גם שיעורים בעיון בהלכות הללו, זמני הפורים במקומות מסופקים, מצוות היום ועוד הלכות רבות. נביא לדוגמא קישורים למספר שיעורים:


הלכות פורים מהרב מרדכי אליהו זצ"ל
הלכות התפילה בפורים

עיון במצוות משתה ושמחה וטעמיה

פרוז ומוקף

חיוב נשים בקריאת מגילה


בנוסף להלכות פורים, יש באתר שיעורים רבים על מגילת אסתר, סדרות של שיעורי עיון והעמקה בפרקי המגילה, לקחים שצריך ללמוד מהמגילה ושיעורים נוספים. גם כאן נביא כמה שיעורים:


מגילת אסתר לשמיעה
שידור חוזר של קריאת המגילה

טקסט מגילת אסתר

עיון והקשבה במגילת אסתר


באתר ניתן למצוא גם את הלכות תענית אסתר מהרב מרדכי אליהו, הרב אליעזר מלמד, הרב בן ציון מוצפי ועוד. בויקישיבה יש ערך מפורט על שושן פורים, מדוע נקבע תאריך שונה, המקרים שבהם עושים פורים משולש והמקומות שבהם יש ספק האם חוגגים את פורים בי"ד או בט"ו. בנוגע להלכות מחצית השקל, העלנו כתבה ובה סיכום מקיף וכולל של טעמי המנהג, מי מחוייב במנהג, כמה נהגו לתת ושווי הכסף העדכני.


במדור שאל את הרב יש למעלה מארבע מאות שאלות ותשובות לפורים, ובין הנושאים שנשאלו אפשר למצוא שאלות על מחצית השקל, תענית אסתר, תחפושות, הנוסע ממקום למקום, משלוח מנות ומתנות לאביונים, סעודת ומשתה פורים וקריאת המגילה. מתוך מאות השאלות, נביא כמה שאלות מיוחדות:


מחצית השקל - סיכום הדינים והמנהגים

מה היה בתענית אסתר?

לצום את תענית אסתר

האם בן יכול להתחפש לבת?
לחמצן שיער בפורים
אפשר לא להתחייב בפורים?

הלכות משלוח מנות

קריאת המגילה בנוסח שונה

למה אסור לנשים להשתכר?מי שרוצה לבחון את עצמו על מגילת אסתר, הלכות פורים או מסכת מגילה - יוכל למצוא מבחנים על כל אחד מהנושאים הללו באתר, המבחן על פורים כולל מבחנים מפורטים על חיוב קריאת המגילה, פרזים ומוקפים, הלכות קריאת מגילה, משלוח מנות ומתנות לאביונים וסעודת פורים ומשלוח מנות.

סך הכל, בבית המדרש יש קטגוריה כללית של כל השיעורים לפורים, עם למעלה משלוש מאות שיעורים(!). כמובן, כמו בכל חג ומועד, כל התוכן שקשור לפורים מתוך האתר מרוכז בדף המיוחד לפורים באתר ישיבה.