ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
תרמו כעת זכר למחצית השקל לישיבה הגדולה בעולם!

החלפת כסף מזומן בצ’ק - אסור משום ריבית? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ד אדר א' תשע"ט

החלפת כסף מזומן בצ’ק - אסור משום ריבית?


הרב מיכאל יומטוביאן

שאלה:
אני רוצה לרכוש רכב. החוק החדש לא מאפשר לשלם במזומן את מחיר הרכב.
חבר הציע לי לקנות צ'ק בנקאי באופן שאני משלם סכום מזומן והם נותנים לי צ'ק אך לוקחים עמלה כך שהצ'ק שאני מקבל הוא פחות מהסכום אותו אני משלם.
האם במהלך כזה יש איסור ריבית?

תשובה:
במקרה שאתה מתאר אין איסור ריבית כלל. ונבאר את הדברים.

ישנם שני מצבים בהם אדם מחליף כסף בצ'ק כדלהלן-

מקרה א: ראובן מחזיק בידו שטר חוב (צ'ק) על סכום מסוים, ורוצה במקומו כסף מזומן.
ראובן מוכר לשמעון את השטר במחיר נמוך מהסכום הכתוב בשטר. כגון צ'ק על סכום 1000 שח שתאריך פרעונו בחדש אלול, ראובן מוכר את הצ'ק לשמעון ומקבל עבורו 800 שח. כמובן שמעון לא מוכן לשלם את מלוא הסכום.
במקרה כזה מתעוררת שאלה של איסור ריבית, שהרי הקונה את הצ'ק משלם סכום של 800 שח ובגלל שהוא מוכן להמתין לזמן פרעון הצ'ק הוא מקבל 1000 שח, אם כן האם זהו איסור ריבית?
במקרה כזה, הפוסקים מחלקים בין שני מצבים. מצב אחד בו שמעון קונה את הצ'ק באופן מוחלט וגם אם אין לו כיסוי, הוא עומד מול החייב, באופן כזה אין במכירת הצ'ק איסור ריבית, שהרי מדובר שראובן מכר את הצ'ק ומחירו בשוק פחות מהמחיר הכתוב בו, ובמכירה אין איסור ריבית.
אך אם מדובר שראובן המוכר את הצ'ק נשאר אחראי לפרעונו, ואם לא יהיה לו כיסוי, שמעון יחזור אליו שיפרע את הצ'ק, באופן כזה יוצא שמדובר בהלוואה, כלומר ראובן בעצם לווה כסף ופרע אותו באמצעות צ'ק שפרעונו מאוחר ובגלל איחור התשלום הוא משלם ריבית. ואופן זה הוא אסור.

מקרה ב: לראובן יש כסף מזומן ומסיבות שונות הוא זקוק לצ'ק. שמעון מוכן למכור לו צ'ק, וראובן, שהוא הקונה משלם סכום גבוה יותר מהסכום הכתוב בצ'ק. באופן כזה בודאי אין ריבית, שהרי הסכום בצ'ק הוא נמוך יותר מהכסף המזומן.

הנידון בשאלה זהה למקרה ב שכתבנו ממילא לא שייך בזה איסור ריבית כלל.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il