ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

פקודות המפקד מול ההלכה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ח אדר א' תשע"ט

פקודות המפקד מול ההלכה


הרב משה ליב הכהן הלברשטט

שאלה:
תהיתי מה מצופה מחייל לעשות אם מפקדיו פוקדים עליו במהלך פעולה לעשות דבר המנוגד להלכה. (לדוגמה, למדתי שאם משאית של חומרי נפץ נוסעת לכיוון שוק הומה אדם, אסור לפוצץ את המשאית לפני שהיא מגיעה לשוק. גם אם זה יהרוג פחות אנשים, אסור לנו לבחור בין ערך החיים של אנשים אחרים. מפקד עלול לפקוד עליך לירות במשאית ולפוצץ אותה משום שזה יהרוג פחות אנשים, אולם זה יכול להיחשב רצח על פי ההלכה). האם יש דין קדימה בהלכה להישמע להוראות המפקדים במקום להלכה כדי לשמור על ביטחון האומה ועל מבנה הפיקוד של הצבא?

תשובה:
ברור שבמסגרת צבאית חייל צריך להישמע להוראות מפקדו לתועלת הפעילות הצבאית וכדי להימנע מאנרכיה, ובלבד שהפקודה איננה מנוגדת להלכה. פקודה המנוגדת להלכה אסור לבצע בשום פנים ואופן, ראה את דברי הרמב"ם בהלכות מלכים (פרק ג הלכה ט) שאפילו במקרה של מלך אם גזר לבטל מצוה ברור שאין שומעין לו. ומי שפועל בניגוד להלכה הרי הוא הפוגע בביטחון האומה ועתיד ליתן על כך את הדין.

לגבי הדוגמא שהבאת כלל לא ברור שההלכה אוסרת לפגוע במשאית חומרי הנפץ, שהרי לכאורה יש לנהג דין רודף גם אם הוא רודף באונס, שמותר ואף חובה לפגוע בו כדי להציל את הנרדף באין דרך אחרת, בדומה לאשה מעוברת שנמצאת בסכנת חיים והדרך היחידה להצילה הוא על ידי הריגת העובר שהורו חכמים שמותר לחתוך העובר במעיה, בין בסם בין ביד מפני שהוא כרודף אחריה להורגה, ראה את דברי הרמב"ם בהלכות רוצח ושמירת הנפש פ"א ה"ט ובאור דבריו באגרות משה יו"ד ח"ב סימן ס ענף ב, וחו"מ ח"ב סימן סט.

חשוב מאוד שחייל העוסק בפעילות מבצעית ילמד ויברר מראש את דעת ההלכה במקרים העלולים לצוץ במהלך פעילותו, כדי שידע לכלכל את מעשיו על פי תורתנו הקדושה.

מייסד וראש תוכנית "יורו" להכשרת רבנים ומנהיגים לקהילות בארץ ובתפוצות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il