ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

חינוך הנוער הדתי | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


א תמוז תשע"ח

חינוך הנוער הדתי


הרה"ג יעקב אריאל

שאלה:
שלום עליכם!
אני הקטן תלמיד בישיבה ברוך ה’ שזיכני לעמול בתורה ,ואחת הסוגיות שמעסיקות אותי היא "חינוך הנוער הדתי " מה שנקרא "לימוד דתי ממלכתי"... אני למדתי בבית ספר יסודי ממלכתי דתי וישיבה תיכונית כמו כל אחד ולאחר כמה שנים בישיבה אני מגלה תופעה מאוד מוזרה שחוזרת על עצמה:
הילד ה"דתי לאומי" שגדל בבית ספר ממלכתי דתי ובישיבה תיכונית מגיע לישיבה ופתאום מתעורר לתורת חיים הלא היא כמובן "התורה", תורת משה אמת, מתיקות הגמרא שמלבנת את פרטי התורה שבכתב וההלכה היורדת לפרטי פרטים עד ימינו, הוא פתאום מתעורר לצניעות וקדושה.

אני רוצה להצביע על פער עצום בין השמיניסט המצוי בישיבה תיכונית לתלמיד ישיבה: השמיניסט המצוי הפרוע שונא את הגמרא ומשקיע במתמטיקה ואנגלית, הוא רץ למעיינות וטיולים, טראקים בגיאורגיה, כמובן שהכיפה והציציות העבות מלווים איתו לכל מקום אבל נראה שהוא עצמו נמצא בעולם אחר... לעומת זאת, תלמיד הישיבה הוא מתעורר למושג חדש: "בן תורה " ולעבודת ה’, יראת שמיים, צניעות, אהבת הבריות, קידוש השם. (ישיבות תיכוניות כמו "הזורעים","ישלץ" הן בעצם עולם אחר לעומת שאר הישיבות התיכוניות אז ברור שהן לא נמצאות בסוגיה)

לאחר כל החשבון הזה, אני שואל את עצמי - למה זה קורה ?! למה ילדים גדלים כמו שהם גדלים, פורקים עול עד שמגיעים לישיבה ופתאום צריכים לגלות שיש תורה? ברור לי שלא כולם ככה וחס ושלום להכליל את כולם, אני רק מצביע על תופעה נכרת שחשוב לשים לב אליה !

לעניות דעתי,יש בעיה בחינוך הממלכתי דתי, ובמיוחד בישיבות התיכוניות! אני לא יודע מה הבעיה.. אולי צריך תלמודי תורה יותר? או צורת העברת התכנים שגויה? אולי שעתיים גמרא בתחילת יום בישיבה תיכונית זה כישלון חרוץ?

כמו כן, רציתי לדעת מה אתם חושבים בעניין ואני אשמח שתאמרו לי שאני טועה ולהראות לי נקודות אור, המטרה היא כמובן להעלות את חשיבות התורה וליראת שמיים!

תודה רבה

תשובה:
הפנה את שאלתך לראשי הישבות התיכוניות


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il