ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

חישוב שעות זמניות מעלות השחר עד צאת הכוכבים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב אדר ב' תשע"ד

חישוב שעות זמניות מעלות השחר עד צאת הכוכבים


הרב עזריה אריאל

שאלה:
לפי השיטה שמחשבים שעה זמנית ע"י חלוקת הזמן מעלות השחר עד צאת הכוכבים ב-12, איך אפשר לדעת מתי עלות השחר וצאת הכוכבים כדי לחשב, שהרי זו לא מציאות שאנחנו רואים כמו זריחה ושקיעה?

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "איך מחשבים שעות זמניות?"

תשובה:
לשואל, שלום!
לא מדויק ש"זו לא מציאות שאנחנו רואים". ברור שעלות השחר היא מציאות פיזית שרואים אור במזרח לפני עלות השמש, וכמו כן צאת הכוכבים הם צאת שלושה כוכבים ממוצעים. נכון הוא שקשה להגדיר את האור המדובר בדיוק, וגם בכוכבים יש קושי להבחין בימינו בתנאי תאורת הרחוב וזיהום האוויר, אבל בסופו של דבר זוהי אכן מציאות.
מכל מקום, כיום מקובל לחשב את הזמן על פי אומדני מרחק הליכה שמופיעים בחז"ל: ארבעה מיל בין עלות השחר לזריחה (פסחים צד ע"א), ושלושת רבעי מיל בין השקיעה לצאת הכוכבים (שבת לד ע"ב).
מקובל בהלכה לחשב שיעור מיל לשמונה עשרה דקות, ולפי זה עלות השחר הוא שבעים ושתיים דקות לפני הזריחה וצאת הכוכבים הוא שלוש עשרה דקות וחצי אחרי השקיעה, אלא שלמעשה לעניינים שונים מקובל לחשב את הזמן בין השקיעה לצאת הכוכבים בשמונה עשרה דקות (עיין יביע אומר ח"ז או"ח סי' מא), על פי שיטה שמופיעה ברמב"ם לפיה מהלך מיל הוא 24 דקות (האומדנים השונים למהלך מיל תלויים בפירוש הסוגיה בפסחים צד ע"א, עיין 'שערי היכל' שם עמ' תקצב הערה 5).
נמצא שלפי השיטה שמחשבת מעלות השחר עד צאת הכוכבים נוספות לכל יום עוד כ - 85 דקות, מה שמוסיף עוד כשבע דקות לכל שעה זמנית.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il