ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט


כנס אתר ישיבה לרבנים משיבים 2

קשרי הגומלין בין הרב לשואלים

שבט תשע"ג


בשבט תשע"ג התקיים כנס של אתר ישיבה לכלל הרבנים המשיבים באינטרנט בבית הארחה בית וגן בירושלים. זהו הכנס השני במספר, והשתתפו בו כ-60 רבנים המשיבים באתרי שאל את הרב השונים. הכנס הינו חשוב ויחודי, ואתר ישיבה שמח מאוד על הזכות להרים את הכפפה ולארגנו.
בכנס דנו הרבנים בנושאים שונים היחודיים לתחום זה של מענה אינטרנטי, והשתתפו בו גם נשים המשיבות באינטרנט, אנשי מקצוע המשיבים מטעם גופים שונים ועוד.בפתיחת הכינוס סיפר הרב עזרא כהן, מנהל אתר ישיבה, על שאלות שהגיעו מהעולם כולו לאתר ישיבה. נערה יהודיה מהאי ג'רבה שאלה את הרב האם היא יכולה ללמוד בשעות הערב בבית ספר ממשלתי, או שיש בכך בעיה בשל התערבות עם הגויים. זוג מאירן ביקשו לשאול את הרב האם טוב יותר לעלות לארץ עם הקשיים של פרנסה וצניעות הכרוכים בכך, או שעדיף להם להשאר באירן?
גם רבני קהילות שונים מרחבי העולם נעזרים ב"שאל את הרב", היות ובאתר ישיבה ישנם רבנים גדולים המשיבים לפונים. ביניהם ניתן למצוא את הרה"ג זלמן מלמד, הרה"ג דב ליאור, הרה"ג יעקב אריאל, הרה"ג אביגדור נבנצל, הרב דוד חי הכהן, הרבנות הראשית לישראל, מכון פוע"ה, מכון התורה והארץ ועוד.

במושב הראשון התקיים פאנל בו השתתפו הרה"ג זלמן מלמד, הרה"ג יעקב אריאל, הרה"ג רצון ערוסי ונציג הרבנות הראשית לישראל, המשיבה באתר ישיבה, הרב חגי בר גיורא. את הדיון הנחה הרב יוני לביא, מפעיל ומייסד מוקד "חברים מקשיבים".
בפאנל דנו הרבנים האם השו"ת האינטרנטי נועד רק לשמש ככלי לעניית תשובות (עזרה ראשונה) או גם לחינוך ולשינוי משמעותי אצל השואל. עוד התייחסו הרבנים לשאלה, אילו שאלות יש לפרסם ואילו אין לפרסם.המושב השני עסק במענה לשאלות שיש בהן צד מקצועי וביצירת שיתוף פעולה בין מכונים מקצועיים לאתרי שו"ת. במושב זו השתתפו הרה"ג אברהם יצחק כלאב, ראש כולל דיינות פסגות שדיבר על האיסור של רב להפוך ל"עורך דינו" של השואל. הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן, דיבר על ההתמכרויות לאינטרנט ועל דרכי הטיפול בכך.
הרב גדעון ויצמן ממכון פוע"ה דיבר על הפסיקה בנושא טהרת המשפחה באינטרנט. הרב ד"ר מרדכי הלפרין, ראש מכון שלזינגר, חתם את הכנס בשיחה אודות הפסיקה באינטרנט בענייני רפואה והלכה, והביא מספר סיפורים בנושא.


כתבות
התפקיד של שו"ת אינטרנטי
ראיונות עם הרבנים
זהירות בפנייה לרבנים באינטרנט
תכנית "רב שיח" ברשת מורשת על הכנס


את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il