ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש מדורים רביבים

פרק 244

שתיה בפורים - כמה וכיצד?

עד כמה צריך אדם לשתות בפורים, עצה טובה לשותים בפורים.
5364
לחץ להקדשת שיעור זה
עד כמה צריך אדם לשתות בפורים
רביבים (639)
הרב אליעזר מלמד
243 - על משמר היהדות
244 - שתיה בפורים - כמה וכיצד?
245 - ממעשה בראשית ליציאת מצרים
טען עוד
מצווה לעשות את ימי הפורים "ימי משתה ושמחה". ואמרו חכמים (מגילה ז, ב) שחייב אדם להשתכר בפורים עד שלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי. אלא שנאמרו דעות רבות בהגדרת מצוות המשתה. ככלל, אפשר לסכם כי יש בזה שתי דעות עיקריות.
יש אומרים שדברי חכמים הם כפשוטם, שאדם צריך להשתכר כל כך עד שלא ידע להבחין בין ארור המן לברוך מרדכי (רי"ף, רא"ש).
ויש אומרים שהמצווה היא לשתות יותר מהרגיל עד שיהיה שתוי, היינו שירגיש מעט סחרור ויהיה יותר משוחרר ושמח, אבל לא יגיע למדרגת שיכור שעלול להתנהג באופן שאינו מכובד (רבי אפרים, תוס' ור"ן).
ונראה לומר, שכיוון שתגובתם של האנשים לשתיית היין שונה, על כן גם יש דעות שונות כיצד לקיים את מצוות "משתה ושמחה" למהדרין. יש שהשתייה המרובה גורמת להם להתפרע, ויש שעושה אותם נוחים וטובי לב. יש שהשתייה גורמת להם להתגולל בקיאם ולהתבזות לעיני כל, ויש שהשתייה מעוררת אותם לגלות את ליבם הטוב. יש שהשתייה מעייפת אותם ויש שהשתייה מעוררת אותם. לפיכך כל אדם צריך לבחון את עצמו כיצד יקיים את מצוות השמחה והשתייה באופן המתאים לו ביותר.

עצה טובה לשותים בפורים
לשמחתנו הצעירים שלנו אינם רגילים לשתות לשוכרה. אלא שכדי לקיים את מצוות שמחת הפורים יש צורך להכיר מעט את דרכי השתייה, שאם לא כן, יכול אדם לבוא לסעודת פורים ולמחרת יתעורר בביתו בלי לזכור כיצד חזר מהמסיבה לביתו. אח"כ יספרו לו כי רקד על ארבע, הקיא וצעק, ואז התחיל לטעון איזה דבר לא ברור, וכשלא נענו לקריאותיו הפך את השולחן, ועשרה אנשים מאוהביו נאלצו לסחוב אותו לביתו.
האלכוהול מגיע לשיא השפעתו רק לאחר עשרים דקות משתייתו. אבל מי שאינו מכיר זאת, שותה בתחילת הסעודה כוס יין או משקה חריף אחר, וכשנוכח לאחר חמש דקות שהמשקה כמעט לא השפיע עליו, סבור הוא שעליו לשתות עוד כוס כדי לקיים את המצווה. והנה עוברות עוד חמש דקות ועדיין הוא מרגיש רק מעט סחרור ולא יותר, ועל כן עולה בדעתו שהוא מוכרח לשתות עוד כוס מלאה. כעבור עוד חמש דקות, אף שהוא כבר מתחיל להרגיש שמח, מכל מקום כדי לקיים את המצווה בשלמות הוא סבור שעליו לשתות כוס רביעית. וכל זאת תוך פחות מעשרים דקות. ואז פתאום האלכוהול עולה לראשו, והוא עוד מנסה לשלוט בעצמו, אבל מהר מאוד נופל שיכור כלוט, מתגולל בקיאו, וכדאי ביזיון וקצף.
על כן צריכים השמחים לדעת כיצד לשתות, ולהמתין בין שתייה לחברתה לפחות חצי שעה. ורצוי מאוד יחד עם שתיית היין לשתות הרבה מים ולאכול מאכלים טובים, וכך האלכוהול ייספג כראוי בלי לגרום לכאבי ראש, ויוכלו לשמוח כראוי בכל הפורים.


עוד בנושא רביבים

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות. לחץ כאן להעברת שאלתך לרב.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il