ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שבת בקראון פלזה עם הרב שמואל אליהו והרב יוני לביא ושבת שירה עם הרב סבתו
בית המדרש מדורים קרוב אליך

גליון מס 159

אהבה במקום סיגופים

הרב שמואל טלשבט תשע"ז
120
לחץ להקדשת שיעור זה
שאלו לבעל שם טוב: מהו עיקר העבודה? שהלא אנו יודעים ואבותינו סיפרו לנו שבימים קדמונים היו אנשי מעשה מתענים משבת לשבת, ואתם בטלתם את הדבר הזה, שאמרתם שכל אדם שהוא מתענה עתיד ליתן את הדין שנקרא חוטא, שמענה את נפשו, על כן הגידו נא לנו מהו עיקר העבודה. והשיב להם הבעש"ט: אני באתי לעולם הזה להראות דרך אחר, והוא שיראה האדם להמשיך על עצמו שלושה דברים הללו, היינו אהבת ה' יתברך ואהבת ישראל ואהבת התורה, ואין צריך לעשות סיגופים.
בוצינא דנהורא יח, ד

חידושו של הבעש"ט צריך הסבר: לכאורה חיזוק אהבה וסיגופים אלו שני דברים שונים מאוד זה מזה. כיצד ייתכן שהאהבה תבוא במקום הסיגופים ותפעל את אותה הפעולה שהם פועלים, עד שלא יהיה בהם צורך?
האדם מורכב משני הפכים: גוף ונשמה. לגוף יש רצונות נמוכים, ואילו לנשמה רצונות גבוהים ונעלים. הנשמה היא גילוי נקי וטהור של אור ה' בתוך האדם, היא קשורה לה' יתברך וכל רצונה הוא לעשות רצונו, להידבק בו ולהתבטל אליו. בין הגוף והנשמה מתקיים מאבק על השליטה באדם, כאשר המצב הרצוי והטוב הוא שהנשמה תנצח ותנהיג, והגוף יתבטל אליה ויקבל את הנהגתה. כשהגוף שולט הוא מחשיך את אור הנשמה, ואת זה באים הסיגופים לתקן. הסיגופים מזככים את הגוף על ידי השפלתו ושבירתו, ובכך מסירים את המסכים מעל הנשמה ומאפשרים לה להוביל ולהאיר ללא הפרעה.
בדומה לסיגופים, גם אהבה לה' ולתורתו ולעמו גורמת לנשמה להאיר בלי הפרעה. כיצד? במקום להחליש את הגוף, אפשר לחזק את הנשמה.
כשאדם אוהב את חברו, הוא מקבל הרבה כוח מהמפגש אתו ומהגילוי של האהבה אליו. גם לנשמה שלנו יש דברים שהיא אוהבת. כור מחצבתה של הנשמה הוא הקדוש ברוך הוא. אליו היא נמשכת, כוספת ומתגעגעת. קודשא בריך הוא, אורייתא וישראל חד הם, לכן הנשמה אוהבת ומתגעגעת אף לתורה ולישראל. כשאדם מטפח את האהבות הללו – הוא מגדיל את כוח הנשמה וגורם לה להאיר.
בחשכת הגלות היה צורך לעבוד דווקא בדרך המרה של הסיגופים. עם התנוצצות אור הגאולה בא הבעש"ט לעולם "להראות דרך אחר" – דרך של אהבה. דרך הסיגופים מחזקת את הנשמה רק בעקיפין על ידי החלשת הגוף; האהבה עובדת ישירות על הנשמה, בדרך שמחה ונעימה שמרבה אור ומתיקות בעולם.
עוד בנושא קרוב אליך
שאל שאלה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il