ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שבת בקראון פלזה עם הרב שמואל אליהו והרב יוני לביא ושבת שירה עם הרב סבתו
בית המדרש בית מדרש קרוב אליך

גליון מס 160

חיבור לצדיקים – כאן ועכשיו

156
לחץ להקדשת שיעור זה
דיבורי הצדיק, שם הוא קבור וטמון החיות שלו. וזה הלומד – בהכנסו עם החיות ומוחין שלו לתוך החיות ומוחין של הצדיק שטמן בדבריו, נקרא אתדבקות רוחא ברוחא, ושפתותיו דובבות בקבר, כנודע זה מדברי הבעל שם טוב נשמתו בגנזי מרומים. ונקרא בחינה זו השתטחות על קברי הצדיקים, שהן דבריהם שלומד ומזכיר היום הלומד, ולכך מחיה מוחין של אותו הצדיק והבן.
מאור עינים, ישמח לב מסכת שבת

גדול הוא כוחה של התורה הקדושה לפעול גדולות ונצורות על העוסקים בה. במשך כל שנות קיומו של עם ישראל עד לדור האחרון ממש, עדים אנו לקדושי עליון שהתורה עיצבה את אישיותם, והובילה אותם ואת הנלווים אליהם לתעצומות נפש ולמחוזות מופלאים של קדושה וטהרה. אך ניתן גם לראות מקרים שבהם אדם לומד זמן רב והלימוד כמעט ואינו משפיע על אישיותו. גם לאחר זמן רב, הוא נשאר כמעט באותה מדרגה רוחנית שבה היה כאשר הציג לראשונה את כף רגלו על מפתן בית המדרש. כמה סיבות עלולות לגרום למציאות כאובה זו, והבעל שם טוב עומד על אחת מהן.
הבעש"ט מלמד שאחד הכלים החשובים בקניין התורה באופן אמיתי ועמוק, כזה שיש בכוחו להשפיע שפע עצום על נפש הלומד, הוא ההתקשרות לצדיקים. היינו מאוד רוצים להתדבק בהם ולהתחמם לאורם, אבל רובם המוחלט כבר בעולם האמת. הבעש"ט מלמד שעל ידי לימוד תורתם, מתאפשר לנו לטעום מהמתיקות של המציאות שלהם, שהרי כשצדיק אומר תורה, אין בזה העברה של חומר לימודי גרידא, אלא הצדיק נותן בדברים את רוחו, את ה'מוחין' שלו.
לכל צדיק יש מעין 'צינור רוחני' שדרכו מוזרמת אליו השפעת התורה הקדושה. כאשר עוסקים בדבריו של אותו צדיק והלב מכוון לקליטת השפע האלוקי של התורה המועבר דרך אותו צינור, מתבצע חיבור בין רוח הלומד לבין רוחו של הצדיק. חיבור זה הופך את הלימוד מלימוד חיצוני ללימוד חי ומשמעותי המתברך מעבודתו של הצדיק שייסד את ה'צינור' הזה.
זו משמעותה העמוקה של האמירה שצדיקים במותם נקראים חיים – מעגלי ההשפעה שלהם אינם מסתיימים ברגע הפטירה. הם ממשיכים לפעול בעולם ויש לנו אפשרות להידבק בהם, לקבל מהם ולהאיר לעולם מאורם. עבודה זו זמינה ואפשרית לכל אחד מאיתנו, ללא הגבלת מקום וזמן. נלמד על הצדיקים ונלמד מתורת הצדיקים, ובכך נזכה להחיות את רוחם בעולם ולהשפיע שפע ברכה רוחנית וגשמית על נפשנו ועל העולם כולו
עוד בנושא קרוב אליך
שאל שאלה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il