ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שבת בקראון פלזה עם הרב שמואל אליהו והרב יוני לביא ושבת שירה עם הרב סבתו
בית המדרש מדורים קרוב אליך

אהבה – זה עיקר הכל

הרב שמואל טלאדר תשע"ז
245
לחץ להקדשת שיעור זה
אמר מרן הריב"ש טוב לתלמידו הרב מקאלאמעא, אביו של הצדיק ר' נחמן ז"ל: את הקל שבקלים והפחות שבפחותים אשר הוא בדעתך, אני אוהב אותו יותר מן מה שאתה אוהב את בנך יחידך.
אוצר החיים, לקט אמרי פנינים
עבודת האהבה שבין יהודי לחברו הועמדה במרכז בית המדרש של הבעש"ט הקדוש, וכך סופר על תלמיד תלמידו, רבינו אלימלך מליז'נסק, שבכ"א אדר חל יום פטירתו: "שמעתי מפי אדמו"ר בוצינא קדישא מו"ה אלימלך זצוק"ל כששאל אותו ביחוד הצדיק המפורסם בוצינא קדישא אחיו מו"ה משולם זושא זללה"ה הייתי אז אצלם כששאל אותו בזה הלשון: אחי, לְמוֹד לי זה שאתה הוא פועל נסים ונפלאות ומעשים נוראים, שאוכל גם כן לפעול כך. כלל הדברים בקיצור שהשיב לו אדמו"ר, שהוא על ידי התחברות הצדיקים ואהבה וחיבה וריעות ביניהם – על ידי כן נפעלים ונעשים כל הנסים, וכל הפעולות והמעשים נוראים. והודה הצדיק הנ"ל לדבריו, ואמר: בודאי, כי זה עיקר הכל" (מאור ושמש פרשת בלק).
תשובת רבי אלימלך לאחיו הקדוש, רבי זושא, מחדשת ומפתיעה. עם כל מעלת האהבה, היינו מצפים שהוא יתלה את יכולתו לפעול ישועות וניסים בתורה שלמד, בתעניות שקיבל על עצמו או בשאר הנהגות חסידות שהתייחד בהן. אבל רבי אלימלך תולה את מופתיו הרבים באהבה, חיבה ורעות שנוהגים הצדיקים ביניהם. התשובה הזאת משמחת מאוד: אם היה מדובר על טבילות רבות וגלגולי שלג, כמעט ולא הייתה לנו נגיעה בעבודה זו. אבל דיבוק חברים זו עבודה שמתאימה לנו. לדיבוק חברים ולאהבת חברים אנחנו יכולים להגיע, שהרי מי לא רוצה למלא את לבו באהבה? מי לא מבקש חברי אמת שיבינו אותו בכל מצב, ויפיחו בו כוח ותעצומות? המעלות הנפלאות הללו נוגעות לכל אחד ואחד מאיתנו.
כיצד האהבה לזולת יכולה לפעול מופתים ולשנות סדרי בראשית? רבי אלימלך עצמו מסביר את הדברים בספרו הקדוש נועם אלימלך (וישלח ד"ה או): ה' ברא את העולם בכוח האהבה. וכשם שה' ברא את העולם באהבה, כך גם הצדיק מסוגל לפעול ולהשפיע בעולם בעקבות אהבתו. הצדיק אוהב את הבריות מאוד, ומתדמה לקדוש ברוך הוא שאוהב את בריותיו.
כשרבי אלימלך מדבר על הצדיק, הוא מדבר על כל יהודי ויהודי: "כשאדם פונה עצמו מהבלי הזמן והוא יוצא מבין הקליפות – תיכף בא למדרגה גדולה ונקרא צדיק גמור" (יתרו ד"ה או). לכן ברגע שאדם שב בתשובה ומתחבר לאהבת ה' לבריותיו ולעולמו, כבר הוא יכול להשתתף בהנהגת העולם, ולפעול עם אל למען שמו באהבה.
עוד בנושא קרוב אליך
שאל שאלה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il