בית המדרש

  • מדורים
  • נושאים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

הרחבת המשפחה

אנו מתלבטים האם לשאוף בקרוב להרחבת המשפחה, או שזה עלול לפגוע בילדים, מפני שיהיה לי פחות זמן להקדיש להם ולקדם אותם

undefined

הרב אליקים לבנון

ו אלול תשס"ז
2 דק' קריאה
שאלה:
אנו נשואים כשש שנים ויש לנו ב"ה שלושה ילדים, כשהקטנה בת שנה. אני לא עובדת, ובעלי מפרנס. אנו מתלבטים האם לשאוף בקרוב להרחבת המשפחה, או שזה עלול לפגוע בילדים, מפני שיהיה לי פחות זמן להקדיש להם ולקדם אותם. כיום אני משקיעה בהם המון, ומשתדלת ללמד אותם דברים חדשים, ואני חוששת שהם ייפגעו אם המשפחה תתרחב. אני מבקשת לקבל עצה ולא פסק הלכה כדי שאוכל לקבל החלטה בעצמי.


תשובה:
בראשונה, אני רוצה להרגיע אותך שכל מה שאני כותב או פוסק זה בגדר "חוות דעת", שאיננה מחייבת את השומע, ותוכלי לקבל החלטה מתוך חופש גמור. ולגופו של עניין: סוגיית הרחבת המשפחה, יש בה רגישות גבוהה. לכאורה, במבט אובייקטיבי, ניתן לומר שגידול ילדים גורם לנו רק נזקים: עלות כלכלית גבוהה, בזבוז זמן ארוך על הטיפול בהם, עצירת הקידום האישי והלמידה אצל ההורים וכו'. אדם "חכם" אולי יגיע להחלטה, שזה מסוג הדברים שמיעוטם יפה ורובם קשה. ואם נרחיק לכת, נגיע למסקנה שבאמת כל רגע קשה לנו: אנו לא חופשיים לצאת לבילוי או לנסוע לטיול בגלל הילדים, ועוד ועוד מגבלות.
אך כמובן שהמבט צריך להיות שונה לחלוטין. בראש ובראשונה, ציווי התורה על הגברים: "פרו ורבו ומלאו את הארץ". ובדברי הנביא ישעיהו (פרק מ"ה): "לא תוהו בראה לשבת יצרה", ממנו לומדים הפוסקים שגם נשים בכלל המצוה (עיין בית שמואל, אהע"ז, א', ס"ק ב').
אם כן, הרחבת המשפחה היא ערך גדול ומקודש בראיה התורנית. הסיבה שאת מציינת בשאלתך היא, ההקדשה לילדים והחשש שהאחד בא על חשבון השני. למען האמת, ילדים הם חכמים מאוד, והם קולטים ידיעות ומחשבות ממש "מהאוויר", כך שאין צורך לשבת וללמד אותם. זאת עושים המורים והמורות בבית הספר. החינוך בבית הוא מתוך צורת הדיבור, התייחסות למקרים בבית וגם למאורעות מחוץ לבית. אחד הכללים שלנו בחינוך הוא לתת אמון בילדים. חלק מהאמון בהם הוא גם הידיעה שאין צורך לומר פעמיים כל דבר, מפני שיש לנו אמון שהם מבינים בפעם אחת. וכן גם, שכל אמירה שלנו נקלטת ונלמדת על ידם. לכן, אם אנו אומרים להם שלא להתקרב לאש או לסיר חם, הם מבינים מיד. וכן כאשר אנו מראים להם דבר גדול ולידו דבר קטן, אין צורך להסביר בהרחבה, כי הם מבינים מיד. לכן, מהרחבת משפחה בתוספת של ילד חדש, לא יגרם כל נזק לילדים הגדולים. תמיד תמצאי את הדקות הספורות של יחס אוהב וחם שאותו כל אחד מהם צריך.
לעומת זאת, הרווח והשמחה לגדולים כאשר מצטרף אליהם תינוק חדש, הוא משמעותי מאוד. אם על בובה חדשה שקונים לילדים הם שמחים, ודאי כאשר הבובה מתנועעת, אוכלת ומשמיעה קולות, הם מאושרים מכך, קל וחומר שהצטרפות תינוק למשפחה תגרום להם אושר רב. צריך לאפשר להם גם לטפל בתינוק החדש בזהירות, ולעשותם שותפים בגידולו. בכך מסולקים רגשות הקנאה העלולים להיווצר כתוצאה מההשקעה בתינוק חדש.
סוף דבר, התייעצי עם בעלך, שעליו מוטלת עיקר המצוה, ויחדיו תוכלו לקבל החלטות נכונות בשאלה שהעלית.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il