ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש מדורים רביבים

פרק 236

סדרת 'תנועת המוסר'

סדרת הספרים "תנועת המוסר", ט' בטבת יום השנה לפטירת המחבר הרב דב כץ זצ"ל, מדוע אין בסדרה סיפורי מופתים?
לחץ להקדשת שיעור זה
סדרת הספרים 'תנועת המוסר' (חמישה כרכים) של הרב דב כ"ץ זצ"ל היתה אהובה עלי במיוחד בימי נעוריי. למדתי בספרים הללו על תולדות חייהם של רבי ישראל סלנטר זצ"ל ותלמידיו, על משנתם המוסרית ועבודת המידות שלהם. בשנים האחרונות שבתי לקרוא בהם, וטעמתי בהם טעם חדש ועמוק.
רביבים (625)
הרב אליעזר מלמד
235 - לתקן את שורש הפורענות
236 - סדרת 'תנועת המוסר'
237 - מוסר המלחמה היהודי
טען עוד

השבוע, בט' טבת, חל יום השנה לפטירתו של המחבר הרב דב כ"ץ זצ"ל, וזה הזמן הראוי להזכיר דברים ממה שכתבו בניו בהקדמה לספרו: "שאלו את אבא מדוע לא סיפר סיפורי מופתים על רבי ישראל סלנטר, על 'החפץ חיים' ועל גדולים אחרים מרבי המוסר, סיפורים שיש בהם גילויים מיוחדים - על רוח הקודש, או על דברים שלא כדרך הטבע; וישנם כאלה לא מעטים. והוא השיב במתק לשונו, כי מטרתו לא לספר מופתים אלא לתאר אנשי מופת, בעלי מעשים והנהגות למופת. לפיכך, כל סיפור שהיתה בו חריגה מהחיים הטבעיים הושמט במכוון. דברים אלו מוכיחים על המגמה החינוכית, המעשית, של ספרי תנועת המוסר".

מן הסתם זו אחת הסיבות לכך שיש לספרים אלו השפעה חשובה כל כך. כי אכן סיפורים על אנשי מופת, שהתגברו על יצרם וליטשו את מידותיהם, הם הסיפורים המופלאים ביותר והמדרבנים ביותר להתעלות, ובהם תלוי תיקון העולם.

עוד אציין כי שמעתי מההיסטוריון פרופ' שאול שטמפר, שכתב ספר על הישיבות בליטא, ואנו זוכים לביקוריו מעת לעת, שהוא מאוד מעריך את עבודתו של הרב דב כ"ץ, וכי ספריו טובים ומדויקים, וניכר עליו שלא רק דיבר על מוסר אלא גם חי כאיש מוסר. והוא מיוחד בכך שהקפיד לכתוב אמת, ולא כתב דבר שאינו נכון לפי מיטב ידיעתו.

ואוסיף, כי יש מכותבי תולדות הרבנים שאינם מקפידים על כך, ונטייתם להפריז ולייפות גורמת להם לסטות מן האמת. בסופו של דבר דמויות הרבנים מוצגות באופן עקום ומעוות, עד שלא ניתן ללמוד אורחות חיים ממעשיהם.
עוד בנושא רביבים

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות. לחץ כאן להעברת שאלתך לרב.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il