בית המדרש

x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
26 שיעורים
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  להשמיע את קול התורה!

  גליון 229

  קיים נתק חריף בין מוסדות השלטון: הכנסת, משרדי הממשלה ובתי המשפט לבין עולם התורה וחכמיה. בתהליכי קבלת ההחלטות ועיצוב המדיניות -בכל תחומי החיים- כמעט קול התורה אינו נשמע ואינו נחשב.

  הרב שי סימינובסקי | אדר ב' תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  בית מדרש עם חידוש!

  הלימוד המוגבל בשנים ראוי לו שיתמתח, וכל תלמיד לא ישלול את האפשרות להמשיך אחרי זמן החיוב הצבאי ללמוד, כי תלמיד חכם צריך השקעה וזמן כדי שיתפתח. הלימוד של נושאים רבים ומגוונים ובהעמקה, תוך שימוש בשיח ישראלי עכשווי, בבית מדרש המשמר את המסורת ומכבד את העבר, ומצד שני יכול לחדש בזהירות.

  הרב חיים רטיג | אדר תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  נשקנו טהור!

  אם על-מנת להציל את גן הילדים שלנו, הנמצא בסכנה מוחשית של פגיעה, עלול בטעות להיפגע גם גן-ילדים או בית-ספר שלהם, האשם לפגיעה הוא לא בנו אלא ביורים. חיינו קודמים לחיי האויב. הם פושעי המלחמה ולא אנחנו. הם שוחטים תינוקות בשנתם. הם מתפוצצים במקום הומה נשים וילדים. נשקם טמא, נשקנו טהור!

  הרה"ג יעקב אריאל | אדר תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  הלכה בהליכה

  גליון 223

  לעיתים קיימת הרגשה, והמציאות מוכיחה כי טיולים, בתי מלון וכדו' הוא מקום להתפרקות. אצל יהודים שומרי מצוות ההרגשה צריכה להיות שונה.

  הרב אבשלום קציר | אדר א' תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  גנן של בני-אדם

  גליון 213

  דווקא במקום שבו מקפידים על אהבה וקבלה, שבו רואים חשיבות עצומה של כל דבר טוב וכל תכונה מעולה ומבינים שמקורה ממקום גבוה אלוקי, דווקא שם חייבת להיות סובלנות ואהבה עצומה.

  הרב שלום מרקוביץ' | תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  לסייע! - הטיפול בנפגעי אסונות טבע

  השבוע: משרד העבודה והרווחה

  המוסד לבטוח לאומי נותן קצבאות לנצרכים לפי קני מדה ברורים ומגובשים. יש לכך יתרון וחסרון. היתרון הוא הקביעות והבטחת הדבר, והחיסרון הוא שלא תמיד הכללים מתאימים בדיוק לכל אחד.

  הרב איתי אליצור | ט' טבת תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  זכות השביתה

  משרד העבודה והרווחה – השביתה

  מותר לפועל להפסיק את עבודתו באמצע תקופת החוזה, אבל בדבר האבד, אסור. כלומר, שייגרם הפסד למעביד בדבר קיים ולא רק יימנע ממנו רווח.

  הרב ברוך כהנא | י"א כסליו תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  לא להתעלם מהחלש

  הנטייה היום לסגירת שכונות ואזורים מפני עניים על-ידי קוד כניסה, וכן אזוריים עירוניים המבקשים לבנות חומות וגידור על מנת לחצוץ מול שכונות אחרות, משפיעה באופן עקיף לדאגה כללית למצוא פתרונות תעסוקה גם למי שגר בשכונה ממול.

  הרב דוד זנו | ד' כסליו תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  גודל המשפחה כדרגת שכר

  שכר המינימום

  מדין עבר עברי ניתן להקיש לפועֵל, וללמוד שגובה השכר הראוי בפועל הוא כזה שיאפשר קיום בכבוד לפועל ומשפחתו. כך מצאנו גם לגבי שכרם של בעלי תפקידים ציבוריים, שהציבור מחויב לפרנסם באופן שיאפשר קיום ראוי להם ולמשפחתם.

  הרב שלמה אישון | כ"ז חשוון תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  להוסיף אור

  התמודדות עם חדירת הטכנולוגיה

  אין דבר היכול להפסיק את השימוש בטלפונים סלולרים ובאינטרנט. בציבור החרדי לא מצליחים להפסיק את השימוש בכלי התקשורת האלה וודאי שלא בציבור הדתי-לאומי

  הרב זאב קרוב | כ' חשוון תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  ואני תפילה?

  "ואני תפילה" אומר דוד המלך ע"ה. אך מה עושים כאשר ה"אני" ולפחות החיצוני אינו תפילה? האם מישהו מחוץ לאדם יכול להכריחו להתפלל? והאם יש ערך לתפילה של מלמול שפתיים בהכרח או ישיבה בבית הכנסת וליבו בל עמו?

  הרב אברהם שרייבר | י"ג חשוון תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  הוראת המקרא בכיתות היסוד - ברגש ובחיות

  במקום "מה היה קשה לרש"י" ב"הבור ריק אין בו מים – נחשים ועקרבים יש בו" – נראה עדיף שהילד הרך יחווה וירגיש את "מה היה קשה ליוסף במעמקי הבור האפל, הקר והטחוב, המסוכן ורווי דמעות שליש ואכזבה מרה מאחיו משליכיו"

  הרב יצחק שרביט | ו' חשוון תשע"א
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  אחריות ציבורית

  מצער לראות שרבים מבני הנוער שלנו נחשפים לעולמה של ישיבה ולמושגים כמו עמל תורה, אחריות אישית על הצמיחה הרוחנית, וכדו', רק בכניסתם לישיבה הגבוהה. הניסיון מראה שגם נערים צעירים יכולים מתוך שמחת נעורים ובגרות נפשית.

  הרב מתניה אריאל | אלול תש"ע
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  השפעת הטיול על האדם

  הטבע מלמד את המטייל מוסר ומידות טובות. המטייל חווה מפגש ישיר עם תופעות שונות המשפיעות על אישיותו ובונות אותה. אך בתנאי, שייתן דעתו על הסובב אותו ויקשיב היטב ל'שיעור' שהטבע מלמד אותו.

  הרב דוד אביחיל | אב תש"ע
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  אחריות!

  שמירת הטבע, בלשוננו היום: 'איכות הסביבה', נמצאת על-פי תפיסת האדם המאמין ברעיון המרכזי של "אחריות". כי הבורא ציוה על האדם: "תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי"

  הרב יהודה גנוט | אב תש"ע
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  לעובדה ולשומרה

  נדבך האחריות תובע מכולנו ענווה אל מול אוצרות הטבע אשר הפקיד הבורא למשמורת. ניצול חכם בידינו אותם נצרוך בתבונה ובחסכנות, ונפתחם רק בפיתוח בר-קיימא ענוותני וחכם.

  הרב נעם פרל | תמוז תש"ע
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  עליונות המוסר היהודי

  מה שאנו צריכים לחזור ולהזכיר בראש ובראשונה לגרמניה, ולשאר העמים , זו העליונות הרוחנית-מוסרית-ערכית המוחלטת שממנה שאב ושואב העם היהודי את התנהלותו ודרכו. ראוי שגרמניה והעמים ידעו את מקומם ולפני שבאים הם בהטפות מוסר וערכים לעמנו באצטלה של צדק והגינות, של תרבות וקידמה.

  הרב אברהם סתיו | סיוון תש"ע
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  אין לשפוט אותם!

  כבר כמה אלפי שנים שיהודים ירדו מארץ-ישראל והשתקעו בגולה, לאו דווקא מטעמי ההיתר שמובאים בתלמוד, ורוב רובם של המקרים האלה היו משום שלא יכלו להסתדר בממונם ובגופם בארץ-ישראל והוכרחו לרדת לחו"ל. לא מצאנו שהיורדים האלה נקנסו בשום דרך בתוך הקהילה שאליה הם באו וקבעו מושבתם.

  הרב דב בערל וויין | סיוון תש"ע
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  לגלות אחריות!

  רק מחצית מהעם היהודי מתגורר במדינת ישראל ומחציתו עדיין בנכר. רובו המכריע נמצא בצפון אמריקה, ואינו מתכוון בשלב זה להעתיק את מקום מגוריו, וכל עוד יהודי יושב בנכר, דומני, שחל עלינו הכלל: "כל ישראל ערבים זה לזה".

  הרב יחיאל וסרמן | אייר תש"ע
  undefined
  בונים את הקומה הבאה

  הקשר למדינות העולם

  הרב אברהם וסרמן | אייר תש"ע
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il