בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
11 שיעורים
  undefined
  רביבים

  סוד גדלותו של הרב קוק

  רבים בדורו של הרב קוק, כולל תלמידי חכמים, תהו כיצד הוא מצליח לשלוט בסוגיות רבות ושונות בהלכה ובאגדה – וכל זאת תוך כדי עיסוק בצורכי הציבור ללא הרף * ההסבר הוא שאצל הרב קוק הכול היה תורה, וכל תחום שעמו נפגש התקשר אצלו לסוגיות שלמות * עוד על גדלותו של מרן הרב קוק זצ"ל: מדוע דלק אצלו האור עד שעה מאוחרת, מה העיד עליו עגנון אחרי שלמד אצלו תשע שעות ברציפות, ומה היה קורה אילו היו מתרגמים את אורות התשובה לאנגלית

  הרב אליעזר מלמד | אלו תשע"ט
  undefined
  רביבים

  הראי"ה: אחראי, פוסק, חוזה

  83 שנה אחרי פטירתו, אפשר להיווכח כי הרב קוק לא התנתק מהמציאות אלא להפך – הזהיר מפני סכנות ומשברים * הראי"ה צפה שריחוק ממקור הקודש יכול לפגוע בציונות, ושהקדמה עלולה לדרדר את האנושות – אלא שהאמין ביכולתנו להציל את המצב, וסלל דרך לתיקון לאור התורה * הראי"ה היה מחמיר גדול כלפי עצמו, ונטה לחומרה גם בהנהגתו הציבורית, אך התנגד לחומרות חסרות בסיס שעשויות להרחיק את הציבור מהתורה * חזונו לגאולת התורה כלל יוזמות ללימוד כללי התורה, כדי לעמוד על השיטתיות והסדר שבה

  הרב אליעזר מלמד | אלול תשע"ח
  undefined
  רביבים

  בין הרב קוק ל'חזון אי"ש'

  תורת הרב קוק מאירה את דרך הקודש אל גאולת ישראל, משגיחים ועסקנים שלא עמדו על דעתו מרחיקים את בני הישיבות מספריו.

  הרב אליעזר מלמד | אלול תש"ע
  undefined
  רביבים

  הראי"ה קוק זצ"ל - גדלות ללא גבולות

  מרן הראי"ה קוק זצ"ל היה לומד שישים דף גמרא בעיון מדי יום, וזכר בעל פה את דברי הראשונים והאחרונים בסוגיות הלכתיות.

  הרב אליעזר מלמד | אלול תש"ע
  undefined
  הרב חרל"פ

  העילוי הפרוש מירושלים שדבק בדרך האורות

  רבי יעקב-משה חרל"פ, תלמידם של גדולי ירושלים בתורה ובעבודת ה', דבק בראי"ה קוק והיה לתלמידו המובהק. התפתחותו הרוחנית בימי נעוריו בדרכו של הצדיק רבי צבי מיכל. הדרכת הרב קוק להימנע מסיגופים.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ז
  undefined
  מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק

  הרב קוק ובית בריסק

  הרב קוק בהשפעת רבו מסתייג מסברות מחודשות. הרב קוק על הרב סולובייצ'יק: דרך חשיבתו דומה לסבו הגדול, ר' חיים מבריסק. בנו של הגרי"ז על הרב קוק: הוא גדול. מה שחסר בספרים החדשים על תולדות הרב מבריסק.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ז
  undefined
  רביבים

  מי מפחד מהרב קוק?

  משנה: גם נשים צריכות בשבת להקדיש זמן לתורה. מוציאי ספרים מתאמצים להמעיט את דמותו של מרן הרב קוק. דברי השבח לרב קוק שהושמטו מהספר 'עיניים למשפט' הוחזרו בהוראת הרב אלישיב.

  הרב אליעזר מלמד | חשוון תשס"ז
  undefined
  רביבים

  כיצד נחשבו הרב קוק והרב זוננפלד בעיני גדולי ישראל

  הרב אליעזר מלמד
  undefined
  רביבים

  האמת על הרבי והרב

  הרבי מגור מתפעל מחכמתו וצדקתו של הרב קוק ומקפיד לאכול משחיטתו; חילוק הדעות על הציונות החילונית; המדפיסים 'צנזרו' את מכתב הרבי; הרבי מוכיח לגיסו, את גדולת הרב קוק; וצערו הגדול בפטירתו של הרב.

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ד
  undefined
  מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק

  הסתלקותו של מרן הרב קוק זצ"ל

  שיעור לזכר הרב אברהם יצחק הכהן קוק שנפטר ב-ג' אלול. גודלה של תורתו ואישיותו; הערצת גדולי הדור; הגותו המקיפה הכוללת הכל; סבלותיו מן החולקים עליו; קשייו הגשמיים וקשיי הדור הרוחניים; התנהלותו בעת מחלתו האחרונה והלוויתו; ג' באלול - המשך מורשתו הגדולה.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ב
  undefined
  22 דק'
  מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק

  מורה הדור

  מהמעט שנלמד והובן מתוך משנתו של הראי"ה קוק זצ"ל צמח דור תלמידים נאמן לתורה, לעם ולארץ, המוביל את מהלך התחיה הלאומית בכל שטחי החיים. כשנזכה לעמוד על מלוא עומקה ורוחבה של תורתו נגיע בודאי אל הגאולה השלמה.

  הרב אליעזר מלמד | אלול תשס"ב
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il