בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
12 שיעורים
  undefined
  רביבים

  המעשה באבא יודן

  המעשה באבא יודן , היאך נתן צדקה וירד מנכסיו, מתוך הנפילה עצמה נעשתה העלייה, מעלת האשה, מבטם של חכמים.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ח
  undefined
  פרנסה צדקה ומוסר

  לתת צדקה בחכמה

  גודל מצוות הצדקה, הצדקה המעולה - להעמיד אדם על רגליו, עזרה ללימוד מקצוע, צדקה לקיום על ידי גבאים הגונים וחכמים, בכל מצב צריך לעודד את העני לעבוד, כמה צדקה ראוי לתת לעני המחזר על הפתחים?, היחס למכתבי רבנים, גבאי צדקה.

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ח
  undefined
  בין אדם לחברו

  צדקה ומעשר כספים

  א - מצוות הצדקה. ב - עד כמה צריך לעזור. ג - צדקה על ידי גבאים חכמים והגונים ד - כמה לתת לעני המחזר על הפתחים. ה - סדר קדימה בצדקה. ו - צדקה לישיבות. ז - חיוב מעשר כספים. ח - עשר בשביל שתתעשר. ט - אילו כספים חייבים במעשר כספים. י - דרכי חישוב מעשר כספים. יא - לאיזה מטרות אפשר לתת את מעשר הכספים. יב - שאלות מאנשים שמתקשים להפריש מעשר. יג - האם מותר לשלם את הוצאות הילדים מכספי המעשר? יד - האם אפשר לעזור לילדים גדולים ונשואים מכספי המעשר? טו - צדקה להורים.

  הרב אליעזר מלמד | י אדר ב תשס"ח
  undefined
  43 דק'
  בין אדם לחברו

  לאיזה מטרות לתת מעשר כספים?

  צדקה ומעשר כספים - שיעור 6

  לאיזה מטרות לתת? עניים, לומדי תורה, ישוב הארץ, בית כנסת,ספרי קודש, האם צריך חשבון מדוייק?תפילין ומזוזות, מתנות לאביונים, לימוד הילדים, פנמיה ואוכל לילדים, נתינת מעשר לילדים גדולים,איך אדם מרמה את עצמו? מעשר להורים, פרנסת הורים ופרנסת הילדים.

  הרב אליעזר מלמד | ב' שבט תשס"ח
  undefined
  42 דק'
  בין אדם לחברו

  חישוב מעשר הכספים

  צדקה ומעשר כספים - שיעור 5

  מאיזה כספים צריך לתת מעשר? מתנות ומתנות חתונה, כסף שניתן למטרה מסוימת, דמי כיס, משכורת צבאית, מענק לידה וקצבאות ילדים, הפרשות מעביד קרן השתלמות, הפרשה מהברוטו או הנטו? מה ניתן לנקות מהמעשר? ארנונה, נסיעות, אוכל, (המשמעות הגדולה של החזקת רכב) ועוד...

  הרב אליעזר מלמד | כ"ט טבת תשס"ח
  undefined
  43 דק'
  בין אדם לחברו

  לנסות את ה' במעשר כספים

  צדקה ומעשר כספים - שיעור 4

  לנסות את ה' במעשר, כיצד הברכה מגיעה? הסבר שכלי, כיצד אדם נעשה עני או עשיר? התאווה של העניים, כיצד גלגל חוזר בעולם וכיצד נמלטים ממנו?הקושי הכלכלי הגדול של הציבור הדתי לאומי וכיוון לפיתרון, לא ליפול לקיצוניות, הוצאות על חינוך ורפואה.

  הרב אליעזר מלמד | כ"ח טבת תשס"ח
  undefined
  45 דק'
  בין אדם לחברו

  למי לתת צדקה?

  צדקה ומעשר כספים - שיעור 3

  המשך דיני קדימה, קרוב מול שכן או חבר, למי יתרמו תושבי יש"ע ומדוע? מחירי הדירות ורמת התושבים, הפתרון לעני שגר במרכז,סדר קדימה בין ישיבות, אחריות על הסביבה והכסף! לימוד תורה ותיכנון נכון של החיים, חומש לעשיר, לנסות את ה', איך הברכה מהמעשר מגיעה?

  הרב אליעזר מלמד | כ"ה טבת תשס"ח
  undefined
  42 דק'
  בין אדם לחברו

  מצוות צדקה ומעשר כספים

  צדקה ומעשר כספים - שיעור 2

  עצה למתקשה לתת מעשר כספים, חובה לתת צדקה בחוכמה! גבאי הצדקה, הנותן לעני רמאי האם קיים מצווה? גופי צדקה וחוקים סוציאלים שגורמים לעוני, עצה לעזרה בכבוד, טעות נפוצה בקימחא דפיסחא, ביזבוז כסף בגיוס כספים, סדרי קדימה בצדקה, כיצד בודקים האם העני רמאי?

  הרב אליעזר מלמד | כ"ד טבת תשס"ח
  undefined
  42 דק'
  בין אדם לחברו

  מצוות הצדקה

  צדקה ומעשר כספים - שיעור 1

  למי נותנים, עשה ולא תעשה שבצדקה, כפייה לתת צדקה ומעלתה, היתרון שבצדקה ציבורית והיתרון שבצדקה של היחיד,המעלים עיניו מן הצדקה, 8 מעלות בצדקה, כמה לתת? מיהו עני? מה נחשב צורך? "די מחסורו", צדקה לעשיר, לקיום התורה, המקור ותוקף החיוב לתת מעשר, ומי פטור.

  הרב אליעזר מלמד | י"ד טבת תשס"ח
  undefined
  31 דק'
  בין אדם לחברו

  מצוות הלוואה חלק ב'

  איסור ריבית והיתר עיסקא, אוברדרפט בבנק = איסור דאורייתא של ריבית? באיזה מקרה מותר להיות באוברדרפט? מה ההיתר לקחת משכנתא? מה עדיף לתת הלוואה אחת גדולה או כמה קטנות? מצוות "והחזקת בו" - עזרה ברכישת מקצוע.

  הרב אליעזר מלמד | י"ד טבת תשס"ח
  undefined
  41 דק'
  בין אדם לחברו

  מצוות הלוואה חלק א'

  חובה להלוות, האיסור להיות כנושא, מעלת גמילות חסדים מעל צדקה,מהו שיעור ההלוואה? לכמה זמן צריך להלוואות? לצורך מה מותר לקחת הלוואה? למי אסור להלוות?תוכנית "שילובים", מוסר מבעל "החפץ חיים", אסור להלוות בלא עדים. אין לפחד להלוות.

  הרב אליעזר מלמד | י"ד טבת תשס"ח
  undefined
  צדקה והלואה

  לעשר, להתעשר ולעשר

  מצווה לתת מעשר לצדקה מכל הרווחים; דברי חז"ל שמותר לנסות את ה´ במצוות המעשר; האם ראוי לתת צדקה במטרה להתעשר? מדוע יש כאלה שמעשרים ואינם מתעשרים; מהו היחס הנכון להנאות העולם הזה.

  הרב אליעזר מלמד | כסלו תשס"ה
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il