בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
6 שיעורים
  undefined
  סירוב פקודה

  מלחמת הרבנות הצבאית על קודשי ישראל

  רבנים צבאיים בכירים לשעבר תומכים בדברי הביקורת על חולשת הרבנות הצבאית * הרב גד נבון נאבק פיזית באלוף משה דיין כדי למנוע בישול בשבת * עמדתו המוצהרת של הרב גורן לסרב לפקודה המנוגדת להלכה, ומאבקו המוצלח ברמטכ"ל חיים לסקוב * הרב גורן גורם להדחתם ולפרישתם של קצינים בכירים שפגעו בהלכה ובחיילים הדתיים * מדוע הרבנים הצבאיים של היום לא מוכנים להתעמת עם הרמטכ"ל? * מאבקיו של הרב גורן לא פגעו ביחסיו הטובים עם בן גוריון, רבין ודיין

  הרב אליעזר מלמד | טבת תשע"ב
  undefined
  שיעורים נוספים בענין מלחמה

  החיילים הכי טובים

  אין להימנע מגיוס בגלל החשש מפקודה לגרש יהודים, אלא להתגייס בידיעה שלפקודה כזאת יש לסרב ● אם יתברר שהמתגייסים אינם עומדים בלחץ של מפקדיהם, יש להתנגד לגיוס.

  הרב אליעזר מלמד | יב אלול תשס"ז
  undefined
  סירוב פקודה

  קנאותם של המתונים

  כשפוסקים הלכה אין מזכירים דעת החולקים; האיסור לציית לפקודת עקירה מוסכם על רוב הרבנים וגדולי הרבנים; תלמידי הרב ליכטנשטיין יכולים לסמוך על דעתו; גם המתירים לקיים את הפקודה צריכים לצדד בזכותם של האוסרים לנהוג כדעתם; הרב קוק לימינם של איכרים שלא סמכו על היתר המכירה; קנאותם של ´המתונים´ מונעת שלום בין תלמידי חכמים.

  הרב אליעזר מלמד | אדר ב' תשס"ה
  undefined
  סירוב פקודה

  להוביל ולא להיגרר

  איסור חמור ליטול חלק בגירוש יהודים מבתיהם; אין להתיר איסורי תורה בטענות ערטילאיות של החלשת הצבא; אין לצפות לגדולות ממי שמוותרים בקלות על עקרונותיהם; מעשה בחיילים דתיים שתיקנו רכב בשבת; עצה מאריאל שרון: האם כדאי להיפגש עם ראש הממשלה?

  הרב אליעזר מלמד | חשוון תשס"ה
  undefined
  סירוב פקודה

  פסק הלכה בעניין סירוב פקודה

  בעקבות החלטותיה של ממשלת המיעוט לפנות בסיסים צבאיים ביש"ע, התעוררה שאלה אצל חיילים, האם עליהם לקיים את הגזרה, או שעליהם לסרב פקודה כדי לא להשתתף במלאכת הפינוי? בכינוס של מספר רבנים חשובים, נציגי איחוד הרבנים למען עם-ישראל וארץ-ישראל התפרסם הפסק שלהלן.

  הרב אליעזר מלמד | תשנ"ד
  undefined
  סירוב פקודה

  ביאור יסודות ההלכה בפסק ההלכה בעניין סירוב פקודה

  כבר בשנת תשנ"ד נפסק על ידי מספר רבנים חשובים, שאסור לחייל להשתתף בפינוי ישובים. בשיעור זה מבוארים יסודות ההלכה: תחילה את איסור הנסיגה, לאחר מכן מה הדין כשיש התנגשות בין ההלכה לפקודות הצבא, סיכום ההלכה ועוד הערות סביב העניין.

  הרב אליעזר מלמד | תשנ"ד
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il