בית המדרש

x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
67 שיעורים
  undefined
  חינוך ילדים

  מתחילים מחדש

  לכבוד פתיחת שנת הלימודים

  זה באמת רגע מיוחד במינו, והשנה על אחת כמה וכמה: בו זמנית, באותו יום, אלפי תלמידים בכל הגילים, מתחילים את לימודיהם במסגרות השונות. החל מילדי הגן, בתי הספר היסודי, החטיבות, הישיבות התיכוניות והתיכונים, ועד לכלל הישיבות, המכינות, המדרשות ועוד ועוד.

  הרב שמואל מינקוב
  undefined
  חינוך ילדים

  חינוך בגיל הנעורים

  גליון 228

  כשאדם עצמו מתמודד עם הכוחות השליליים שבו, הוא לבדו מסוגל להכניע אותם ולהפכם לכוחות טובים. לעומת "מלקות" הבאות מבחוץ ואינן גורמות לשינוי הפנימי.

  הרב אליקים לבנון | אדר תשע"א
  undefined
  חינוך ילדים

  התייחסות לכסף בחינוך

  גליון 218

  כאשר עקבנו גילינו שילדנו, בכתה ב', מידי פעם לוקח סכומים מהארנק, קונה ממתקים ואף מחלק אותם לחבריו. בשלב ראשון החבאנו את הכסף. אבל לא ברור לנו כיצד להמשיך.

  הרב אליקים לבנון | שבט תשע"א
  undefined
  חינוך ילדים

  לשים לב לתשומת לב

  כאשר הוא מתגרה באחיו, הוא מחכה שתגיבו בכעס. הפתיעו אותו, בכך שבמקום לכעוס עליו, תחייכו על ההצקות.

  הרב אליקים לבנון | י"א כסליו תשע"א
  undefined
  חינוך ילדים

  אהבה, אחריות ועוד כללים בחינוך ילדים

  סיפור ילדים מספר על חושם, שהיה בחתונה ולא ידע מה לעשות. אימו לימדה אותו, שאם הוא רואה קהל גדול יאמר בקול: "מזל טוב, מזל טוב!" יצא חושם וראה הלוויה ל"ע. הרי זה קהל גדול, חשב בליבו, והחל לומר בקול "מזל טוב". סיפור זה ממחיש עד כמה חשוב הבירור אימתי להשתמש בכל כלל.

  הרב אליקים לבנון | כ"ז חשוון תשע"א
  undefined
  חינוך ילדים

  הורים צריכים לבקש סליחה?!

  אם נזפתם בילדים כאשר הם נהגו שלא כראוי, הרי זו חובתכם כהורים. היעלה על הדעת שהורים אשר נצרכו להכות את בנם לצורך חינוכו, יחויבו לבקש סליחתו?! אכן, אם הורים פגעו בילדם שלא בצדק, ושלא לפי הצורך בחינוך, על כך ודאי הורים צריכים לבקש את סליחתו.

  הרב אליקים לבנון | אלול תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  כישלון בחינוך. מה עושים?!

  יש לכם ילד חכם, ברוך ה', והוא חש את רגשות האשם שלכם על כך ש"הפקרתם" אותו. הוא רוכב על תחושה זו, ועושה מאמצים גדולים לשמר אצלכם את המחשבה וההרגשה הזאת. הוא פשוט לא מאפשר לכם "לשכוח ולסלוח".

  הרב אליקים לבנון | אלול תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  עבודת ה' במצבים משתנים

  במקום הלימוד, יש אחראים, המורים, ראש הישיבה וכד'. שם הם גם מקבלים ציונים על התנהלותם, ובהתאם לכך הם מתנהגים. מה שאין כן, בבית, בו הם מרגישים את החופש. לכן יש לדבר איתם לא על התפילה או עזרה בבית, אלא על קבלת האחריות.

  הרב אליקים לבנון | אלול תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  החופש הגדול (מידי)

  אפשר לשבת עם הילדים, "ישיבת עבודה משפחתית" כמו שיושבים עם מבוגרים, להציע להם תוכנית של סדר יום, לקבל מהם הערות ומתוך כך להגיע למצב בו הם ירגישו אחריות על סדר יום זה, ויתנהלו לפיו.

  הרב אליקים לבנון | אב תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  חנוך לנער על פי דרכו של מי?!

  אם נכונים דברי התלמיד, ובאמת אין סיבה לחשוב שאינם נכונים, הרי שיש לפנינו תופעה מצויה של הורים אשר במקום לחנך את בנם, על פי דרכו, הם מחנכים אותו על פי דרכם.

  הרב אליקים לבנון | תמוז תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  בין ההורים לבית הספר

  השבוע חזר בננו וסיפר לנו על ויכוח שהיה בינו לבין המחנך על פירוש דברי חכמים באחד הנושאים הנלמדים. שאלנו אותו כמה שאלות, והסתבר לנו שהמחנך באמת פירש לא נכון, ובננו צודק

  הרב אליקים לבנון | תמוז תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  איך משאירים את הילד דתי?

  אהבה מדרבנת וגורמת למוטיבציה לתלמידים. וכן הורים חייבים להקרין אהבה כלפי ילדיהם. אם ע"י חיבוק חם, מילה טובה, ציון לשבח על התנהגות וכד'. כל אלה גורמים לילדים לאהוב את הדרך הנעימה בה הם מובלים ע"י ההורים.

  הרב אליקים לבנון | סיוון תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  חששות בגידול ילדים

  משאלתכם עולה שאתם רואים במיטת התינוק מעין "בית כלא" לילד, כדי שלא יוכל לצאת ללא אישורכם. מתוך כך הנכם חוששים, שאם תשחררו אותו מהכלא הוא "יחגוג" בבית ללא שליטה.

  הרב אליקים לבנון | אייר תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  ילדים משקרים?!

  שימוש באמירות שאינן אמת או אמירות דמיוניות היא תופעה ידועה אצל ילדים. הסיבה היא, התפתחות כח הדמיון. אנו, כמבוגרים, משתמשים במקביל בשניים מתוך כוחות הנפש, לצורך למידה: האחד - כח השכל-הדעת, והשני - כח ההפשטה, דמיון.

  הרב אליקים לבנון | טו אייר תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  הקו שבין סמכות הורית לאחריות הילדים

  יש שני כללים סותרים בחינוך: האחד, הצבת גבולות. והשני, הסתלקות מאחריות והעברתה לבן. בהצבת הקוים האדומים, אנו למעשה נוטלים אחריות על הבן, להזהירו ולחנכו שיקבל על עצמו את הגבולות הללו. לעומת זאת, כלל גדול בחינוך הוא, לתת אמון בילד, לסמוך עליו, ולהשתדל בכל גיל, לפי יכולתו, להעביר אליו את האחריות.

  הרב אליקים לבנון | אייר תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  חינוך הקטנים למצוות - מתי ועד כמה

  יש לזכור את הכלל הגדול בחינוך בכלל ובחינוך למצוות בפרט: חינוך בכפיה, אין לו כל סיכוי. הדרך היחידה לחנך לטווח ארוך היא בדרך האהבה.

  הרב אליקים לבנון | אייר תש"ע
  undefined
  שמחת פורים

  שיכרות ילדים בפורים

  מי שהיין גורם לו להתנהגות לא מכובדת, ובודאי אם גורם לו להקאה, אין עליו כל חובה לשתות יין בפורים. אדם מבוגר, יודע לשלוט על עצמו ולשתות במידה מבוקרת, כדי שלא יאבד את אישיותו. אבל ילדים, מצוה למנוע מהם שתיית יין או משקאות חריפים אחרים.

  הרב אליקים לבנון | אדר תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  פלאפון לילדים

  שאלתכם מורכבת משתי שאלות: האחת, האם הלכתית מותר לכם לקחת מכשיר סלולרי שקניתם לבנכם, והשניה, האם פעולה כזאת היא מעשה חינוכי.

  הרב אליקים לבנון | כז שבט תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  אלימות במשפחה

  כל שימוש בכוחניות במשפחה או בחברה, זו באמת עדות לחולשה. אדם החש שאינו יכול להנהיג את משפחתו בכוח השפעה חיובית, מנצל את כוחו להטיל אימה בביתו וע"י כך לשלוט, וכולם ניזוקים מכך.

  הרב אליקים לבנון | שבט תש"ע
  undefined
  חינוך ילדים

  ה(ע)נקה, עד כמה?!

  הגמילה הראשונה מהנקה היא לא של הבן, אלא של אימו, שתרצה בשלמות לגמול עצמה מהנקה. התינוק מרגיש שאמו מרחמת עליו, והוא מנצל זאת ובוכה כדי לעורר עוד יותר את רחמי האם עליו.

  הרב אליקים לבנון | ז טבת תש"ע
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il