בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
5 שיעורים
  undefined
  עיונים בעניני חנוכה

  הלכות שבת חנוכה

  בערב שבת חנוכה יש להכין את הנרות כדי שיספיקו לכשעה ורבע, ואם עשה כן אף שכבו קודם הזמן יצא ידי חובה , כשמדליקים בבית הכנסת את הנרות יש להקפיד שיהיו עשרה, ולעניין זה גם נשים וילדים עולים למניין , בשנות הגלות נשכח היסוד הלאומי שהתגלה בהתקוממות החשמונאים, והודגש בעיקר הצד הניסי. עלינו מוטל לתקן זאת כי בלי הלאומיות גם התורה מתמעטת.

  הרב אליעזר מלמד | כסלו תשפ"ג
  undefined
  עיונים בעניני חנוכה

  הלכות הדלקת נר חנוכה

  מקום החנוכייה יכול להיות בפתח הבית או בחלון, עם עדיפות למקום שבו ירבה פרסום הנס , ספרדים שרוצים מאוד לברך כל אחד על חנוכייתו יוכלו לסמוך על הרב מרדכי אליהו והרב משאש ולהדליק נר חנוכה בברכה , באירועים המוניים בהם יש גם כאלה שאינם מדליקים בביתם ראוי להדליק נרות בברכה, ועדיף לזַכות במצווה משתתף חילוני , כשנוסעים להדלקת נרות משפחתית, יש להקפיד להדליק בבית קודם שיצאו

  הרב אליעזר מלמד | כסלו תשפ"ג
  undefined
  רביבים

  הדלקת נרות חנוכה בימינו

  להשתדל לחזור מוקדם מהעבודה ולהדליק נרות חנוכה סמוך לשקיעה ,האם לדחות את זמן ההדלקה כדי לא לבטל שיעור תורה קבוע ,מי שחוזר מעבודתו מאוחר ישתדל מאוד להדליק לא יאוחר מתשע בערב , האם לדחות את ההדלקה כשאחד מבני הזוג מאחר להגיע, המאחר להדליק יימנע מאכילה עד שידליק, למנהג הספרדים, האם ילדים רשאים להדליק נרות בברכה? ,מחלוקת הפוסקים אם אפשר להדליק נרות במסיבות ובכנסים ציבוריים , מי שגר בקומה גבוהה ידליק בחלון הפונה לרשות הרבים.

  הרב אליעזר מלמד | כסלו תשע"ו
  undefined
  רביבים

  להדליק נרות ביחד

  גם מי שהגיע לגיל מבוגר וטרם מצא את זיווגו, ראוי שיעודד אחרים להינשא בגיל צעיר * למרות שבן עזאי עצמו לא התחתן, הוא דרש בשבחה של מצוות פרו ורבו * מדוע אי אפשר להתחתן לפני גיל עשרים בלי חשבון ולסמוך על ה' שידאג לפרנסה * חשוב שההורים ילוו וידריכו את ילדיהם בעניין נישואיהם * לפי מנהג הספרדים, האם כשהאב מדליק נרות חנוכה יכולים גם הילדים להדליק בברכה? * כשאחד מבני הזוג מאחר להגיע הביתה, האם עדיף להדליק בזמן בלעדיו או לחכות לו?

  הרב אליעזר מלמד | כסלו תשע"ה
  undefined
  עיונים בעניני חנוכה

  חנוכה חג התורה שבע"פ

  ימי החנוכה - שמחת התורה שבעל פה, נס פך השמן, רמזיו של המספר שמונה, הדלקת נרות בבית הכנסת, זמן הדלקת נרות בבית הכנסת סמוך לשבת, כאשר אין מניין לפני מנחה הסמוכה לשבת,

  הרב אליעזר מלמד | טבת תשס"ח
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il