בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
9 שיעורים
  undefined
  רביבים

  להתגייס ולבקר

  האם מותר להשתמט משירות מילואים בגלל מעורבות צה"ל בגירוש? לפתח יחס ביקורתי כלפי מעורבות הצבא בגירוש ולבטא אותו בתוך הצבא; הציבור הדתי-לאומי מתקשה לפתח יחס מורכב אל הצבא; בשעה שצה"ל עוסק בפועל בהריסה יש מקום לסרבנות הפגנתית; בעת מלחמה יוצא אפילו חתן מחדרו ומגורש מהתנחלותוו.

  הרב אליעזר מלמד | כ"ד תמוז תשס"ו
  undefined
  וישב

  אור גם בחשכת הכלא

  גם במצבים הקשים, יוסף אינו מאבד את אמונתו וחיוניותו; היחס הבוגדני אליו אינו גורם ליוסף להיות ציני וממורמר; בכל מצב יוסף פועל ככל יכולתו כדי להרבות אור וטוב; גם מי שנחסמה בפניו האפשרות להתגייס לצה"ל אל ייפול כלל ברוחו.

  הרב אליעזר מלמד | כסלו תשס"ו
  undefined
  דרכים מעשיות

  מי הכשיל את המאבק?

  המשבר שאנו עוברים חייב להוביל אותנו לבירורים יסודיים, שמתוכם נוכל לצמוח למרחב.

  הרב אליעזר מלמד | תשרי תשס"ו
  undefined
  היחס למדינה ולצבא

  יוצאים לדרך חדשה

  עלינו להסיק מספר מסקנות כדי ליצור לנו דרך תיקון.

  הרב אליעזר מלמד | תשרי תשס"ו
  undefined
  רביבים

  לקראת השנה החדשה

  כדי למנוע משברים נוספים עלינו לערוך חשבון נפש; כישלון המאמצים לתקן את מערכות המדינה מבפנים; לבקר את האליטות המנוכרות לערכי היהדות והאומה; להקים אלטרנטיבה של מערכות חיים מבוססות על שילוב קודש וחול; התעצמות פנימית מתוך חירות מהשתעבדות לסביבה החיצונית.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ו
  undefined
  מצוות השירות

  לשרת כבני חורין

  בגלל השתתפותי בהפגנות לא רוצים לגייס אותי לקרבי. מה לעשות? מצווה לשרת בצה"ל מצד הצלת ישראל ומצד ירושת הארץ; עיקר המצווה לשרת ביחידות קרביות, שיש בזה חירוף נפש; המצווה לשרת במקומה עומדת, אך יש לטהר את צה"ל מטינוף פשע הגירוש; מי שמרגיש מושפל מהתבטאויות מפקדיו בשבח הגירוש אינו חייב לשרת במילואים; בעת מלחמה יש להתייצב בכל מצב.

  הרב אליעזר מלמד | אלול תשס"ה
  undefined
  רביבים

  בית אחאב והציונות החילונית

  זכות יישוב הארץ של המלך עמרי למרות שכוונותיו לא היו טהורות; אחדות העם בימי אחאב; מסירות נפשו על כבוד התורה כסמל לאומי; לבסוף, ללא תורה, גם הצד הלאומי שלו נחלש; לאחר שלא חזרו בתשובה, גם הצד הלאומי נחלש אצלם; כרם נבות והקלקול המוסרי; עושק מתיישבי גוש קטיף מזכיר את מעשה נבות; הישועה המובטחת תבוא על ידי טובים וצדיקים.

  הרב אליעזר מלמד | אלול תשס"ה
  undefined
  דרכים מעשיות

  הדרך לצאת מהמשבר

  כדי לצאת מהמשבר יש צורך בבירור יסודי; שורש הכישלון בהחלטת מועצת יש"ע והרבנים שעמה נגד סירוב פקודה; גם גינוי ההפגנות בכבישים פגע בעוצמת הטענה המוסרית נגד הגירוש; מועצת יש"ע הטעתה את הציבור כאילו צעדות נחושות יכולות להציל; מסירות הנפש של הנוער לשבת בכלא נותנת תקווה לעתיד;

  הרב אליעזר מלמד | אב תשס"ה
  undefined
  רביבים

  שו"ת בעקבות החורבן

  הפורענויות של חבלי משיח; בעיית המנהיגות של הציבור הדתי-לאומי; המגורשים של היום הם הרוב של מחר; השתתפות בעקירה היא התנתקות מהשורשים היהודיים; לחזק את שולי החברה שלא יגיעו למעשי ייאוש; איומיו המתלהמים של הרמטכ"ל; אפשר להשתמט מלהתגייס לצה"ל עד שתחושת האבל והעלבון תחלוף.

  הרב אליעזר מלמד | אב תשס"ה
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il