Difference between revisions of "הרב מאיר מאזוז"

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
m (הוספת קטגוריה)
 
(28 intermediate revisions by 9 users not shown)
Line 1: Line 1:
הגאון '''הרב מאיר נסים מאזוז''' שליט"א משמש כיום כראש [[ישיבת כסא רחמים]] ונחשב מהרבנים החשובים בדור.
+
{{להשלים|כל הערך=כן}}
  
==תולדות חייו וייחודיותו==
+
[[תמונה:Rav mazuz.png|שמאל|ממוזער|200px|הרב מאיר מאזוז]]
  
נולד באי ג'רבה (תוניסיה) לאביו הגאון [[הרב מצליח מאזוז]] זצ"ל (מחבר "[http://www.hebrewbooks.org/7535 שו"ת איש מצליח]").
+
'''הרב מאיר נסים מאזוז''' (המכונה גם הרב הנאמ"ן על שם חתימתו '''נאמ"ן ס"ט'''- נאום מאיר ניסים ס"ט) הוא ראש [[ישיבת כסא רחמים]] וממנהיגי הציבור החרדי-ספרדי בדורנו.
  
כבר בנערותו, בהיותו בן שבע עשרה החל לתת שיעורי גמרא בישיבה שהוקמה על ידי חב"ד בתוניסיה.
+
==תולדות חייו==
 +
 
 +
נולד בי"ג בניסן תש"ה בעיר תונס שבתוניסיה לאביו [[הרב מצליח מאזוז הי"ד]] (מחבר "[http://www.hebrewbooks.org/7535 שו"ת איש מצליח]"), מגדולי רבני תוניסיה וג'רבא ומייסד ישיבת כסא רחמים בתונס, על שם [[הרב רחמים חי חויתה הכהן]], הרב הראשי בג'רבא ורב המושב ברכיה לאחר עלותו לארץ. כבר בנערותו, בהיותו בן שבע עשרה החל להעביר שיעורי גמרא בישיבה שהוקמה על ידי חסידי [[חב"ד]] בתוניסיה.
 
   
 
   
עלה לארץ ישראל בשנת תשל"א (1971), אחרי שנרצח אביו זצ"ל על ידי המוסלמים.  
+
עלה ל[[ארץ ישראל]] בשנת תשל"א, לאחר שאביו הרב מצליח נרצח על ידי ערבי. בארץ נתבקש על ידי הרה"צ הרב שמואל עידן זצ"ל לשמש כראש ישיבת כסא רחמים שהוקמה באותו הפרק בבני ברק, לאחר שנסגרה בתונס.
  
הקים את [[ישיבת כסא רחמים]] בבני ברק, על שם הגאון הרב רחמים חיותה חי הכהן זצ"ל.
+
הרב מאזוז נודע בידיעותיו הנרחבות בהרבה תחומים שלא רגילים בעולם הישיבות כאסטרונומיה וקידוש החודש, וכן ידוע כיחיד בתחום דקדוק השפה העברית שאף חידש בה כללים. <ref>מחקרו בענין הברת האותיות נדפס לראשונה בשו"ת יצחק ירנן (של גיסו [[הרב יצחק ברדא]]), ובקיצור יותר בקונטרס "לאוקמי גירסא" שנדפס בסוף [[סידור]] איש מצליח.</ref> כן ידוע בגאונותו בחשבון, הנדסה, היסטוריית עם ישראל והאומות ושלל מקצועות שונים (שרובם ככולם למדם מתוך התורה).
  
הרב מאזוז נודע על ידיעותיו הרחבות בתחום הדקדוק של לשון הקודש, הן בדקדוק הברת האותיות הן בדקדוק השפה. מחקרו בענין הברת האותיות נדפס לראשונה בשו"ת יצחק ירנן (של גיסו [[הרב יצחק ברדא]] שליט"א), ובקיצור יותר בקונטרס "אוקמי גירסא" שנדפס בסוף [[סידור]] איש מצליח.
+
הרב מאזוז דואג להדגיש כי יש לעדות הספרדים להיות גאים במסורותיהם ובדרכי לימודם. בהקשר זה, פרסם הרב מאזוז מאמרים שיצאו בספר "דרכי העיון" אודות שיטת העיון הספרדית, לאחר שראה כי דרך העיון האשכנזית חודרת לתוך הישיבות הספרדיות, בספר זה ניתן לעמוד קצת על גאונותו בעומק העיון ועל חוש הביקורת המיוחד שלו. כן פעל להוצאת סידורים ולבירור צורת הגיית האותיות והמילים.
  
הרב טרח רבות להשריש בתלמידיו שבני עדות המזרח אינם נכותים יותר משאר עדות ישראל, ויש להם להיות גאים מהמסורת הספרדית<ref>כתבה בעיתון "ככר השבת" בתאריך י' באדר ב' תשע"א</ref>.
+
הרב מאזוז מתייחד גם כן בעמידתו על האמת תמיד ללא פשרות גם בדעות שלא תמיד מקובלות על רבני האשכנזים (כמו יחסו המקרב לדתיים הלאומיים ולמדינת ישראל ולאחדות בין כל חלקי העם), כמובן תוך ענווה וצניעות גדולה.
  
בספר "דרכי העיון" עסק רבות בשבח ה"עיון התונסאי", בדרך לימוד ה[[תלמוד]].
+
בשנת תשע"ה התפרסם בפוליטיקה הישראלית כשהקים את תנועת "יחד" והעמיד בראשה את אלי ישי, בפעולה זו זוהה כמקרב את הסרוגים לחרדים ומאחד את כל חלקי העם וכן שומר על ארץ ישראל השלמה. כן בפעולה זו מזוהה כמתנגד לתנועת "ש"ס" בנשיאות "מועצת חכמי התורה", לדברי תלמידיו הוא הוא הממשיך  בדרך מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.
  
הרב רגיל לחתום שמו בכינוי "נאמ"ן ס"ט" ([[ראשי תיבות]]: נאום אנכי מאיר נסים ספיה טב).
+
==חיבוריו==
  
==ספריו==
+
הרב מאזוז עסק רבות בהוצאת כתבי חכמי ספרד לאור, ובשל כך פחות עסק בהוצאת כתביו הוא (ובדרך מליצה הזכיר על זה את הפסוק ב[[שיר השירים]]: "כרמי שלי לא נטרתי"<ref>בהסכמתו לשו"ת מקור נאמן.</ref>). בין ספריו שנדפסו:  
 
+
*'''אמת קנה'''- חידושים על ספר [[תהילים]].
אמנם השתדל רבות בהוצאת ספרדים של חכמי הספרדים, עיקר תורתו לא הודפסה בספרים (ובדרך מליצה הזכיר על זה את הפסוק ב[[שיר השירים]]: "כרמי שלי לא נטרתי"<ref>בהסכמתו לשו"ת מקור נאמן.</ref>), ואמנם הודפסו מאמרים רבים ממנו בריחון "אור תורה", וכמה ספרים:
+
*'''לא תשיך'''- על פרק איזהו נשך ב[[מסכת בבא מציעא]].
*'''אמת קנה''', ביאור לתהלים.
+
*'''ארים ניסי'''- על [[מסכת יבמות]] ו[[מסכת גיטין]].
*'''לא תשיך''' על פרק איזהו נשך.
+
*'''סלת נקיה''' - על קביעת ועריכת השנה והחודשים ו[[קידוש החודש]].
*'''ארים ניסי''' על [[מסכת יבמות]], ועל [[מסכת מגילה]].
+
*''[[שו"ת]] מקור נאמן'' ח"א וח"ב תשובות קצרות בהלכה ובהשקפה.
*'''סלת נקיה''' - על קידוש החודש.
+
*"סנסן ליאיר" על כל ענייני פורים.
*שאלות ותשובות '''מקור נאמן''' בהלכה ובהשקפה.
+
*"ה' נסי" ח"א על הגדה של פסח.
 +
*"דרכי העיון" מאמרים המלמדים את דרך הלימוד בשיטת העיון כחכמי הספרדים.
 +
*"אסף המזכיר" אלפי מערכות בהלכה ובאגדה.
 +
*"שו"ת בית נאמן" ח"א מתשובותיו הארוכות בהלכה.
 +
*"מגדולי ישראל" ד' חלקים - מאמרים על גדולי ישראל ומשנתם התורנית שנכתבו במשך השנים. רוב החלק הרביעי מוקדש לדמותו של אביו הגאון רבי מצליח מאזוז זצ"ל הי"ד.
 +
וכן מאמרים רבים שמפוזרים בבמות שונות, בעיקר בירחון "אור תורה".
  
 
==מפסקיו==
 
==מפסקיו==
#על "הוופל" יש לברך "שהכל נהיה בדברו"<ref>ך הובא בשמו בספר "ברכת ה'" על הלכות ברכות</ref>
 
  
 +
# על [[ופל]] כתב בתחילה שיש לברך "שהכל נהיה בדברו"<ref>כך הובא בשמו בספר "ברכת ה'" ח"ג (עמ' שי הע' 123) של [[הרב משה לוי]].</ref> אך חזר בו<ref>דרוש מקור</ref>.
  
 
==קישורים חיצוניים==
 
==קישורים חיצוניים==
  
*[http://www.kisse-r.co.il/videot.asp?c=2 שיעורי הגאון הרב מאיר מאזוז], באתר ישיבתו "כסא רחמים".
+
*[http://www.kisse-r.co.il/videot.asp?c=2 שיעורי הרב מאזוז] באתר ישיבת כסא רחמים
 +
* ד"ר אהרן ארנד, [http://www.biu.ac.il/JH/Parasha/hatz/aren.html יחסו של הרב מאיר מאזוז למדינת ישראל], דף שבועי של אוניברסיטת בר אילן, גיליון 856, פרשות תזריע-מצֹרע ו[[יום העצמאות]] תש"ע
  
 
{{הערות שוליים}}
 
{{הערות שוליים}}
  
 
+
{{מיון רגיל:מאזוז מאיר}}
 
[[קטגוריה:רבנים בימינו]]
 
[[קטגוריה:רבנים בימינו]]
 +
[[קטגוריה:ראשי ישיבות חרדיות בישראל]]
 +
[[קטגוריה:פוסקים]]
 
[[קטגוריה:רבנים תוניסאים]]
 
[[קטגוריה:רבנים תוניסאים]]
[[קטגוריה:ראשי ישיבות]]
+
[[קטגוריה:בני ברק:רבנים]]
[[קטגוריה:פוסקים]]
 
[[קטגוריה:רבנים ספרדים]]
 

Latest revision as of 20:23, 5 January 2019

Nuvola apps kcmpartitions.png יש להשלים ערך זה
ערך זה עשוי להיראות מלא ומפורט, אך הוא אינו שלם, ועדיין חסר בו תוכן מהותי. הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. ראו פירוט בדף השיחה.
הרב מאיר מאזוז

הרב מאיר נסים מאזוז (המכונה גם הרב הנאמ"ן על שם חתימתו נאמ"ן ס"ט- נאום מאיר ניסים ס"ט) הוא ראש ישיבת כסא רחמים וממנהיגי הציבור החרדי-ספרדי בדורנו.

תולדות חייו[edit]

נולד בי"ג בניסן תש"ה בעיר תונס שבתוניסיה לאביו הרב מצליח מאזוז הי"ד (מחבר "שו"ת איש מצליח"), מגדולי רבני תוניסיה וג'רבא ומייסד ישיבת כסא רחמים בתונס, על שם הרב רחמים חי חויתה הכהן, הרב הראשי בג'רבא ורב המושב ברכיה לאחר עלותו לארץ. כבר בנערותו, בהיותו בן שבע עשרה החל להעביר שיעורי גמרא בישיבה שהוקמה על ידי חסידי חב"ד בתוניסיה.

עלה לארץ ישראל בשנת תשל"א, לאחר שאביו הרב מצליח נרצח על ידי ערבי. בארץ נתבקש על ידי הרה"צ הרב שמואל עידן זצ"ל לשמש כראש ישיבת כסא רחמים שהוקמה באותו הפרק בבני ברק, לאחר שנסגרה בתונס.

הרב מאזוז נודע בידיעותיו הנרחבות בהרבה תחומים שלא רגילים בעולם הישיבות כאסטרונומיה וקידוש החודש, וכן ידוע כיחיד בתחום דקדוק השפה העברית שאף חידש בה כללים. [1] כן ידוע בגאונותו בחשבון, הנדסה, היסטוריית עם ישראל והאומות ושלל מקצועות שונים (שרובם ככולם למדם מתוך התורה).

הרב מאזוז דואג להדגיש כי יש לעדות הספרדים להיות גאים במסורותיהם ובדרכי לימודם. בהקשר זה, פרסם הרב מאזוז מאמרים שיצאו בספר "דרכי העיון" אודות שיטת העיון הספרדית, לאחר שראה כי דרך העיון האשכנזית חודרת לתוך הישיבות הספרדיות, בספר זה ניתן לעמוד קצת על גאונותו בעומק העיון ועל חוש הביקורת המיוחד שלו. כן פעל להוצאת סידורים ולבירור צורת הגיית האותיות והמילים.

הרב מאזוז מתייחד גם כן בעמידתו על האמת תמיד ללא פשרות גם בדעות שלא תמיד מקובלות על רבני האשכנזים (כמו יחסו המקרב לדתיים הלאומיים ולמדינת ישראל ולאחדות בין כל חלקי העם), כמובן תוך ענווה וצניעות גדולה.

בשנת תשע"ה התפרסם בפוליטיקה הישראלית כשהקים את תנועת "יחד" והעמיד בראשה את אלי ישי, בפעולה זו זוהה כמקרב את הסרוגים לחרדים ומאחד את כל חלקי העם וכן שומר על ארץ ישראל השלמה. כן בפעולה זו מזוהה כמתנגד לתנועת "ש"ס" בנשיאות "מועצת חכמי התורה", לדברי תלמידיו הוא הוא הממשיך בדרך מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.

חיבוריו[edit]

הרב מאזוז עסק רבות בהוצאת כתבי חכמי ספרד לאור, ובשל כך פחות עסק בהוצאת כתביו הוא (ובדרך מליצה הזכיר על זה את הפסוק בשיר השירים: "כרמי שלי לא נטרתי"[2]). בין ספריו שנדפסו:

 • אמת קנה- חידושים על ספר תהילים.
 • לא תשיך- על פרק איזהו נשך במסכת בבא מציעא.
 • ארים ניסי- על מסכת יבמות ומסכת גיטין.
 • סלת נקיה - על קביעת ועריכת השנה והחודשים וקידוש החודש.
 • שו"ת מקור נאמן ח"א וח"ב תשובות קצרות בהלכה ובהשקפה.
 • "סנסן ליאיר" על כל ענייני פורים.
 • "ה' נסי" ח"א על הגדה של פסח.
 • "דרכי העיון" מאמרים המלמדים את דרך הלימוד בשיטת העיון כחכמי הספרדים.
 • "אסף המזכיר" אלפי מערכות בהלכה ובאגדה.
 • "שו"ת בית נאמן" ח"א מתשובותיו הארוכות בהלכה.
 • "מגדולי ישראל" ד' חלקים - מאמרים על גדולי ישראל ומשנתם התורנית שנכתבו במשך השנים. רוב החלק הרביעי מוקדש לדמותו של אביו הגאון רבי מצליח מאזוז זצ"ל הי"ד.

וכן מאמרים רבים שמפוזרים בבמות שונות, בעיקר בירחון "אור תורה".

מפסקיו[edit]

 1. על ופל כתב בתחילה שיש לברך "שהכל נהיה בדברו"[3] אך חזר בו[4].

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים

 1. מחקרו בענין הברת האותיות נדפס לראשונה בשו"ת יצחק ירנן (של גיסו הרב יצחק ברדא), ובקיצור יותר בקונטרס "לאוקמי גירסא" שנדפס בסוף סידור איש מצליח.
 2. בהסכמתו לשו"ת מקור נאמן.
 3. כך הובא בשמו בספר "ברכת ה'" ח"ג (עמ' שי הע' 123) של הרב משה לוי.
 4. דרוש מקור