הרב שמואל אליהו

From ויקישיבה
Revision as of 14:35, 26 December 2010 by שלו שבתאי (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search

הרב שמואל אליהו (נולד בכ"ה בכסלו ה'תשי"ז, 29 בנובמבר 1956 למניינם) הוא רבה של העיר צפת, חבר מועצת הרבנות הראשית וחבר ועדות הכשרות הארצית והמקוואות של הרבנות הראשית.

ביוגרפיה

הרב שמואל אליהו הוא בנו של הרב מרדכי אליהו. בצעירותו למד בישיבת ירושלים לצעירים, ולאחר מכן בישיבת מרכז הרב, אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק. במסגרת לימודיו בישיבה, שירת בצה"ל ביחידה קרבית. עם תום לימודיו בישיבה התמנה לרב העיירה שלומי ולאחר שלוש שנים התמנה לרב העיר צפת.

חיבר "הגדה ליום העצמאות", וכן ערך את ספרי ההלכה של אביו ואת סידור "קול אליהו", שבו סיכם את הלכות התפילה וההגייה העברית התקנית.

הרב אליהו מרכז פעילות של מספר עמותות העוסקות בהחזרה בתשובה ובקירוב ליהדות. הוא עונה על שאלות באינטרנט באתר מוריה, שהוא עומד בראשו, ואף עונה ב-SMS. עוסק רבות בשאלות בהלכה, הלכות ציבור וענייני קבלה. רבות מהשאלות המופנות אליו באינטרנט עוסקות בפתרונות לחלומות, משמעויות של שמות, בקשות לחיבור תפילות או ברכות אישיות או כלליות. בעבר הוא שימש מטעם אביו כאחראי על קרן מורשת, שהקימה גרעינים תורניים בעיירות פיתוח, עד לפירוקה של הקרן בקיץ 2005.

בשנת 2003 הציג את מועמדותו למשרת הראשון לציון, אך לא נבחר לתפקיד.

הרב שמואל אליהו חבר במועצת הרבנות הראשית. בבחירות שנערכו בכ"ג באלול ה'תשס"ח (23 בספטמבר 2008 למניינם) נבחר הרב לקדנציה נוספת למועצה‏‏[1].

עמדותיו

בזמן ההתנתקות שהה בגוש קטיף ותמך בחסימת כבישים. עם זאת, נפגש עם כמה אישים פוליטיים שתמכו בהתנתקות ובהם השרה ציפי לבני. בניגוד לאביו, הביע את דעתו כי חייבים מבחינה הלכתית לסרב פקודה לפינוי יהודים מבתיהם (הרב מרדכי אליהו הביע בפירוש את דעתו בראיון טלויזיוני כנגד סירוב פקודה. לדעתו על החייל להתחמק בדרך כל שהיא ולומר "איני יכול" אך לא לסרב לפקודת מפקדיו). כששאלו אותו על עצומת רבנים המתנגדת לסירוב פקודה אמר: :"ראיתי שם שתי דמויות רציניות - הרב אהרון ליכטנשטיין והרב יהודה עמיטל... שאר הרבנים שהזכרת במכתבך - עם כל הכבוד - אינם בערך כלשהו לחלוק על הרב שפירא...".

בענייני צניעות הרב אליהו מחמיר באופן יחסי. למשל, הרב ייעץ לשואלת שלא להסתמך על היתר המשנה ברורה ללכת בלי גרביים[2] וכן ייעץ לשואל להגיע לזמן קצר בלבד לחינה של קרובת משפחה שבה לא יישמרו גדרי הצניעות[3]. הוא כתב מאמר תמיכה בטשטוש מחמת צניעות של תמונות פניהן של בנות בעלון השבת של תנועת מעייני הישועה המופץ בבתי כנסת[4].

כתב ביחס לרב עובדיה יוסף: "מאז הסכם אוסלו הארור. ומאז שנהרגו כמה מחברי הטובים וילדיהם - אני לא מחזיק בביתי שום סידור שלו ושום ספר מספריו. לא מחרים אותו - אבל פשוט לא מסוגל".‏[5].

בשנת ה'תשע"א פרסם פסק הלכה, בצירוף חתימותיהם של עוד עשרות רבנים, שבו נקבע כי חל איסור למכור או להשכיר דירות לגויים, על בסיס האיסור של "לא תחנם".

ספרים שכתב ושערך

  • "אביהם של ישראל" (שלושה כרכים) - לקט סיפורים על אביו, הרב מרדכי אליהו, על פי סיפורים ששמע במהלך ה"שבעה" וה"שלושים" על אביו. הספר מסודר לפי סדר הפרקים של הספר "מסילת ישרים".
  • סידור קול אליהו, על פי פסקי אביו, בעריכתו, הוצאה ראשונה ירושלים תשס"ב.
  • שאלות של חיים - קובץ מאמרים ומדרשים על העניינים שלאחר המוות.

כמו כן, הרב ערך דרשות ומאמרי הלכה של אביו והפיצם ברבים.

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

  1. ‏תמי גיל, הרבנות הראשית: הרב אליטוב במקום הראשון, חדשות בחדרי חרדים, 23 בספטמבר 2008.‏
  2. חצאית קצרה ללא גרביים, אתר מורייה
  3. טקס חינה לא צנוע
  4. אולי השאלה לא הייתה נכונה?, הרב שמואל אליהו, אתר nrg, 16 במרץ 2008
  5. הרב שמואל אליהו, התבטאויות הרב עובדיה יוסף שליט"א, תשובה באתר כיפה