יקיר

From ויקישיבה
Revision as of 22:28, 21 June 2012 by טישיו (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

יקיר הוא יישוב קהילתי דתי באזור השומרון ליד העיר אריאל השייך ל"מועצה אזורית שומרון". הישוב מונה 250 משפחות לאחר סיום איכלוס השכונה הצפונית שלו.

הוא נוסד באדר א' תשמ"א, (פברואר 1981), ע"י גרעין של משפחות דתיות, שהתארגנו להקמת ישוב קהילתי דתי במערב השומרון. הוא הוקם יחד עם הישובים עם היישובים עמנואל ונופים על מנת ליישב אזור שבו לא ישבו ישראלים.

ההזדמנות לכך באה, כאשר הוחלט על סלילת "כביש 5066", המחבר בין צומת יקיר גדול שעל "כביש 505" - "חוצה שומרון" בדרום עם צומת עמנואל ב כביש 55 בצפון. הכביש נחשב ל"דרך נוף" ומן היפות בשומרון וחוצה את נחל קנה. הכביש הושלם בשנת 1982 .

שם הישוב ומקומו בנחלת שבט אפרים[edit]

שמו של היישוב הוא מהפסוק בספר ירמיהו: "הֲבֵן יַקִּיר לִי אֶפְרַיִם, אִם יֶלֶד שַׁעֲשֻׁעִים כִּי-מִדֵּי דַבְּרִי בּוֹ, זָכֹר אֶזְכְּרֶנּוּ עוֹד; עַל-כֵּן, הָמוּ מֵעַי לוֹ--רַחֵם אֲרַחֲמֶנּוּ, נְאֻם-ה'" ירמיהו ל"א, י"טשכן היישוב שוכן בתחום נחלת שבט אפרים, וכן על שמו של הטייס יקיר נווה שנפל עם מטוסו לכנרת בשנת 1962, ומקום קבורתו לא נודע.

נחלת שבט אפרים הייתה מדרום לנחל קנה והישוב יקיר כלול בתחומה. וכך מתואר הגבול הצפוני של הנחלה בספר יהושע: " וַיְהִי גְבוּל-מְנַשֶּׁה, מֵאָשֵׁר, הַמִּכְמְתָת, אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי שְׁכֶם; וְהָלַךְ הַגְּבוּל אֶל-הַיָּמִין, אֶל-יֹשְׁבֵי עֵין תַּפּוּחַ. ח לִמְנַשֶּׁה, הָיְתָה אֶרֶץ תַּפּוּחַ; וְתַפּוּחַ אֶל-גְּבוּל מְנַשֶּׁה, לִבְנֵי אֶפְרָיִם. וְיָרַד הַגְּבוּל נַחַל קָנָה נֶגְבָּה לַנַּחַל, עָרִים הָאֵלֶּה לְאֶפְרַיִם, בְּתוֹךְ, עָרֵי מְנַשֶּׁה; וּגְבוּל מְנַשֶּׁה מִצְּפוֹן לַנַּחַל, וַיְהִי תֹצְאֹתָיו הַיָּמָּה" יהושע י"ז, ז'-ט'

מיקום[edit]

יקיר שוכנת מעל הגדה הדרומית של נחל קנה . בעמק נחל קנה יש מעיינות שופעים, פלגי מים, צמחיה טבעית והתנחלות של משפחות ערביות אחדות.


שירותי דת[edit]

בישוב בית ספר ממלכתי דתי יסודי המשרת את הישובים הסמוכים רבבה, נטפים ועוד. בית הספר זכה לאות הצטיינות ממשרד החינוך והתרבות.

מבנה בית הכנסת הוא רב תכליתי וכולל אולם מרכזי בו מתפללים לפי נוסח ספרד, אולם אחד לפי נוסח עדות המזרח ושלישי בנוסח יהדות תימן. בנוסף לכך מצויה במקום ספריה תורנית עשירה. בישוב קיים מקווה טהרה.

בר בי רב דחד יומא[edit]

בבית הכנסת של הישוב מתקיים בר בי רב דחד יומא פעמיים בשנה: לפני חג הפסח ולפני הימים הנוראים לתושבי האזור. משתתפים בו גברים, נשים וצעירים. המרצים הם ראשי ישיבות ורבני ערים.


קישורים חיצוניים[edit]

  • יקיר - באתר המועצה האזורית שומרון

הערות שוליים[edit]