כוכב השחר

From ויקישיבה
Revision as of 17:33, 30 August 2011 by טל רחמים (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search

יישוב דתי בחבל בנימין.

היישוב כוכב השחר הוא יישוב קהילתי דתי במזרח בנימין, המונה כשלוש מאות משפחות כ"י.

היישוב הוקם בשנת ה'תש"מ, ע"י מתנחלים יהודים, חלקם מהיישוב עפרה. בתחילה נקרא היישוב "עפרה ב'", ואחר כך שונה שמו ל"כוכב השחר".

כוכב השחר ממוקם בחבל בנימין, במרחק של כעשרים דקות נסיעה ברכב מפסגת זאב.

רב הישוב הוא הרב אוהד קרקובר שליט"א.

ביישוב ישנם מבנים ציבוריים רבים; בתי כנסת - ספרדי ואשכנזי, צרכניה, מהגדולות בבנימין, אולם שמחות גדול, אולם שמחות קטן, ספריה, ועוד.

מצפה כרמים

לפני יותר מעשר שנים יצאו צעירי כוכב השחר והקימו מאחז סמוך ליישוב, שנקרא "מצפה כרמים", מכיון שהיה על הר ממנו היה ניתן לצפות על הכרמים של תושבי היישוב.

הממשלה שכיהנה באותה תקופה, רצתה לגרש את התושבים מהמקום. לאחר דין ודברים הוחלט לפנות את המקום, ולהתיישב במקום אחר, מצד אחר של כוכב השחר. כיום מונה "מצפה כרמים" למעלה משלושים משפחות כ"י.


מעלה שלמה

לאחר שנים לא רבות החליטו תושבים מכוכב השחר להקים מחדש מאחז במקום בו היה בתחילה "מצפה כרמים". התושבים עלו למקום והתיישבו במקום, וקראו למאחז "מעלה שלמה", ע"ש תושב כוכב השחר - שלמה אלבה ז"ל. במקום יש בית כנסת, וגן שעשועים.


מעוז אסתר

בחנוכה ה'תשס"ו התנחלו צעירי היישוב סמוך ליישוב, והמקום נקרא "מעוז אסתר", ע"ש תושבת היישוב, אסתר גאליה הי"ד שנרצחה על יד מחסום החיילים, כחמישה קילומטרים לפני כוכב השחר.

לאחר כשבוע המקום נעזב, ולא היו יהודים במקום.

שנתיים לאחר מכן, בחנוכה ה'תשס"ח - המאחז נבנה מחדש, וכיום יש ארבעה מבנים; בית הכנסת, מבנה מבטון ושני מבנים שבתהליכי בניה, כ"י בע"ה. במקום נבנה בית הכנסת "שירת יונדב", על שמו של תושב היישוב, יונדב חיים הירשפלד הי"ד, שנרצח בישיבת 'מרכז הרב' בר"ח אדר ה'תשס"ח, ע"י כלב ערבי, ימ"ש.

במקום ניתן להנות ממגוון של חיות כמו: שועלים, צבאים, ועוד, כמו כן יש מגוון ענק של פריחה במקום, ובחורף אנו רואים מרבד מישורי קסום בצבע ירוק.

במהלך השנים הרסו אנשי המשטרה את המאחז, אולם אנשי המאחז לא אמרו נואש וחזרו לבנות את המאחז. בעבר נהרס המאחז פעמים רבות, אולם הוא הוקם מחדש, והמקום גדל ב"ה.

אתר היישוב כוכב השחר - [1]