רבי דוב בער ממזריטש

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
Nuvola apps kcmpartitions.png יש להשלים ערך זה
ערך זה עשוי להיראות מלא ומפורט, אך הוא אינו שלם, ועדיין חסר בו תוכן מהותי. הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. ראו פירוט בדף השיחה.

רבי דוב בער הידוע בתואר המגיד ממזריטש, הוא גדול תלמידי הבעל שם טוב, וממלא מקומו בהנהגת תנועת החסידות.

תולדות חייו

נולד בשנת תס"ד באוקריאינה למד אצל בעל ה"פני יהושע" והתחתן עם בתו של רבי שלום שכנא. אחר שהיה נשוי כמה שנים ועבד כמלמד בתלמוד תורה החל לשאת דרשות בעיר קוריץ היה מהמתנגדים לחסידות עד לפגישתו עם הבעש"ט בשנת תקי"ב מאז הפך לתלמידו הקרוב ושנה לאחר פטירת הבעש"ט מילא את מקומו כמנהיג החסידות

נפטר ביט כסליו תקל"ג.

תורותיו וספריו

המגיד עצמו לא כתב את תורותיו, והן נכתבו על ידי תלמידיו במספר חיבורים:

  • מגיד דבריו ליעקב - לקוטי אמרים- החיבור הראשון שהודפס על ידי תלמידו רבי שלמה מלויצק. סופי התיבות של שם הספר יוצרות את השם "דוב".
  • אור תורה- בספר מובאות הרבה מן התורות שב"מגיד דבריו ליעקב" ותורת נוספות, מסודרות על סדר פרשיות השבוע ופסוקי הנ"ך.
  • ליקוטים יקרים- תורות מהמגיד ממזריטש ובהן משולבות גם תורות מהבעל שם טוב, מרבי מאיר מפרמישלן ומרבי יחיאל מיכל מזלוטשוב.
  • אור האמת
  • שמועה טובה- חיבור שיצא מבין כתביו של תלמידו רבי לוי יצחק מברדיטשוב ותורותיו מיוחסות למגיד. יש שהטילו ספק בשיוכן של התורות הללו למגיד, ובייחוד לאור העובדה שישנם מאמרים שנכתבו לאחר פטירתו (שגם המייחסים אליו את הספר מודים שנכתבו לאחר פטירתו, כנראה על ידי ר' לוי יצחק עצמו).
  • לקוטי אמרים- ספר שיצא לאחרונה מכתב יד (שבו יוחס בטעות לתלמידו רבי מנחם מנדל מויטבסק). יש שמייחסים את עריכת הספר לתלמידו רבי שמעלקא מניקלשבורג, יש שמייחסים אותה לרבי מנחם נחום מטשרנוביל ויש שמייחסים אותה לאחד מתלמידיו של הרבי מטשרנוביל.

תורות רבות ממנו הובאו בספר כתבי קודש הכולל גם את תורות הבעש"ט ור' לוי יצחק מברדיטשוב, וכן בספר גאולת ישראל (בעריכת הרב יצחק מאיר רוזנפלד) שיצא לאור בשנת תרס"ט בורשה, המאגד תורות מאבות החסידות.

  • בשנת תשמ"ט הוציא הרב ישראל קלפהולץ את הסדרה תורת המגיד הכוללת ליקוט תורותיו מכל ספריו וספרי תלמידיו המביאים בשמו מסודורת על פי פרשיות השבוע, פסוקי הנ"ך וליקוטים.

מתלמידיו