Difference between revisions of "רבי יוסף יצחק שניאורסון"

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
(דף חדש: '''רבי יוסף יצחק שניאורסון'''- ('''האדמו"ר הריי"צ''') הוא האדמו"ר השישי בשושלת אדמו"רי חסידות חב"ד. ==תול...)
 
(17 intermediate revisions by 3 users not shown)
Line 1: Line 1:
 +
[[תמונה:Rayatz.jpg|ימין|ממוזער|250px|רב יוסף יצחק שניאורסון- אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש]]
 
'''רבי יוסף יצחק שניאורסון'''- ('''האדמו"ר הריי"צ''') הוא ה[[אדמו"ר]] השישי בשושלת אדמו"רי [[חסידות חב"ד]].   
 
'''רבי יוסף יצחק שניאורסון'''- ('''האדמו"ר הריי"צ''') הוא ה[[אדמו"ר]] השישי בשושלת אדמו"רי [[חסידות חב"ד]].   
 
==תולדות חייו==
 
==תולדות חייו==
 +
===תחילת דרכו===
 
נולד בי"ב ב[[תמוז]] תר"מ ל[[רבי שלום דוב בער שניאורסון]] (האדמו"ר הרש"ב) ושטערנא שרה, לאחר כחמש שנות עקרות.  
 
נולד בי"ב ב[[תמוז]] תר"מ ל[[רבי שלום דוב בער שניאורסון]] (האדמו"ר הרש"ב) ושטערנא שרה, לאחר כחמש שנות עקרות.  
  
בי"ט בתמוז בשנת תר"מ הוכנס אדמו"ר הריי"צ בבריתו של אברהם אבינו. בשעת הברית בכה אדמו"ר הריי"צ וסבו, אדמו"ר המהר"ש אמר לו: "מדוע הינך בוכה? כשתגדל תהיה . . ותאמר חסידות בשפה ברורה". הרבי סיפר [1] ששמע מחסידים שאדמו"ר המהר"ש אמר "כשתגדל תהיה רבי" וברשימות הרבי הוא השמיט את המילה "רבי".  
+
בילדותו למד אצל ר' שמואל בצלאל שעפטיל. בגיל אחת עשרה, הורה לו אביו שיתחיל להניח [[תפילין]] של [[רש"י]] עם ברכה. בהוראת אביו, נעשתה פעולה זו מבלי שידעו על כך אנשים ולאחר שהיה מניח את התפילין היה הולך לבית הכנסת ומתפלל כרגיל.
 +
שימש כמזכירו של אביו בענייני עסקנות ציבורית.  
  
ילדותו
+
יום שישי, י"ג ב[[אלול]] תרנ"ז, בהיותו בגיל 17, התחתן בלובאוויטש עם נחמה דינה. לאחר החתונה התגורר בחדר שנבנה סמוך לדירת הוריו.  
בילדותו למד אדמו"ר הריי"צ אצל ר' שמואל בצלאל שעפטיל. בזמנו הפנוי בילה רבות עם סבתו, מרת רבקה שניאורסון. בעקבות כך שמע ממנה סיפורים רבים על תולדות החסידות והחסידים. ביום י"א תמוז תרנ"א, בהיותו בגיל אחת עשרה, הורה לו אביו שיתחיל להניח תפילין של רש"י עם ברכה (התפילין היו של אדמו"ר המהר"ש). בהוראת אביו, נעשתה פעולה זו מבלי שידעו על כך אנשים ולאחר שהיה מניח את התפילין היה הולך לבית הכנסת ומתפלל כרגיל. בגיל חמש עשרה הביאו אביו לאוהל של אדמו"ר המהר"ש ואדמו"ר הצמח צדק ומינהו למזכירו בעסקנות ציבורית.
 
 
 
נישואיו
 
 
אדמו"ר הריי"צלקראת שידוכיו הוצעו לאדמו"ר הריי"צ שתי הצעות. אחת ממשפחה עשירה והאחרת ממשפחה מאוד ענייה, שאפילו את הוצאות החתונה לא היה באפשרותם להשיג. הרבנית רבקה סברה שיש להיענות להצעה העשירה, אך אדמו"ר הרש"ב ורעייתו העדיפו את המשפחה הענייה, שהייתה נינה של אדמו"ר הצמח צדק. לבסוף הוחלט שכמו שהיה בנישואי יצחק ורבקה שההורים אמרו "ונשאלה את פיה"[מקור?], גם כאן הם יציגו בפני אדמו"ר הריי"צ את שתי ההצעות ושיכריע בעצמו. אדמו"ר הריי"צ השיב: "הרי באותה פרשה עצמה נאמר "ולקחת אישה לבני ממשפחתי ומבית אבי"[מקור?].
 
 
 
ביום שישי פרשת תצא י"ג אלול תרנ"ז, בהיותו בגיל 17, התקיימה החתונה בעיירה ליובאוויטש. ביום חתונתו חבש החתן שטריימל ובאותו מעמד אמר לו אביו שיברך שהחיינו. לאחר החופה הובילו אדמו"ר הרש"ב וקהל רב את החתן והכלה בשירה, אל האולם בו נערכה הסעודה. בדרך אמר אדמו"ר הרש"ב לבנו: "וחזקת והיית לאיש". הסעודה נערכה בהזאל הגדול שבליובאוויטש. בשעת הסעודה הסתובב אדמו"ר הרש"ב יחד עם שלושה חסידים (ר' מאיר מרדכי צ'רנין, ר' יעקב קאפיל זליקסון ור' שלמה חיים קוטאין) לוודא שהמלצרים מחלקים אוכל לכולם ואדמו"ר הרש"ב לגם עם כל אחד 'לחיים'. כמו כן, אמר אדמו"ר הרש"ב הרבה דרושי חסידות. לאחר החתונה התגוררו הזוג בחדר שנבנה סמוך לדירת אדמו"ר הרש"ב.
 
 
 
בסעודת השבע ברכות, ביום ראשון ט"ו אלול תרנ"ז, הודיע אדמו"ר הרש"ב על החלטתו לייסד את ישיבת תומכי תמימים בה ילמדו נגלה וחסידות.
 
 
 
מנהל תומכי תמימים
 
מיד לאחר השבע ברכות של אדמו"ר הריי"צ, בו הודיע אדמו"ר הרש"ב על פתיחת ישיבת תומכי תמימים, מונה אדמו"ר הריי"צ למנהלה בפועל. ביום י"ד אייר תרס"ב הלשינו לממשלה שבישיבה נמצאים בחורים המשתמטים מהצבא באמצעות שוחד ואדמו"ר הריי"צ נאסר. ביום כ"ג אייר תרס"ב, לאחר שלא נמצאו ראיות מפלילות, שוחרר אדמו"ר הריי"צ ושוטר שהגיע לביתו הודיע לו כי הינו חף מכל פשע. בשנת ה'תרס"ו לאחר שמספר צעירים יהודים התנפלו על שוטרים, שוב נאסר בתור עירבון עבור היהודים המורדים.  
 
  
 +
מיד לאחר ימי ה"[[שבע ברכות]]", במהלכם הודיע אביו על פתיחת [[ישיבת תומכי תמימים]] בלובאוויטש, מונה למנהלה בפועל. בשנת תרס"ב הלשינו לממשלה שבישיבה נמצאים בחורים המשתמטים מהצבא באמצעות שוחד והוא נאסר. בכ"ג ב[[אייר]], לאחר שלא נמצאו ראיות מפלילות, שוחרר. בשנת תרס"ו נאסר בשנית, בתור ערבון עבור צעירים יהודים שהכו שוטרים רוסים.
 
בשנת תרע"ג היה חבר בוועדת הרבנים שסייעו בהגנה משפטית למנחם בייליס, בפרשיית עלילת הדם.  
 
בשנת תרע"ג היה חבר בוועדת הרבנים שסייעו בהגנה משפטית למנחם בייליס, בפרשיית עלילת הדם.  
 +
===כהונתו כאדמו"ר===
 +
בב' ב[[ניסן]] תר"פ, נפטר אביו הרש"ב, ובצוואתו כתב שימנו את בנו יחידו, ר' יוסף יצחק, למלא מקומו בהנהגת חסידות חב"ד ובראשות ישיבת תומכי תמימים. בעקבות כך, הוא התמנה להיות ממשיכו של אביו. עוד הוא כתב בצוואה, שבנו יתעסק בחיזוק וביסוס הישיבה ויקים חדרים ושיעורים ללימוד החסידות בעיירות רוסיה. בנוסף לצוואה קיבל אדמו"ר הריי"צ גם פתק אישי מאביו, ובו ציווהו כי יחזק את לימוד החסידות ותורת חב"ד בקרב חסידי חב"ד. 
  
קבלת הנשיאות
+
בשנת האבילות נהג כפי שנהג אביו אחר הסתקלות סבו, [[רבי שמואל שניאורסון]]: הסתגר בחדר היחידות של אביו ואת עיתותיו הקדיש ללימוד. באותה תקופה גם חלה במחלה קשה עד שהיתה סכנה לחייו.
ביום ב' ניסן תר"פ, הסתלק אדמו"ר הרש"ב שהיה אביו של אדמו"ר הריי"צ ובצוואתו כתב שימנו את בנו יחידו, ר' יוסף יצחק, לממלא מקומו בהנהגת חסידות חב"ד ובראש הנהלת ישיבת תומכי תמימים. בעקבות כך מינו חסידי חב"ד ביום ההסתלקות את אדמו"ר הריי"צ שימלא את מקום אביו. עוד הוא כתב בצוואה, שבנו יתעסק בחיזוק וביסוס הישיבה ויקים חדרים ושיעורים ללימוד החסידות בעיירות רוסיה. בנוסף לצוואה קיבל אדמו"ר הריי"צ גם פתק אישי מאביו בו היה כתוב: "תדבר דא"ח לפני ידידינו על יסודות נאמנים בדברי אבותינו הק' זצוקללה"ה נ"ע[2], ותשתדל להסביר הדברים לזולתך בטוב טעם ודעת". את הפתק הראה אדמו"ר הריי"צ לחסידים לאחר הסתלקות אביו, אך לא הרשה להעתיקו.
 
 
 
חשובי ונכבדי החסידים כתבו מכתבי עידוד לחסידים שברוסיה ובתוך הדברים שילבו את תוכן הפתק. במקביל, החלו קהילות ליובאוויטש ברחבי ברית המועצות לשלוח כתבי התקשרות עליהם חתמו החסידים ובהם ביקשו את אדמו"ר הריי"צ לקבל על עצמו את נשיאות חסידות חב"ד. אדמו"ר הריי"צ אכן קיבל על עצמו מיד את עול הנשיאות. כבר בשבת פרשת צו, היום האחרון לשבעה, אחר תפילת מנחה, אמר מאמר דא"ח[3], מה שמהווה אות לתחילת כהונה בפועל כנשיא.
 
 
 
בשנת האבילות נהג אדמו"ר הריי"צ כפי שנהג אביו אחר הסתקלות אדמו"ר מהר"ש; הסתגר בחדר היחידות של אביו ואת עיתותיו הקדיש ללימוד. באותה תקופה גם נחלה במחלה קשה עד שהיתה סכנה לחייו. במקביל החל לפעול כדי לחזק את עדת התמימים והחסידים. הוא כתב מכתבים כלליים בהם ביכה את הסתלקותו של אביו ומאידך עודד וניחם את כולם.  
 
  
אותן שנים היו קשות במיוחד, שכן באותו זמן החלו הקומוניסטים ליישם את שיטתם בברית המועצות והחלו לסגור את מוסדות הדת ולאסור כל פעילות דתית. אדמו"ר הריי"צ חיזק את החסידים שמצידם היו מוכנים למסור נפשם לקיום הוראותיו. השלטון ברוסיה לא הניח לאדמו"ר הריי"צ מנוח אף בשנה הראשונה להסתלקת אביו (שנת האבל) וכבר בחודש תמוז תר"פ נלקח לחקירה בה איימו עליו באקדח. בתום שנת האבל החל אדמו"ר הריי"צ לערוך פעילות רבה בקרב החסידים ובקרב יהודי רוסיה בכלל, לליבוי הזיקה היהדות תחת הדיכוי הקומוניסטי[4].  
+
אותן שנים היו קשות במיוחד, שכן באותו זמן החלו הקומוניסטים ליישם את שיטתם בברית המועצות והחלו לסגור את מוסדות הדת ולאסור כל פעילות דתית. הוא חיזק את החסידים, שהיו מוכנים למסור נפשם לקיום הוראותיו. בחודש תמוז תר"פ נלקח לראשונה לחקירה בה איימו עליו באקדח. בתום שנת האבל החל אדמו"ר הריי"צ לערוך פעילות רבה בקרב החסידים ובקרב יהודי רוסיה בכלל, לליבוי הזיקה היהדות תחת הדיכוי הקומוניסטי.
  
מאסריו
+
נאסר פעמים רבות על הפצת תורה וסיוע ליהודים, ופעמים רבות עמד במסירות נפש כנגד הקומוניסטים. אחד הסיפורים הידועים ארע בקיץ תר"פ, כשהיה עדיין באבל על אביו. הוא נאסר מיד לאחר [[תפילת שחרית]], וכשהובא לפני החוקר, הובהר לו שהובא לפני הועדה לביקורת היהדות, וכי עליו לענות על כמה משאלותיהם. על כך אמר להם:  "כבר הודעתי בשתי הפעמים שהייתי קרוא אצלכם מלפנים, כי לא אזוז מהעקרונות שלי, ועוד לא נולד האדם או אפילו השד שיזיז אותי מהעקרונות שלי, אפילו זיז כלשהו". אחד החוקאים הניף את אקדחו ואמר: "'צעצוע' זה מסיר עקרונות והוא מסוגל לפתוח את הפה גם לאילמים". על כך השיב לו ריי"צ: "צעצוע זה עושה רושם רק על מוגי לב שאין להם אלא עולם אחד וכמה אלים. אבל אנחנו, שיש לנו אל אחד ושני עולמות, צעצוע זה שאתם מראים לא רק שאינו מבהיל אלא גם לא עושה כל רושם". לאחר שיחה קצרה, החל דו שיח ממושך בין אדמו"ר הריי"צ לבין חוקריו. לשאלתם האם הוא מאמין בדת ישראל ומקיים מצוות מתוך ידיעה מוחלטת או מצד אמונה והרגל, השיב כי הוא מקיים מצוות מתוך ידיעה ברורה ומוחלטת. החוקרים ביקשו ממנו שישכנע אותם באמיתותה של הדת היהודית, ואם אפשר, שיביאם למצב מוסרי נעלה כפי שהוא עצמו נמצא בו. אדמו"ר הריי"צ חייך וענה להם כי הוא מוכן למלא את משאלתם, אולם כמו שאדם פשוט שייפגש ברחוב עם אסטרונום ויבקש ממנו שילמד אותו את תורת האסטרונומיה, הרי ישיב לו שיבוא עימו אל בית מצפה הכוכבים ושם ילמדהו את חכמת הכוכבים ונתיבותיהם כדת וכראוי. כן אני אומר גם לכם, אם אתם חפצים לבוא לידי ידיעה מוחלטת בדת אלקים ותורתו, בואו אל בית ה’, הניחו תפילין, אכלו כשר, שמרו את השבת וכאשר יזדכך מוחכם ולבבכם, תוכלו להבין ענין מוסרי כדבעי ולאט לאט תעלו בשליבות השכל בדרך להכרה שכלית בדת אלקים ובתורתו. 
 
   
 
   
חלק גדול ממאסריו, רשם אדמו"ר הריי"צ ביומנו. אדמו"ר הריי"צ באחת מכתיבותיוהמאסר הראשון
+
בתחילת שנת תרפ"ד, עזב את רוסטוב ועבר ללנינגרד, על מנת שלא ייאסר בעקבות פעולותיו להחזקת הדת.  
כשהיה אדמו"ר הריי"צ צעיר, הלך פעם בשוק לבקר את סבתו מרת רבקה שניאורסון. בדרך ראה כיצד שוטר-זוטר (אורדניק) קופץ על החסיד ר' דוד הקצב, מכה אותו וסוטר לו עד שדם רב זב מחוטמו. אדמו"ר הריי"צ קפץ על הגוי, דחף אותו וצעק לעברו בכעס: 'שיכור, מנוול'. השוטר התנפל על אדמו"ר הריי"צ והכה בו נמרצות, גרר אותו בכוח לתחנת המשטרה, שם הוכנס לחדר המעצר. חמש שעות ישב שם עד שהשוטר שהכניס אותו לשם נכנס לתא והתנצל. באמצע נכנס מר מרדכי זילברבורד, שהיה מזכיר דודו של אדמו"ר הריי"צ - שניאור זלמן אהרן שניאורסון ומסר פתק לידיו של המפקד שהורה לשחרר אותו מיד.
 
 
 
המאסר השני
 
ביום רביעי ז' אייר שנת תרס"ב, אדמו"ר הריי"צ היה אז בן עשרים ושתים ועמד בראש הנהלת ישיבת תומכי תמימים. יהודי לא דתי מגזע חסידי וואהלין בשם פרלמוטר סיפר לאדמו"ר הריי"צ שמר גיטלסון, המורה הראשי בבית הספר של 'חברת מפיצי ההשכלה', כועס מאוד על חסידי ליובאוויטש והרבי בראשם, בגלל מלחמתם במשכילים והוא הכין מכתב הלשנה למשרד החינוך ושר הפלך, בתואנה כי בישיבת 'תומכי תמימים' מעודדים את התלמידים להשתמט מעבודת הצבא על ידי זיופים ומעשים לא חוקיים. האשמה הופנתה למנהל הישיבה, בנו של הרבי (אדמו"ר הריי"צ).
 
 
 
ביום שני י"ב אייר, נכנס שוטר בליווי שני אנשים לבושים אזרחית למשרדו של אדמו"ר הריי"צ. הם החלו לחקור אותו באופן כללי על סדרי הישיבה, על דאגתה לתלמידים, חוקיות סדרי הכספים בישיבה ועוד. אחר כך הם עברו לדבר על השתמטותם של תלמידי הישיבה מגיוס בצבא. החקירה הסתיימה כעבור שעה קלה, והשלושה הלכו לדרכם.  
 
  
למחרת, בשעה שמונה בערב, הגיעו למשרד הישיבה שוטר ואיש הבולשת וציוו על אדמו"ר הריי"צ להתלוות אליהם לתחנת המשטרה. אדמו"ר הריי"צ אמר להם כי הוא "אזרח נכבד לדורותיו" ומבקש שלא להטריד אותו בשעה מאוחרת כזו ומחר בבוקר בסביבות השעה תשע-עשר הוא יתייצב אצלם. לשאלת הבלש מי ערב שלא יברח בלילה, ענה אדמו"ר הריי"צ כי "שניאורסאהן אינו בורח. השניאורסאהנים אינם מוגי לב הבורחים, וגם אין להם שום עילה וסיבה להיות נמלטים". למחרת בבוקר התייצב אדמו"ר הריי"צ בתחנת המשטרה כפי שהתחייב. הוא הוכנס לחדר צדדי, שם כבר המתינו לו שלושה אנשים. אחד מהם היה הבלש ששהה אמש במשרדו.  
+
בשנת תרפ"ז פרצו אנשי הק.ג.ב. (המשטרה הסובייטית החשאית) לביתו בחצות לילה ולקחו אותו למאסר. הוא נחקר במשך שעות רבות ובסיום אמר לו אחד החוקרים: "בתוך 24 שעות תומת בירייה!". בעקבות לחץ בינלאומי (שחלק פעיל נטל בו [[הרב קוק]] ששלח מברק לג'וינט ובו דרישה לפעול לשחרורו) הומר עונש המוות בגלות של עשר שנים עבודת פרך באי סלובקי. לאחר השתדלות של נציגת הצלב האדום ברוסיה, הוקל העונש לגלות של שלוש שנים בעיר קסטרמה. בג' בתמוז שוחרר מהמאסר ונסע לקסטרמה. בי"ב בתמוז, לאחר השתדלתו של נציגת הצלב האדום הרוסי, שוחרר לגמרי.
  
אדמו"ר הריי"צ לא ענה לשאלותיהם לגבי כמה אנשים פיטר עד כה מעבודת הצבא וכמה שוחד הוא נותן לפקידי המשטרה כדי שיעלימו את פשעיו כנגד החוק. אחד השוטרים הוזעק למקום והוא הוליך את אדמו"ר הריי"צ לכלא. לפנות ערב נקרא אדמו"ר הריי"צ לבוא אל חדרי הבולשת, שם אמר לו הבכיר שבחבורה כי אמנם טרם הסתיימה החקירה, אולם בבדיקות שנעשו עד כה לא הוכחה אשמתו ועל כן הוא משוחרר לביתו.
+
[[תמונה:mivrak.jpg|250px|ימין|ממוזער|המברק ששלח [[הרב קוק]] לג'וינט בארה"ב בדרישה לפעול למען שחרור הרבי]]
  
המאסר השלישי
+
שהה מספר ימים בלנינגרד ובעקבות איום לאסרו שוב, הוא עבר לכפר מלחובקה. לאחר מאמצים רבים קיבל אישור יציאה ללטביה ובשנת תרפ"ח יצא מרוסיה עם משפחתו והתיישב בריגה. לאחר זמן מה ייסד את ישיבת תומכי תמימים בגוסטינא.  
 
הבית בו התגורר אדמו"ר הריי"צ ברוסטוב (קומה 3)ביום רביעי, ו' בטבת תרס"ו, הגיע שליח מיוחד למעונו של אדמו"ר הריי"צ ובידו הזמנה לאדמו"ר הריי"צ, שעליו להתייצב בשעה עשר אצל ועדת החקירה בבית המשטרה העירונית. על טופס ההזמנה לא נכתב הסיבה מלבד הציון "לרגל עניין נחוץ ואחראי". לטופס גם נלוותה אזהרה ברורה: "העדר הגעתו של המוזמן כרוך בעונש מאסר שבוע ימים או בעונש אלף רובל כסף!". בשעה הנקובה התייצב אדמו"ר הריי"צ בבית המשטרה, בחדר חקירות. בראש צוות החוקרים ישב שר המחוז מר קובצקוב, שהכיר את אדמו"ר הריי"צ והוא הושיט לו ידו בברכת שלום לבבית ואף ערך היכרות בינו לבין קצין הבולשת הראשי.  
 
  
בועדת החקירה נאמר לו כי הוא נלקח כערבון בעקבות התפרעות של צעירים שהתרחשה ביום שישי שעבר בשוק של ליובאוויטש. הצעירים ברחו והמשטרה עושה כל אשר ביכולתה למצוא אותם ולהעמידם לדין. נאמר לאדמו"ר הריי"צ כי ברור לשלטון כי אין לו ולתלמידי הישיבה שום קשר למעשים, אבל הוא נלקח כעירבון, עד אשר הקהילה היהודית תסגיר את הצעירים המורדים למשפט המלוכה. אדמו"ר הריי"צ נלקח אל אחד החדרים תחת שמירה קפדנית.  
+
בשנת תרפ"ט ביקר ב[[ארץ ישראל]] לצורך השתטחות על קברי צדיקים, ובין השאר קיבל אישור מיוחד להיכנס ל[[מערת המכפלה]], למרות שבתקופה הזו יהודים לא הורשו להיכנס אליה.  
  
בשעה חמש בערב הורה שוטר לאדמו"ר הריישיתלווה אליו לחדר החקירות. החוקרים ישבו כמקודם והקריאו לאדמו"ר הרייאת החלטת ועדת החקירה: "לטובת החקירה על אודות מרד הצעירים בממשלה, מצאה ועדת החקירה צורך לאיים ולהפחיד את ראשי קהל היהודים, כדי שאלו יסגירו את הצעירים המורדים, ויוציאום ממקומות מחבואיהם. לחילופין, יוטלו עליהם קנסות עירבון בסך חמש-מאות רובל כסף בעד כל אחד מהצעירים המורדים. החלטה שניה: לאסור - למראה עיניים - את האדון שניאורסאהן בתור עירבון עבור היהודים המורדים. לפיכך קראנו את האדון שניאורסאהן וסיפרנו לו את החלטתנו - והוא הסכים עמנו. הננו מודים אפוא לאדון שניאורסאהן על כך שהואיל לסייע לנו בחקירה, וכעת הוא חופשי ללכת לביתו".  
+
באותה שנה ביקר בארצות הברית. ביקור זה מכונה "ביקור תר"צ" (מפני שנגמר בשנת תר), ובמהלכו, חיזק הרבי הריי"צ את יהדות ארצות הברית, וחסידי חב"ד בפרט.  
  
על טופס ההחלטה התבקש אדמו"ר הריי"צ לחתום, אך הוא הודיע כי איננו חבר בועדת החקירה ועל כן אין לו זכות לחתום על הפרוטוקולים שלה ובנוגע אליו, אין זה נכון שהסכים להיאסר. פקיד הבולשת הביט עליו בעינים דוקרות ואמר: "אם אינך חפץ לחתום, מובן שהרשות היא בידכם; אולם דע לך, שאחרים מתייחסים להצעותינו באופן אחר מהתייחסותכם". אדמו"ר הריי"צ קם, אמר: "לילה טוב" והלך.  
+
בשנת תרצ"ג עבר מריגה לוורשה (פולין) ובשנת תרצ"ה, בעקבות מצבו הבריאותו ועצת הרופאים, עבר לעיירה אטוואצק. בפולין החל לעסוק בעסקנות ציבורית לטובת היהדות ובעיקר למען יהודי רוסיה. הוא גייס עבורם כסף ובמיוחד עבור קמחא דפסחא. הוא פעל יחד עם עשרות רבנים ואישי ציבור, ביניהם: הרב אליעזר סילבר, [[רבי חיים עוזר גרודז'ינסקי]], [[רבי ישראל מאיר הכהן מראדין]], הרב ד"ר מאיר היילדסמר, [[הרב אברהם יצחק הכהן קוק]], [[הרב יוסף חיים זוננפלד]], השופט גד פרומקין, מר סם קרמר ועוד. הוא גייס כספים, קרא לתעניות עבור יהדות רוסיה ועוד.
  
המאסר הרביעי
+
===ב[[שואה]]===
בחודש טבת תר"ע הלשין יהודי בשם ק.[5] על אדמו"ר הריי"צ והוא נאסר בפטרגרד. כותב אדמו"ר הריי"צ על מאסר זה[מקור?]: "מפני סיבות שונות שאי אפשר לגלותם, רק קטעים אחדים ורושמים כוללים, מה שאין בהם פגיעה בכבוד מי שהוא".  
+
בשנת תרצ"ט, מספר ימים לאחר פרוץ [[מלחמת העולם השניה]], הוא עזב את אטוואצק וחזר לוורשה, שם נאלץ לברוח מבית לבית בעקבות הפגזות הגרמנים. לאחר שהנאצים כבשו את וורשה, שהה בביתו של הרב יחיאל צבי גוראריה. באותה תקופה התפרסמו ידיעות, שהתבססו על שמועות, שהנאצים תפסו אותו והוציאוהו להורג. 
 +
באגודת חסידי חב"ד בארצות הברית פעלו כל הזמן בניסיונות להבריחו מפולין. הם יצרו קשר עם אישים בממשל האמריקאי שפנו לראש המודיעין הצבאי הגרמני האדמירל וילהלם קאנאריס שפעל למען הברחתו. למרות המצב המסוכן ביקש שיחד איתו יצאו עשרים איש נוספים, מלבד בני משפחתו. ב[[טבת]] ת"ש הוברח מפולין, יחד בני משפחתו ועוד עשרים איש, דרך ברלין לריגה. ביום כ"ד ב[[אדר]] א' הם עזבו את ריגה ועברו לשטוקהולם בירת שבדיה.
 +
בהמשך נמלט לארצות הברית.
 +
===תקופת ארה"ב===
 +
בארה"ב נערכה לו קבלת פנים גדולה שכללה נציגי קהילות יהודיות, חסידי חב"ד ואישי ציבור.  בארה"ב ייסד את ישיבת תמוכי תמימים. בשנת ת"ש נרכש בנין "[[770 - מרכז חב"ד העולמי|770 איסטרן פארקווי]]" המפורסם‏ בשכונת קראון הייטס, שישמש מקום מגורים לרבי ובית כנסת, והפך מאוחר יותר לסמל חב"ד ולמרכז חב"ד העולמי.  
  
המאסר החמישי
+
בתמוז תש"א הקים את "אגודת חסידי חב"ד" במטרה "לעורר את חסידי חב"ד שבארץ ישראל שיסדרו לימוד חסידות ברבים בכל מקום לפי מצב הבאים להשתתף בלימוד ולקבוע זמנים להתועד לשוחח ביניהם בעניני חסידות ואהבת ריעים".
בחודש שבט תרע"ו, בעקבות השתדלותו של אדמו"ר הריי"צ בהשגת חומר חוקי ודיני פטור מעבודת הצבא של בחורי ישיבות, נאסר אדמו"ר הריי"צ בפעם החמישית למשך מספר שעות בפטרגרד. במאסר זה הוא היה כבן שלושים ושש שנים.  
+
בארה"ב עסק בהקמת ישיבות תומכי תמימים בארצות הברית, אירופה וארץ ישראל. במקביל ייסד את היישוב [[כפר חב"ד]] ואת שיכון חב"ד ב[[לוד]]. כמו כן עזר לחסידי חב"ד ששרדו את השואה להגיע למקומות מגורים קבועים בארצות הברית, ישראל ומדינות רבות אחרות.  
  
המאסר השישי
+
נפטר בי' ב[[שבט]] תש"י, ב[[שבת]] [[פרשת בא]], ונטמן בבית העלמין 'מונטיפיורי' ברובע קווינס שבניו יורק. על קברו בנו "אוהל".  
 
אדמו"ר הריי"צ בהגיעו לארצות הברית (אדר ב' ת"ש)בקיץ שנת תר"פ, אדמו"ר הריי"צ היה אז שליח ציבור בשנת האבלות על אביו אדמו"ר הרש"ב. באמצע התפילה נכנסו לבית הכנסת שלושה שוטרים, ניגשו אל עמוד התפילה והורו לאדמו"ר הריי"צ שיחלוץ את טליתו ותפיליו ושיבוא אחריהם. אדמו"ר הריי"צ השיב להם כי קודם עליו לסיים את התפילה וללמוד את המשניות שנהוג ללמוד לאחר התפילה, לעילוי נשמת הנפטר ורק אחר כך יתפנה אליהם. לאחר שסיים אדמו"ר הריי"צ את הקדיש האחרון שלאחר לימוד המשניות, פשט את טליתו ותפיליו והתלווה אל השוטרים שהקיפוהו; אחד מימין, אחד משמאל והשלישי הלך אחריו.  
 
  
כשהגיע ל"חצר-מוות", הוכנס אדמו"ר הריי"צ לאולם גדול. כחמישה-עשר אנשים, חברי "ועד מבקרי הדתות", ישבו שם סביב שולחן רחב ובראש השולחן ישבו שני הנכבדים שבהם. מול כל אחד מהיושבים היה מונח אקדח טעון. אדמו"ר הריי"צ הושב בסוף השולחן ולצידו נעמדו שלושת השומרים. הם פנו לאדמו"ר הריי"צ ואמרו לו שהם עסוקים בלבקר את דת ישראל והוא הוזמן כדי לפתור להם מספר שאלות בדת ישראל הקשורות עם תורת הקבלה והחסידות. אדמו"ר הריי"צ השיב להם באידיש: "כבר הודעתי בשתי הפעמים שהייתי קרוא אצלכם מלפנים, כי לא אזוז מהפרינציפים שלי; ועוד לא נולד האדם או אפילו שד שיזיז אותי מהפרינציפים שלי, אפילו זיז כלשהו"[6]. אחד מהיושבים התפרץ והניף את אקדחו כלפי פניו של אדמו"ר הריי"צ כשהוא אומר: "'צעצוע' זה מסיר פרינציפים והוא מסוגל לפתוח את הפה גם לאילמים". על כך השיב לו אדמו"ר הריי"צ: "צעצוע זה עושה רושם רק על מוגי לב שאין להם אלא עולם אחד וכמה אלים. אבל אנחנו, שיש לנו א-ל אחד ושני עולמות, צעצוע זה שאתם מראים לא רק שאינו מבהיל אלא גם לא עושה כל רושם".  
+
חתנו, [[רבי מנחם מנדל שניאורסון מליובאוויטש]] (בנו של [[הרב לוי יצחק שניאורסון]]), המשיך אותו בהנהגת חסידי חב"ד.
  
לאחר שיחה קצרה, החל דו שיח ממושך בין אדמו"ר הריי"צ לבין חוקריו. לשאלתם האם הוא מאמין בדת ישראל ומקיים מצוות מתוך ידיעה מוחלטת או מצד אמונה והרגל, השיב - מצד ידיעה מוחלטת. החוקרים ביקשו מאדמו"ר הריי"צ שישכנע אותם באמיתותה של הדת היהודית, ואם אפשר, שיביאם למצב מוסרי נעלה כפי שהרבי עצמו נמצא בו. אדמו"ר הריי"צ חייך וענה להם כי הוא מוכן למלא את משאלתם, אולם כמו שאדם פשוט שייפגש ברחוב עם אסטרונום ויבקש ממנו שילמד אותו את תורת האסטרונומיה, הרי ישיב לו שיבוא עימו אל בית מצפה הכוכבים ושם ילמדהו את חכמת הכוכבים ונתיבותיהם כדת וכראוי. כן אני אומר גם לכם, אם אתם חפצים לבוא לידי ידיעה מוחלטת בדת אלקים ותורתו, בואו אל בית ה’, הניחו תפילין, אכלו כשר, שמרו את השבת וכאשר יזדכך מוחכם ולבבכם, תוכלו להבין ענין מוסרי כדבעי ולאט לאט תעלו בשליבות השכל בדרך להכרה שכלית בדת אלקים ובתורתו.  
+
==ספריו==
 +
*'''ספר המאמרים'''.
 +
*'''ספר השיחות'''. 
 +
*'''ספר הזכרונות'''. 
 +
*'''אגרות קודש''' (יש להבדיל בין אגר"ק שלו לאגר"ק של שאר אדמו"רי חב"ד). 
 +
*קונטרס '''אדמו"ר הצמח צדק ו[[תנועת ההשכלה]]'''
 +
*'''דברי ימי החוזרים'''.
 +
*'''התייסדות [[אגודת ישראל]]'''. 
 +
*'''ליקוטי דיבורים'''. 
 +
*קונטרס '''כללי החינוך וההדרכה'''. 
 +
*קונטרס '''תורת החסידות''' - ביאור קצר וברור על מהות חכמת תורת החסידות והכרח התפילה, מהותה ותוכן פעולתה. יצא לאור לראשונה בשנת תש"ו.
 +
*קונטרס '''לימוד החסידות'''- אודות החיוב והיכולת של כל אחד בלימוד תורת החסידות. קונטרס זה הוא מעין המשך ומילוי לקונטרס תורת החסידות.
 +
*'''קובץ מכתבים על אמירת תהילים'''- בעניין מעלת אמירת [[תהילים]]. נדפס כהוספה לתהלים "אהל יוסף יצחק".
  
שעה ארוכה עוד נמשכה החקירה ולאחריה שוחרר אדמו"ר הריי"צ לביתו.
+
{{סדרה|הקודם= [[רבי שלום דוב בער שניאורסון]]|הבא=[[רבי מנחם מנדל שניאורסון מליובאוויטש]]|רשימה=אדמו"רי [[חב"ד]]}}
  
המאסר השביעי
 
 
בית הכלא 'שׁפֹּלַרְקֶה' בו היה אסור אדמו"ר הריי"צ  ערך מורחב – מאסר וגאולת אדמו"ר הריי"צ 
 
 
בתחילת שנת תרפ"ד, עזב אדמו"ר הריי"צ את רוסטוב ועבר ללנינגרד (פטרבורג), על מנת שלא ייאסר בעקבות פעולותיו להחזקת הדת.
 
 
בחצות ליל רביעי י"ד סיון תרפ"ז פרצו אנשי הק.ג.ב. לביתו ולקחו אותו למאסר בבית הסוהר 'שׁפֹּלַרְקֶה'. הוא נחקר במשך שעות רבות ובסיום אמר לו אחד החוקרים: "בתוך 24 שעות תומת בירייה!". בעקבות לחץ בינלאומי ומאמצי ההצלה בשיתופם של הרב מרדכי דובין (חבר פרלמנט מלטבייה), ד"ר אוסקר קוהן (חבר הבונדסטאג הגרמני) וגב' פישקובה (יו"ר הצלב האדום הרוסי), הומר עונש המוות בגלות של עשר שנים באיי סלובקי. לאחר השתדלות הגב' פישקובה הוקל העונש לגלות של שלוש שנים בעיר קסטרמה. ביום ג' בתמוז תרפ"ז שוחרר אדמו"ר הריי"צ מהמאסר ונסע לקסטרמה.
 
 
חסידי חב"ד לא ידעו באותו זמן האם לחגוג את השחרור[7] שטרם נודע שהיה זה המרה מעונש מוות. בשנת תשנ"ב כינה הרבי את יום זה 'אתחלתא דגאולה' פרטית וכללית[8] וביאר כי במידה מסוימת ליום זה מעלה על י"ב בתמוז, הן משום שהוא גאולה בהסתר, הנעלית יותר על גאולה בגלוי, והן משום שהוא פותח ומתחיל את תהליך י"ב תמוז[9].
 
 
הגב' פישקובה המשיכה לפעול לטובת אדמו"ר הריי"צ אצל ראשי השלטון הסובייטי וביום שלישי י"ב בתמוז תרפ"ז כשאדמו"ר הריי"צ הגיע להתייצבותו השבועית, בישר לו הפקיד כי אינו צריך להתייצב עוד היות והגיע פקודה לשחרור מלא. כיון שבאותו יום היה חג בקסטרמה, הנפיק המשרד את תעודת השחרור רק להמחרת.
 
 
אדמו"ר הריי"צ שהה מספר ימים בלנינגרד ובעקבות איום של היבסקציה והג.פ.או. לאסור שוב את אדמו"ר הריי"צ, הוא עבר לכפר מלחובקה. לאחר מאמצים רבים קיבל אדמו"ר הריי"צ אישור יציאה ללטביה וביום כ"ד בתשרי שנת תרפ"ח יצא מרוסיה עם משפחתו והתיישב בריגה, ולאחר זמן ייסד את ישיבת תומכי תמימים גוסטינא.
 
 
עסקנותו
 
 
אדמו"ר הריי"צ, החפץ חיים ורבי חיים עוזר גרודזינסקי בקול קורא לתענית ציבור עולמית למען יהדות רוסיה.כשהגיע אדמו"ר הריי"צ לפולין הוא התחיל להתעסק בעסקנות ציבורית לטובת היהדות ובעיקר למען יהודי רוסיה. הוא גייס עבורם כסף ובמיוחד עבור קמחא דפסחא. הוא גם רתם לעסקנותו עשרות רבנים ואישי ציבור מאירופה, מארץ ישראל ומארצות הברית במהלך מסעותיו. בין הרבנים שעמדו לצידו היו הרב אליעזר סילבר[10], הרב חיים עוזר גרודז'ינסקי, הרב ישראל מאיר הכהן, הרב ד"ר מאיר היילדסמר, הרב אברהם יצחק קוק והרב יוסף חיים זוננפלד. וכן את השופט גד פרומקין ומר סם קרמר ועוד.
 
 
הכסף שנאסף הועבר לרוסיה עבור החזקת 'חדרים' וישיבות וכן עבור תמיכת רבנים-תמימים ששהו אז בעיירותיהם והפיצו יהדות. מחלקה מיוחדת הייתה עבור הקמת מקוואות טהרה בברית המועצות. אדמו"ר הריי"צ גם ארגן עצרות תפילה והכריז מספר פעמים על תענית ציבור עולמית למען יהודי רוסיה.
 
 
הרב יחזקאל פייגין והרב חיים ליברמן היו אלו שריכזו את הפעילות עבור אדמו"ר הריי"צ בפולין. כשהוא הגיע לארצות הברית ריכז את מאמצי גיוס הכספים הרב ישראל ג'ייקובסון.
 
 
מסעותיו
 
ביקורו בארץ בישראל
 
ביום ב' במנחם אב שנת תרפ"ט הגיע אדמו"ר הריי"צ לביקור בארץ ישראל. מטרת הביקר הייתה, להשתטח על קברי צדיקים שבארץ, במקום ההשתטחות על קברי אדמו"רי חב"ד שנבצר ממנו[11]. מיד בהגיעו לארץ ישראל נסע לירושלים ומשם המשיך לקברי צדיקים ברחבי הארץ.
 
 
אחד מהמקומות אליהם שם ביקר אדמו"ר הריי"צ היה חברון, שבהגיעו לשם התקבל על ידי התושבים היהודיים והתאכסן בבית מלון מחוץ לעיר. כשיצא מהבית מלון ליוו אותו התושבים בשיירה דרך הכביש החיצוני אל מערת המכפלה. בעזרת החסיד הרב אליעזר דן סלונים, שהיה מנהל בנק אפ"ק והיו לו קשרים בשלטון הערבי בחברון, הושג אישור כניסה מיוחד עבור אדמו"ר הריי"צ ושלושה מלווים. כשהשיירה הגיע ל"שער יעקב" (משם הייתה הכניסה אסורה ליהודים) קיבלו אותם משלחת מנכבדי הערבים ונתנו למורשי הכניסה[12] סוליות עור ושרוכים, כדי שלא יצטרכו לחלוץ את הנעליים בכניסה, כמנהגם. בכניסה למערה הלך אדמו"ר הריי"צ בראש ומלוויו, היהודים והערבים, מאחור. נכבדי הערבים הסבירו לאדמו"ר הריי"צ על המקום והקברים. הביקור היה מרגש במיוחד ושקט[13]. כשהגיעו ל"שער אברהם" ירדו במדרגות, עד למדרגה השביעית (שהיתה מותרת ליהודים) ויצאו. בהמשך ביקר אדמו"ר הריי"צ גם בקהילת חב"ד שבחברון.
 
 
אדמו"ר הריי"צ ביקר גם בערי ישראל; עפולה, טבריה, צפת, מירון, חברון, תל אביב, בני ברק ופתח תקוה.
 
 
ביום ט"ז במנחם אב תרפ"ט סיים את הביקור ונערך טקס פרידה שהחל בתל אביב, משם יצאו ללוות את אדמו"ר הריי"צ 15 אוטובוסים לכיוון תחנת הרכבת בלוד, שם התאספו כחמש מאות איש מרחבי הארץ באולם מיוחד שהעמידה הנהלת הרכבת עבור אדמו"ר הריי"צ והמלווים. כשהגיע הרכבת עלה אדמו"ר הריי"צ על מדרגות הרכבת ופנה אל הקהל ואמר:
 
 
  אל יפטר אדם מחברו אלא מתוך דבר הלכה, ובאשר אין הזמן גרמא לדבר מסרתי בזה מאמר ארוך - ד"ה אל יפטר אדם מחברו אלא מתוך דבר הלכה.   
 
 
 
אדמו"ר הריי"צ נסע ברכבת מלוד יחד עם קבוצה מרבני ומזקני חב"ד שליוו אותו עד לתחנת הרכבת ברחובות, משם יצא ברכבת נוספת למצרים בדרכו לביקור בארצות הברית.
 
 
ביקורו בארצות הברית
 
 
אדמו"ר הריי"צ (משמאל) וחתנו ר' שמריהו גוראריה (מימין) מתקבלים בבולטימור על ידי ראש העירייה דאז, מר ברונינגביום י"ב באלול שנת תרפ"ט הגיע אדמו"ר הריי"צ לביקור בארצות הברית. המונים ובראשם רבנים ועסקנים, קיבלו את פניו בנמל עם בואו. מהנמל נסע אדמו"ר הריי"צ לביתו של הרב אליהו ייאכיל סימפסון, מראשי אגודת חסידי חב"ד. בהמשך עבר לבית מרווח יותר שנשכר עבורו. במהלך שהותו בארצות הברית, ביקר אדמו"ר הריי"צ, בין היתר, במלוואקי, בולטימור, שיקאגו, דטרויט, סנט לואיס וניו יורק. ביקורו הסתיים ביום כ"א בתמוז תר"צ.
 
 
ביקור זה מכונה "ביקור תר"צ" ובמהלכו, חיזק הרבי הריי"צ את יהדות ארצות הברית, וחסידי חב"ד בפרט.
 
 
במלחמת העולם השניה
 
 
השבועון הישראלי 'קול ישראל' מדווח "האדמו"ר מליובאוויטש בריא ושלם" (גיליון מד' בכסלו שנת ת"ש
 
אדמו"ר הריי"צ, בקבלת האזרחות האמריקנית, מרים את ידו כמחווה להבעת אימונים (אדמו"ר שליט"א נראה עומד בצד ימין). תש"טבשנת תרצ"ג עבר אדמו"ר הריי"צ מריגה לוורשה (פולין) ובשנת תרצ"ה, בעקבות מצבו הבריאותו ועצת הרופאים, עבר לעיירה אטוואצק. בשנת תרצ"ט, מספר ימים לאחר פרוץ מלחמת העולם השניה, הוא עזב את אטווצק וחזר לוורשה, שם נאלץ לברוח מבית לבית בעקבות הפגזות הגרמנים. לאחר שהנאצים כבשו את וורשה, שהה בביתו של הרב יחיאל צבי גוראריה. באותה תקופה התפרסמו ידיעות, שהתבססו על שמועות, שהנאצים תפסו את אדמו"ר הריי"צ והוציאוהו להורג. כמובן שהיה זה טעות ומיד הוצאו ידיעות הכחשה לעיתונות המבשרות ש"כבוד-קדושת האדמו"ר מליובאוויטש שליט"א בריא ושלם"[14]
 
באגודת חסידי חב"ד בארצות הברית פעלו כל הזמן בניסיונות להבריח את אדמו"ר הריי"צ מתחומה של פולין. הם יצרו קשר עם אישים במימשל האמריקאי שפנו לראש המודיעין הצבאי הגרמני האדמירל וילהלם קאנאריס שפעל למען הברחתו של אדמו"ר הריי"צ. למרות המצב המסוכן ביקש אדמו"ר הריי"צ שיחד איתו יצאו עשרים איש נוספים, מלבד בני משפחתו. ביום ב' בטבת ת"ש - הוברח אדמו"ר הריי"צ ובני משפחתו מפולין, יחד עם עשרים אנשים, דרך ברלין אל ריגה. כעבור שלושה ימים, ביום ה' בטבת הם הגיעו לריגא וביום כ"ד אדר ת"ש הם עזבו את ריגה ועברו לשטוקהולם (שבדיה).
 
 
ביום שעזב אדמו"ר הריי"צ את ריגה, הוא כתב מכתב כללי עבור חסידי חב"ד שבכל אירופה:
 
 
  אל ידידינו אנ"ש אשר באה"ק ת"ו ובמדינות אירופא ד' עליהם יחיו . . על פי גזירת ההשגחה העליונה יתברך כאמור מד' מצעדי גבר כוננו ודרכו יחפץ הנני נוסע בעזרת-השם-יתברך צלחה עם בני-ביתי שליט"א לארצות הברית יגן-עליה-אלוקים. האהבה וההתקשרות אין להם הפסק מחיצות וגבולי מדינות ונסיעתי זו תהי בעיני צמודי לבבי ואהבי נפשי ידידנו אנ"ש שי' ותלמידי התמימים, ומחבבי תורה ושומרי מצוה, ה' עליהם יחיו, כאלו הנני רק מעתיק מגורי מעיר לעיר במדינה גופא, כי גם בנסעי הנני - בעזה"י ובזכות הוד כ"ק אבותי רבותי הקדושים זצוקללה"ה נבג"מ זי"ע - אתכם עמכם כאשר עד כה באהבה עצמית שאין לה הפסק ובאה ברגש כמים הפנים לפנים.   
 
– אגרות קודש 
 
 
ביום כ"ה אדר ת"ש נסעו משטוקהולם ברכבת לעיר גוטבורג, משם הפליגו באוניית "דרטינגהלם" לארצות הברית.
 
 
ארצות הברית
 
 
הרבי בכניסה לאוהל שבנבנה על קברו של אדמו"ר הריי"צביום שני, ליל ט' באדר ב' שנת ת"ש, לאחר שנים עשר ימי הפלגה, הגיע אדמו"ר הריי"צ באוניה "דרטינגהלם", יחד עם רעייתו מרת נחמה דינה שניאורסון ואימו מרת שטערנא שרה שניאורסון, לנמל בארצות הברית (ברחוב וועסט 57 בניו יורק, רציף 97). כיוון שהחוק בארצות הברית באותה תקופה לא הרשתה לנוסעים שבאו אחרי השעה 4 אחר הצהריים לרדת מהסיפון, נאלצו הנוסעים להמתין עד למחר בבוקר.
 
 
ביום שלישי הגיעו אלפי חסידים לקבל את פניו של אדמו"ר הריי"צ כשהוא יצא מהאוניה הכריז הקהל "שלום עליכם" וחלק אף בירך "ברכת שהחיינו". בין מקבלי פניו היו משלחות מהארגונים היהודים בארצות הברית ואף ראש העיר שלח נציג לקבל את פני אדמו"ר הריי"צ. לאחר קבלת פנים קצרה באולם הנמל, יצא אדמו"ר הריי"צ אל מלון 'גרייסטון' במנהטן, שם השתכן בתקופה הראשונה לשהותו בארצות הברית. בבואו למלון נערכה קבלת פנים נוספת, הפעם במתכונת מצומצמת יותר, באמצעה הכריז לפתע אדמו"ר הריי"צ: "יש לי העונג לפרסם ההחלטה שנתקבלה באסיפה המיוחדת של יחידי סגולה אנ"ש יחיו, שהתקיימה לפני כמה שעות, שבבית הכנסת "עונג שבת" תיפתח מחר בעזרת-השם-יתברך "ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש" באמריקה!". הוא לא הסתפק בהכרזה וביקש את עזרתם של הנוכחים: "אני מקווה להשם-יתברך שהרבנים הגאונים, מוסדות התורה ותומכי תורה ביראת שמים יחד עם ידידיי אהוביי אנ"ש ה' עליהם יחיו בראש, יבואו לעזרתי בהמשכת עבודתי בהרבצת התורה ויראת שמים ובעבודת הכלל".
 
 
ביום י"ב באב ת"ש נרכש בניין 770 איסטרן פארקווי‏ בשכונת קראון הייטס, שישמש מקום מגורים לרבי ובית כנסת. כעבור כחודש, ביום י"ט אלול, נכנס אדמו"ר הריי"צ לגור בבניין. ביום כ"א אלול ת"ש נערכה חנוכת הבית.
 
 
בחודש תמוז בשנת תש"א הקים אדמו"ר הריי"צ את אגודת חסידי חב"ד (ישראל) במטרה "לעורר את חסידי חב"ד שבארץ ישראל שיסדרו לימוד חסידות ברבים בכל מקום לפי מצב הבאים להשתתף בלימוד ולקבוע זמנים להתועד לשוחח ביניהם בעניני חסידות ואהבת ריעים".
 
 
ביום כ"ג בתשרי תש"ב, בהתוועדות שקודם ההקפות בליל שמחת תורה, הכריז אדמו"ר הריי"צ על כתיבת ספר תורה של משיח. ביום ב' אייר תש"ב החלה הכתיבה כשכל ההוצאות הם מחשבונו הפרטי של אדמו"ר הריי"צ. כספי התרומות שהתקבלו עבור ספר התורה הועברו לקופת המרכז לענייני חינוך. כתיבת ספר התורה נעצרה בשלב כלשהו ורק כעבור עשרים ושמונה שנים, ביום ט' שבט ה'תש"ל, נערכה הכנסת ספר התורה ב-770 ביוזמת הרבי.
 
 
בעשר השנים בהם חי אדמו"ר הריי"צ בארצות הברית, עד להסתלקותו, עסק בהקמת ישיבות תומכי תמימים ואחי תמימים בארצות הברית, אירופה וארץ הקודש. במקביל ייסד את היישוב כפר חב"ד ושיכון חב"ד בלוד. כמו כן עזר לפליטי אנ"ש להגיע למקומות מגורים קבועים, בארצות הברית, ישראל ומדינות רבות אחרות.
 
 
בהתוועדויותיו של אדמו"ר הריי"צ בארצות הברית, נהגו החסידים לנגן את ניגון הבינוני שחיבר החסיד ר' אהרון חריטונוב[מקור?].
 
 
קבלת האזרחות
 
 
סלון דירת אדמו"ר הריי"צ בקומה השניה ב-770. במקום זה ערך הרבי סעודות חג, גם לאחר פטירת אדמו"ר הריי"צ.ביום חמישי ט"ז באדר שנת תש"ט הגיעה לביתו של אדמו"ר הריי"צ משלחת מיוחדת מטעם ממשלת ארצות הברית, על מנת להעניק לו אזרחות אמריקאית. קדם לכך חקיקת חוק מיוחד שיאפשר להעניק אזרחות לאדם בביתו, מבלי שיצטרך להופיע במשרדי הממשלה[15].
 
 
המשלחת התקבלה בחדרו של אדמו"ר הריי"צ כשהוא לבוש בבגדי משי וחבוש בשטריימל. תחילה אמר אדמו"ר הריי"צ שיחה קצרה לרגל המעמד, בה הבהיר כי ההשגחה הפרטית הובילה אותו דווקא לכאן, כי ממקום זה, מארצות הברית, ראוי שתתנהל הפצת היהדות והפצת תורת החסידות. אחרי השיחה חתם אדמו"ר הריי"צ על המסמכים והביע את אמונו למדינה, באמצעות הרמת יד, והאזרחות ניתנה. בסיום, נפרד אדמו"ר הריי"צ מחברי המשלחת בחיוך ובלחיצת יד. את הפגישה ליווה חתנו (כיום אדמו"ר שליט"א) ועזר בנדרש.
 
 
באותה הזדמנות קיבלה אזרחות גם רעייתו של אדמו"ר הריי"צ, מרת נחמה דינה שניאורסון וחתנו, הרבי.
 
 
הסתלקותו
 
אדמו"ר הריי"צ סבל יסורים רבים במהלך חייו והחל משנת תר"צ, ככל הנראה כתוצאה מהמאסר האחרון, גברו ייסוריו והליכתו ודיבורו היו קשים עליו. ביום י' שבט תש"י, בשבת פרשת בא בשעה שמונה בבוקר, הסתלק. למחרת, ביום ראשון י"א שבט, התקיימה ההלוויה ואלפי אנשים ליוו את ארונו בדרכו לבית העלמין 'מונטיפיורי' ברובע קווינס שבניו יורק. על קברו בנו אוהל מיוחד, שהלך והשתפץ במהלך השנים.
 
 
לאחר ההסתלקות שלח אדמו"ר שליט"א שלוחים למרוקו, לייסד מוסדות תורניים תחת רשת אהלי יוסף יצחק, על שם אדמו"ר הריי"צ. בשנת תשי"ב הורה הרבי לר' זושא וילימובסקי לייסד בארץ ישראל רשת דומה למה שהקימו במרוקו בשם רשת אהלי יוסף יצחק. במהלך השנים נקראים מוסדות רבים על שמו של אדמו"ר הריי"צ.
 
 
ביום י' בשבט נוהגים חסידי חב"ד, על מכתב בקשה מהרבי, לנהוג במנהגים מיוחדים[16].
 
 
חיבוריו
 
 
סדרת המאמרים של אדמו"ר הריי"צאדמו"ר הריי"צ הרבה לכתוב ולתעד את אשר שמע מאביו, מבני משפחתו ומחסידים מבוגרים. חלק מהם כתבם כ"רשימות" וחלק בסגנון סיפורי כגון "ספר הזכרונות" ועוד.
 
  
ספר המאמרים
+
{{מיון רגיל:שניאורסון יוסף יצחק}}
ספר השיחות
+
[[קטגוריה:אחרונים]]
ספר הזכרונות
+
[[קטגוריה:אדמו"רי חב"ד]]
אגרות קודש
+
[[קטגוריה:רבנים ניצולי שואה]]
קונטרס אדמו"ר הצמח צדק ותנועת ההשכלה
+
[[קטגוריה:רבנים רוסים]]
דברי ימי החוזרים
+
[[קטגוריה:רבנים אמריקאים]]
התייסדות אגודת ישראל
 
ליקוטי דיבורים
 
קונטרס כללי החינוך וההדרכה
 
קונטרס תורת החסידות - ביאור קצר וברור על מהות חכמת תורת החסידות והכרח התפילה, מהותה ותוכן פעולתה. יצא לאור לראשונה בשנת תש"ו.
 
קונטרס לימוד החסידות - אודות החיוב והיכולת של כל אחד בלימוד תורת החסידות. קונטרס זה הוא מעין המשך ומילוי ל"קונטרס תורת החסידות"[17].
 
קובץ מכתבים על אמירת תהילים - בעניין מעלת אמירת תהילים. נדפס כהוספה לתהלים אהל יוסף יצחק.
 

Revision as of 19:36, 30 January 2020

רב יוסף יצחק שניאורסון- אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש

רבי יוסף יצחק שניאורסון- (האדמו"ר הריי"צ) הוא האדמו"ר השישי בשושלת אדמו"רי חסידות חב"ד.

תולדות חייו

תחילת דרכו

נולד בי"ב בתמוז תר"מ לרבי שלום דוב בער שניאורסון (האדמו"ר הרש"ב) ושטערנא שרה, לאחר כחמש שנות עקרות.

בילדותו למד אצל ר' שמואל בצלאל שעפטיל. בגיל אחת עשרה, הורה לו אביו שיתחיל להניח תפילין של רש"י עם ברכה. בהוראת אביו, נעשתה פעולה זו מבלי שידעו על כך אנשים ולאחר שהיה מניח את התפילין היה הולך לבית הכנסת ומתפלל כרגיל. שימש כמזכירו של אביו בענייני עסקנות ציבורית.

יום שישי, י"ג באלול תרנ"ז, בהיותו בגיל 17, התחתן בלובאוויטש עם נחמה דינה. לאחר החתונה התגורר בחדר שנבנה סמוך לדירת הוריו.

מיד לאחר ימי ה"שבע ברכות", במהלכם הודיע אביו על פתיחת ישיבת תומכי תמימים בלובאוויטש, מונה למנהלה בפועל. בשנת תרס"ב הלשינו לממשלה שבישיבה נמצאים בחורים המשתמטים מהצבא באמצעות שוחד והוא נאסר. בכ"ג באייר, לאחר שלא נמצאו ראיות מפלילות, שוחרר. בשנת תרס"ו נאסר בשנית, בתור ערבון עבור צעירים יהודים שהכו שוטרים רוסים. בשנת תרע"ג היה חבר בוועדת הרבנים שסייעו בהגנה משפטית למנחם בייליס, בפרשיית עלילת הדם.

כהונתו כאדמו"ר

בב' בניסן תר"פ, נפטר אביו הרש"ב, ובצוואתו כתב שימנו את בנו יחידו, ר' יוסף יצחק, למלא מקומו בהנהגת חסידות חב"ד ובראשות ישיבת תומכי תמימים. בעקבות כך, הוא התמנה להיות ממשיכו של אביו. עוד הוא כתב בצוואה, שבנו יתעסק בחיזוק וביסוס הישיבה ויקים חדרים ושיעורים ללימוד החסידות בעיירות רוסיה. בנוסף לצוואה קיבל אדמו"ר הריי"צ גם פתק אישי מאביו, ובו ציווהו כי יחזק את לימוד החסידות ותורת חב"ד בקרב חסידי חב"ד.

בשנת האבילות נהג כפי שנהג אביו אחר הסתקלות סבו, רבי שמואל שניאורסון: הסתגר בחדר היחידות של אביו ואת עיתותיו הקדיש ללימוד. באותה תקופה גם חלה במחלה קשה עד שהיתה סכנה לחייו.

אותן שנים היו קשות במיוחד, שכן באותו זמן החלו הקומוניסטים ליישם את שיטתם בברית המועצות והחלו לסגור את מוסדות הדת ולאסור כל פעילות דתית. הוא חיזק את החסידים, שהיו מוכנים למסור נפשם לקיום הוראותיו. בחודש תמוז תר"פ נלקח לראשונה לחקירה בה איימו עליו באקדח. בתום שנת האבל החל אדמו"ר הריי"צ לערוך פעילות רבה בקרב החסידים ובקרב יהודי רוסיה בכלל, לליבוי הזיקה היהדות תחת הדיכוי הקומוניסטי.

נאסר פעמים רבות על הפצת תורה וסיוע ליהודים, ופעמים רבות עמד במסירות נפש כנגד הקומוניסטים. אחד הסיפורים הידועים ארע בקיץ תר"פ, כשהיה עדיין באבל על אביו. הוא נאסר מיד לאחר תפילת שחרית, וכשהובא לפני החוקר, הובהר לו שהובא לפני הועדה לביקורת היהדות, וכי עליו לענות על כמה משאלותיהם. על כך אמר להם: "כבר הודעתי בשתי הפעמים שהייתי קרוא אצלכם מלפנים, כי לא אזוז מהעקרונות שלי, ועוד לא נולד האדם או אפילו השד שיזיז אותי מהעקרונות שלי, אפילו זיז כלשהו". אחד החוקאים הניף את אקדחו ואמר: "'צעצוע' זה מסיר עקרונות והוא מסוגל לפתוח את הפה גם לאילמים". על כך השיב לו ריי"צ: "צעצוע זה עושה רושם רק על מוגי לב שאין להם אלא עולם אחד וכמה אלים. אבל אנחנו, שיש לנו אל אחד ושני עולמות, צעצוע זה שאתם מראים לא רק שאינו מבהיל אלא גם לא עושה כל רושם". לאחר שיחה קצרה, החל דו שיח ממושך בין אדמו"ר הריי"צ לבין חוקריו. לשאלתם האם הוא מאמין בדת ישראל ומקיים מצוות מתוך ידיעה מוחלטת או מצד אמונה והרגל, השיב כי הוא מקיים מצוות מתוך ידיעה ברורה ומוחלטת. החוקרים ביקשו ממנו שישכנע אותם באמיתותה של הדת היהודית, ואם אפשר, שיביאם למצב מוסרי נעלה כפי שהוא עצמו נמצא בו. אדמו"ר הריי"צ חייך וענה להם כי הוא מוכן למלא את משאלתם, אולם כמו שאדם פשוט שייפגש ברחוב עם אסטרונום ויבקש ממנו שילמד אותו את תורת האסטרונומיה, הרי ישיב לו שיבוא עימו אל בית מצפה הכוכבים ושם ילמדהו את חכמת הכוכבים ונתיבותיהם כדת וכראוי. כן אני אומר גם לכם, אם אתם חפצים לבוא לידי ידיעה מוחלטת בדת אלקים ותורתו, בואו אל בית ה’, הניחו תפילין, אכלו כשר, שמרו את השבת וכאשר יזדכך מוחכם ולבבכם, תוכלו להבין ענין מוסרי כדבעי ולאט לאט תעלו בשליבות השכל בדרך להכרה שכלית בדת אלקים ובתורתו.

בתחילת שנת תרפ"ד, עזב את רוסטוב ועבר ללנינגרד, על מנת שלא ייאסר בעקבות פעולותיו להחזקת הדת.

בשנת תרפ"ז פרצו אנשי הק.ג.ב. (המשטרה הסובייטית החשאית) לביתו בחצות לילה ולקחו אותו למאסר. הוא נחקר במשך שעות רבות ובסיום אמר לו אחד החוקרים: "בתוך 24 שעות תומת בירייה!". בעקבות לחץ בינלאומי (שחלק פעיל נטל בו הרב קוק ששלח מברק לג'וינט ובו דרישה לפעול לשחרורו) הומר עונש המוות בגלות של עשר שנים עבודת פרך באי סלובקי. לאחר השתדלות של נציגת הצלב האדום ברוסיה, הוקל העונש לגלות של שלוש שנים בעיר קסטרמה. בג' בתמוז שוחרר מהמאסר ונסע לקסטרמה. בי"ב בתמוז, לאחר השתדלתו של נציגת הצלב האדום הרוסי, שוחרר לגמרי.

המברק ששלח הרב קוק לג'וינט בארה"ב בדרישה לפעול למען שחרור הרבי

שהה מספר ימים בלנינגרד ובעקבות איום לאסרו שוב, הוא עבר לכפר מלחובקה. לאחר מאמצים רבים קיבל אישור יציאה ללטביה ובשנת תרפ"ח יצא מרוסיה עם משפחתו והתיישב בריגה. לאחר זמן מה ייסד את ישיבת תומכי תמימים בגוסטינא.

בשנת תרפ"ט ביקר בארץ ישראל לצורך השתטחות על קברי צדיקים, ובין השאר קיבל אישור מיוחד להיכנס למערת המכפלה, למרות שבתקופה הזו יהודים לא הורשו להיכנס אליה.

באותה שנה ביקר בארצות הברית. ביקור זה מכונה "ביקור תר"צ" (מפני שנגמר בשנת תר"צ), ובמהלכו, חיזק הרבי הריי"צ את יהדות ארצות הברית, וחסידי חב"ד בפרט.

בשנת תרצ"ג עבר מריגה לוורשה (פולין) ובשנת תרצ"ה, בעקבות מצבו הבריאותו ועצת הרופאים, עבר לעיירה אטוואצק. בפולין החל לעסוק בעסקנות ציבורית לטובת היהדות ובעיקר למען יהודי רוסיה. הוא גייס עבורם כסף ובמיוחד עבור קמחא דפסחא. הוא פעל יחד עם עשרות רבנים ואישי ציבור, ביניהם: הרב אליעזר סילבר, רבי חיים עוזר גרודז'ינסקי, רבי ישראל מאיר הכהן מראדין, הרב ד"ר מאיר היילדסמר, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, הרב יוסף חיים זוננפלד, השופט גד פרומקין, מר סם קרמר ועוד. הוא גייס כספים, קרא לתעניות עבור יהדות רוסיה ועוד.

בשואה

בשנת תרצ"ט, מספר ימים לאחר פרוץ מלחמת העולם השניה, הוא עזב את אטוואצק וחזר לוורשה, שם נאלץ לברוח מבית לבית בעקבות הפגזות הגרמנים. לאחר שהנאצים כבשו את וורשה, שהה בביתו של הרב יחיאל צבי גוראריה. באותה תקופה התפרסמו ידיעות, שהתבססו על שמועות, שהנאצים תפסו אותו והוציאוהו להורג. באגודת חסידי חב"ד בארצות הברית פעלו כל הזמן בניסיונות להבריחו מפולין. הם יצרו קשר עם אישים בממשל האמריקאי שפנו לראש המודיעין הצבאי הגרמני האדמירל וילהלם קאנאריס שפעל למען הברחתו. למרות המצב המסוכן ביקש שיחד איתו יצאו עשרים איש נוספים, מלבד בני משפחתו. בטבת ת"ש הוברח מפולין, יחד בני משפחתו ועוד עשרים איש, דרך ברלין לריגה. ביום כ"ד באדר א' הם עזבו את ריגה ועברו לשטוקהולם בירת שבדיה. בהמשך נמלט לארצות הברית.

תקופת ארה"ב

בארה"ב נערכה לו קבלת פנים גדולה שכללה נציגי קהילות יהודיות, חסידי חב"ד ואישי ציבור. בארה"ב ייסד את ישיבת תמוכי תמימים. בשנת ת"ש נרכש בנין "770 איסטרן פארקווי" המפורסם‏ בשכונת קראון הייטס, שישמש מקום מגורים לרבי ובית כנסת, והפך מאוחר יותר לסמל חב"ד ולמרכז חב"ד העולמי.

בתמוז תש"א הקים את "אגודת חסידי חב"ד" במטרה "לעורר את חסידי חב"ד שבארץ ישראל שיסדרו לימוד חסידות ברבים בכל מקום לפי מצב הבאים להשתתף בלימוד ולקבוע זמנים להתועד לשוחח ביניהם בעניני חסידות ואהבת ריעים". בארה"ב עסק בהקמת ישיבות תומכי תמימים בארצות הברית, אירופה וארץ ישראל. במקביל ייסד את היישוב כפר חב"ד ואת שיכון חב"ד בלוד. כמו כן עזר לחסידי חב"ד ששרדו את השואה להגיע למקומות מגורים קבועים בארצות הברית, ישראל ומדינות רבות אחרות.

נפטר בי' בשבט תש"י, בשבת פרשת בא, ונטמן בבית העלמין 'מונטיפיורי' ברובע קווינס שבניו יורק. על קברו בנו "אוהל".

חתנו, רבי מנחם מנדל שניאורסון מליובאוויטש (בנו של הרב לוי יצחק שניאורסון), המשיך אותו בהנהגת חסידי חב"ד.

ספריו

 • ספר המאמרים.
 • ספר השיחות.
 • ספר הזכרונות.
 • אגרות קודש (יש להבדיל בין אגר"ק שלו לאגר"ק של שאר אדמו"רי חב"ד).
 • קונטרס אדמו"ר הצמח צדק ותנועת ההשכלה
 • דברי ימי החוזרים.
 • התייסדות אגודת ישראל.
 • ליקוטי דיבורים.
 • קונטרס כללי החינוך וההדרכה.
 • קונטרס תורת החסידות - ביאור קצר וברור על מהות חכמת תורת החסידות והכרח התפילה, מהותה ותוכן פעולתה. יצא לאור לראשונה בשנת תש"ו.
 • קונטרס לימוד החסידות- אודות החיוב והיכולת של כל אחד בלימוד תורת החסידות. קונטרס זה הוא מעין המשך ומילוי לקונטרס תורת החסידות.
 • קובץ מכתבים על אמירת תהילים- בעניין מעלת אמירת תהילים. נדפס כהוספה לתהלים "אהל יוסף יצחק".
הקודם:
רבי שלום דוב בער שניאורסון
אדמו"רי חב"ד הבא:
רבי מנחם מנדל שניאורסון מליובאוויטש