בית הכנסת האיטלקי ע"ש רבי עובדיה מברטינורו

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
Error creating thumbnail: File missing
בעת קריאת מגילת אסתר - ויקישיתוף, צילם "Radako

בית הכנסת האיטלקי ע"ש רבי עובדיה מברטינורו הוא בית כנסת איטלקי ברמת-גן הממוקם בשדרות האחות נחמה (ליד רחוב ארלוזורוב פינת רחוב מעלה הצופים ברמת גן), ליד מגדל המים הסמוך לגן הקופים.

התפילה הינה כמנהג בני יהדות ליוורנונוסח הספרדים). ארון הקודש שבו הובא לישראל מהעיירה מונקאלוו (Moncalvo) שבחבל פיאמונטה (Piemonte) והינו אחד מכמה ארונות קודש שהובאו לארץ בשנים עברו על ידי שלמה אומברטו נכון.

היסטוריה[edit]

בית הכנסת הוקם על ידי יוצאי יהדות איטליה שהתרכזו ברמת-גן באזור בית הכנסת, וגברת נאמנה (ג'רמנה) סיניגליה' רעייתו של יוסף סיניגליה', ממנהיגי יהדות איטליה הייתה הרוח החיה מאחורי הקמתו.

פעילות שוטפת[edit]

במהלך השנה מתקיימות תפילות בשבתות וחגים בהשתתפות חברי הקהילה האיטלקים ותושבי השכונה.

משפחת סיניגליה[edit]

יוזמי ובוני בית הכנסת היו משפחת יוסף (Giuseppe Sinigaglia) ונאמנה סינגליה. יוסף היה יליד פרארה שבאיטליה, מצאצאי רבי עובדיה מברטנורה והיה נשיא הוועד המרכזי של "קק"ל" באיטליה.

עלה לארץ ישראל בשנת 1935 והתיישב ברמת גן. ביתו ברמת גן, נחשב לבית הפרטי היחיד שבמרתפו יש מקוה טהרה. הועסק על ידי "המועצה לשיווק פרי הדר" בתור אגרונום ובקרן קיימת לישראל. במסגרת זאת נטל חלק פעיל ומיוחד במינו ברכישת אדמות חניתה. לכן גם קרא לבתו שנולדה בשם זה, שלא היה מקובל באותה עת. יחד עם רעייתו, נאמנה, יזם את בניית בית הכנסת האיטלקי על שם רבי עובדיה מברטנורה ברמת גן. לאחר קום המדינה עסק סינגליה בקשרים מסחריים בין איטליה לישראל. נפטר בשנת 1973 באיטליה והובא לקבורה בבני ברק.