הרב אברהם יצחק כלאב

מתוך ויקישיבה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תבנית:אין תמונה הרב אברהם יצחק הלוי כלאב (נולד בשנת תרצ"ט, 1939) הוא דיין ישראלי, לשעבר אב"ד בבית הדין הרבני בירושלים, ראש בית המדרש בכולל הדיינות בפסגות, ראש בית דין לענייני ממונות בירושלים, לשעבר ר"מ בישיבת מרכז הרב. חתן פרס הרב קוק (תשס"א).

קורותיו[עריכה]

נולד בירושלים, בנם של הרב יעקב כלאב, ר"מ בישיבת מרכז הרב, ובתיה, בתו של הרב דב הכהן קוק. נקרא על שמו של הראי"ה קוק, אחי סבו. למד בישיבת קול תורה ובישיבת פוניבז'. לאחר פטירת אביו, בשנת תשי"ט, החל את קשריו עם ישיבת מרכז הרב. באלול תשכ"ו מונה על ידי הרב צבי יהודה הכהן קוק כר"מ בישיבה. במקביל למד במכון הרי פישל ולאחר מכן במכון אריאל, שהיה מעין סניף שלו.

בשנת תשמ"ד התמנה לדיין בבאר שבע, ובעקבות זאת פסק מלכהן כר"מ בישיבת מרכז הרב. בשנת תשמ"ח שב לירושלים, וכעבור זמן מונה לאב בית דין בבית הדין הרבני בירושלים. עסק רבות בנושאי גרות, אישות ופוריות בהלכה.

בתחילת העשור הראשון של המאה ה-21, במסגרת כהונתו בבית הדין הרבני, הקים בית דין מיוחד לדיני ממונות. בשנת 2006, בעקבות פסק הדין של בג"ץ שקבע כי לבתי הדין אין סמכות לפסוק בדיני ממונות, אף לא כבוררים, פסקה פעילותו של בית הדין. בשנת תשע"ב, לאחר פרישתו לגמלאות, הקים מחדש את בית הדין לדיני ממונות, בבית הכנסת ישורון בירושלים, כשהדיינים היושבים שם לצידו הם תלמידיו הרב אברהם זרביב והרב ניר אביב.

הרב כלאב חיבר כמה ספרים. כמו כן הוציא את ספריו של אביו: "עקב ענוה" ו"עקב משפט" - על ענייני חושן משפט, עם הערות והוספות משלו. בשנת תשס"א (2001) זכה בפרס הרב קוק.

צאצאיו[עריכה]

בנו הרב חנן כלאב הוא מחבר הספר "חן השולחן" על חלקי השו"ע חושן משפט ואבן העזר. כמו כן עוסק בהכשרת טוענים רבניים, ונותן שיעור במסגרת הדף היומי בבית הכנסת ישורון בירושלים. בנו הרב מרדכי כלאב, חסיד חב"ד, הוא יו"ר ארגון "מקווה מים חיים" העוסק בהקמת מקוואות ברחבי הארץ.

דעותיו[עריכה]

התנהלות בג"ץ[עריכה]

התנהלות בתי הדין הרבניים[עריכה]

גיור[עריכה]

ספריו[עריכה]

  • עדת מעוזו - הערות וביאורים בשולחן ערוך אבן העזר (תשנ"ב)
  • אבני ברקת – נתיבות למדרש חכמים (יצא בארבע מהדורות, מהדורה ראשונה: תש"מ)
  • הגדה של פסח: אבני ברקת (תשנ"ט)

קישורים חיצוניים[עריכה]