הרב אליעזר ולדמן

From ויקישיבה
Revision as of 14:46, 24 June 2009 by זבולון (talk | contribs) (הערך מויקיפדיה)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

הרב אליעזר ולדמן - ראש ישיבת ניר קרית ארבע יחד עם הרב דב ליאור ממייסדי ההתנחלות בחברון ובקרית ארבע.

חייו ופועלו הציבורי והפוליטי

הרב אליעזר ליפא ולדמן נולד בל' בשבט ה'תרצ"ז (11 בפברואר 1937) בפתח תקוה, לאביו, הרב יואל ולדמן. בהיותו בן שלוש עברה משפחתו לארצות הברית, שם שהה עד 1956. בזמן שהותו שם למד אצל הרב יצחק הוטנר (מחבר ספרי "פחד יצחק") ובישיבה יוניברסיטי והוציא תואר בפסיכולוגיה ובפילוסופיה.

כשחזר לארץ למד אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק, יחד עם הרב חיים דרוקמן (על הערכתו הרבה של הרב ולדמן לרב צבי יהודה הכהן קוק ניתן ללמוד מכך, שלעולם אינו קורא לו "רבי" בלבד, אלא תמיד "מורנו ורבנו הרב צבי יהודה").

הרב ולדמן משמש כראש ישיבת ההסדר "ניר קריית ארבע" החל משנת 1972. אחר כמה שנים הצטרף אליו הרב דב ליאור. כיום משמשים שניהם כראשי הישיבה, כשהרב ליאור עוסק בעיקר בתחום העיון וההלכה והרב ולדמן עוסק בלימודי מחשבה והשקפה על פי הגותו של הראי"ה קוק.

היה ממייסדי וראשי "גוש אמונים", ולאחר כמה שנים של תנועת התחיה. בשנות שמונים שימש כרב המושב קשת ברמת הגולן לאחר סיום תפקידו של הרב שלמה אבינר, שימש כחבר מזכירות מרכז ומועצת תנועת "התחיה" עד לפירוקה. כמו כן שימש כחבר המזכירות העולמית של תנועת בני עקיבא (1976), ולאחר מכן בהנהלה הארצית של בני עקיבא (1986-1980). כיהן כחבר כנסת בכנסות ה-11 וה-12, ופרש מהכנסת בינואר 1990.

לפני ביצוע תוכנית ההתנתקות עבר הרב ולדמן עם ישיבת ההסדר ניר קריית ארבע ליישוב שא נור שהיה בצפון השומרון. הרב ולדמן לימד לימודי אמונה בישיבת מרכז הרב לפני ואחרי מלחמת יום הכפורים. תקופה מסוימת הרב כיהן כרב המושב קשת בימיו הראשונים עד שתפס את מקומו הרב שלמה אבינר.

משנתו החינוכית

הרב ולדמן, בהיותו תלמיד של הרב צבי יהודה הכהן קוק, מורה לתלמידיו את דרכו החינוכית בעיקר על פי כתביו של הרב קוק האב (כדוגמת אורות ועין אי"ה). הרב ולדמן הוא מהסוברים שמדינת ישראל היא "יסוד כיסא ה' בעולם" אף במדינה חילונית. בשיחותיו קיים דגש על הבנת תהליך הגאולה על פי משנת הרצי"ה.

כתביו

  • על דעת המקום והזמן חוברת על השקפה דתית לאומית על ארץ ישראלית, כולל את מאמרו על חשיבות הברכה לפי התלמוד הירושלמי.
  • ספר חגי - בספר זה לוקטו שיחות של הרב ולדמן בספרי בראשית ושמות. יצא לזכר ארבעה מתלמידי הישיבה.
  • חוברות שיחות לפי נושאים ופרשיות השבוע - מהדורה פנימית יצאה על ידי תלמידי הישיבה.
  • אורות התשובה עריכה והבאה לדפוס של ספרו של הרב קוק ביחד עם הרב חיים דרוקמן.

קישורים חיצוניים

תבנית:חבר כנסת

תבנית:רמב"י רשימת המאמרים של הרב אליעזר ולדמן, באתר רמבי"ש