הרב אליעזר ולדמן

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב אליעזר ולדמן - ראש ישיבת "ניר" בקרית ארבע יחד עם הרב דב ליאור שליט"א, ממייסדי ההתנחלות בעיה"ק חברון ובקרית ארבע.

חייו ופועלו הציבורי והפוליטי

הרב אליעזר ליפא ולדמן נולד בל' בשבט ה'תרצ"ז (11 בפברואר 1937) בפתח תקוה, לאביו, הרב יואל ולדמן. בהיותו בן שלוש עברה משפחתו לארצות הברית, שם שהה עד 1956. בזמן שהותו שם למד אצל הרב יצחק הוטנר (מחבר ספרי "פחד יצחק") ובישיבה יוניברסיטי והוציא תואר בפסיכולוגיה ובפילוסופיה.

כשחזר לארץ למד אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק, יחד עם הרב חיים דרוקמן (על הערכתו הרבה של הרב ולדמן לרב צבי יהודה ניתן ללמוד מהקפדתו לכנותו תמיד "רבינו הרב צבי יהודה").

בשנת תשכ"ח, סמוך לחידוש היישוב היהודי בחברון, יסד את ישיבת 'מתנחלי חברון' (כיום - ישיבת ההסדר 'ניר קריית ארבע'). לאחר הקמתה של קרית ארבע, עברה הישיבה למבנים ארעיים בקריה עד להשלמת מבנה הקבע בו היא שוכנת כיום. לאחר מינוי הרב דוב ליאור כרבה של הקריה, הזמינו הרב ולדמן לעמוד לצידו בראשות הישיבה. כיום משמשים שניהם כראשי הישיבה, כשהרב ליאור עוסק בעיקר בתחום העיון וההלכה, והרב ולדמן עוסק בלימודי אמונה - בעיקר על פי הגותו של הראי"ה קוק זצ"ל.

הרב אליעזר ולדמן היה ממייסדי וראשי "גוש אמונים", ולאחר כמה שנים של תנועת "התחיה". בשנות שמונים שימש כרב המושב קשת ברמת הגולן. שימש כחבר מזכירות מרכז ומועצת תנועת "התחיה" עד לפירוקה. כמו כן שימש הרב ולדמן כחבר המזכירות העולמית של תנועת בני עקיבא, ולאחר מכן בהנהלה הארצית של בני עקיבא. הרב כיהן כחבר כנסת בכנסת ה-11 וה-12, ופרש מהכנסת בשנת ה'תש"ן.

לרב ולישיבתו שותפות רבת שנים במאבק על שלמות הארץ. מתוך הישיבה יצאו מייסדי גרעין 'אלון מורה' שזכו ליסד את היישוב קדומים ולאחר מכן את היישוב אלון מורה ובכך לפרוץ את הדרך לחידוש ההתיישבות היהודית בשומרון. כמו"כ לפני ביצוע הגירוש מסיני עברה הישיבה על רבניה ותלמידיה לימית וכן לפני הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון עברה הישיבה ליישוב שא-נור שבצפון השומרון.


הרב ולדמן לימד לימודי אמונה בישיבת מרכז הרב לפני ואחרי מלחמת יום הכפורים. תקופה מסוימת הרב כיהן כרב המושב קשת בימיו הראשונים, ולאחר פרשיתו תפס את מקומו הרב שלמה אבינר.

משנתו החינוכית

הרב ולדמן, בהיותו תלמיד של הרב צבי יהודה הכהן קוק, מורה לתלמידיו את דרכו החינוכית בעיקר על פי כתביו של הרב קוק האב (כדוגמת אורות ועין אי"ה). הרב ולדמן הוא מהסוברים שמדינת ישראל היא "יסוד כיסא ה' בעולם" אף במדינה חילונית. בשיחותיו קיים דגש על הבנת תהליך הגאולה על פי משנת הרצי"ה.

כתביו

  • על דעת המקום והזמן חוברת על השקפה דתית לאומית על ארץ ישראלית, כולל את מאמרו על חשיבות הברכה לפי התלמוד הירושלמי.
  • ספר חגי - בספר זה לוקטו שיחות של הרב ולדמן בספרי בראשית ושמות. יצא לזכר ארבעה מתלמידי הישיבה.
  • חוברות שיחות לפי נושאים ופרשיות השבוע - מהדורה פנימית יצאה על ידי תלמידי הישיבה.
  • אורות התשובה עריכה והבאה לדפוס של ספרו של הרב קוק ביחד עם הרב חיים דרוקמן.

קישורים חיצוניים