חברת ישוב ארץ ישראל

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
Baustelle.PNG הערך נמצא בשלבי עריכה
כדי למנוע התנגשויות עריכה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
שימו לב! אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחתו של הכותב.
אין מידע לגבי מניח תבנית זו. יש לערוך עם חתימה ( ~~~~ ) כפי שמוסבר בדף התבנית


חברת ישוב ארץ ישראל היתה תנועה ציונית-דתית באירופה שנוסדה על ידי האדמו"ר מדרוהוביטש, רבי חיים מאיר יחיאל שפירא והאדמו"ר מסדיגורא רבי שלמה פרדימן (ר' שלמה'ניו), והתמזגה לתוך תנועת המזרחי והפכה לחלק מהתנועה הציונית.

תולדות החברה[edit]

עזרת ישראל[edit]

הגרעין הראשוני של התנועה הוקם בשנת תרע"ז, לאחר "הצהרת בלפור", בוינה, בה שהו אדמו"רי בית רוז'ין לאחר שנמלטו ממלחמת העולם הראשונה, על ידי הרבי מדרוהוביטש ור' שלמה'ניו מסדיגורא, תחת השם "עזרת ישראל" (הרומז לשנת ההקמה- תרע"ז), וכללה חבורה של אדמו"רים ובני אדמו"רים בלבד, אולם דרכי הפעולה של התנועה ומטרותיה טרם נקבעו. באסיפת הייסוד (שנערכה בבית הרבי מדרוהוביטש), אמר ר' שלמה מסדיגורא: "בני ישראל מפרנסים אותנו ברווח אפילו כשהם עצמם חיים בדוחק נוהגים בנו כבוד מלכים. ומה אנו עושים בשבילם? מהו הגמול שהם מקבלים מאיתנו? לא יהיה מצפוננו נקי אם לא נזדרז לפעול לטובת עמנו הנעלה".

ייסוד החברה[edit]

באסיפה השניה של תנועת "עזרת ישראל", הוצע ע"י ר' שלמה'ניו לייסד חברה בשם "ישוב ארץ ישראל", שתפעל להפרחת שממות ארץ ישראל על ידי יהודים שומרי מצוות. הם החליטו לצאת בכרוז ליהדות הדתית ברחבי אירופה ולבקש להתאגד סביב התנועה, ולהתחיל בהכנות לקראת העבודה המעשית בארץ עם תום מלחמת העולם.

השלטונות האוסטרים, שלא ראו בעין יפה את הצהרת בלפור, מפני שחששו שנאמנות היהודים למדינתם תיפגע, יזמו אספת רבנים וראשי הקהילות בוינה (את הכנס יזם יועצו היהודי של שר החוץ צ'רנין, מר אינדיגר). שליחם של האדמו"ר מדרוהוביטש לאספה היה ר' משה רייך.