Changes

Jump to navigation Jump to search

הרב מאיר דוד כהנא

663 bytes added, 12:45, 22 February 2019
→‎תולדות חייו: הוספתי מילה
[[תמונה:Rkahana.jpg|שמאל|ממוזער|250px|תמונתו וחתימתו של הרב מאיר כהנא]]  '''הרב מאיר דוד כהנא''' היה [[רב]], מנהיג ומנהיג פוליטי והוגה דעותוציבורי, מייסד וראש ישיבת "הרעיון היהודי" ותנועת "כ"ך". דגל ברעיון הגירת ערביי ארץ ישראל כדי לשמר את האופי היהודי של [[מדינת ישראל]] ב[[ארץ ישראל]].
==תולדות חייו==
הרב מאיר דוד כהנא נולד באמריקה באמרי�ה בכ"ח ב[[תמוז]] תרצ"ב לאביו הרב יחזקאל שרגא, כהן מיוחס ל[[עלי הכהן]], בעל ספר "חזון יחזקאלמשנה ישרה" ו"תורה ישרה", ולאמו הרבנית סוניה. אחיו הוא הרב נחמן כהנא, ראש [[כולל]] 'חזון יחזקאל' ע"ש אביו ומחבר ספרי "מי מנוחות" על ה[[תוספות]].
בצעירותו היה חבר פעיל בתנועת [[בני עקיבא]] ובתנועת בית"ר.
למד ב[[ישיבת מיר]], ואף קיבל סמיכה מראש הישיבה הרב קלמנוביץ', שהעיד עליו כי הוא מהמצוינים שבתלמידיו. באותהת קופה, למד בחברותא בישיבה עם [[הרב אברהם סילברט]], לימים ראש ישיבת בני עקיבא אהל שלמהבבאר שבע, ושניהם אף קיבלו יחד סמיכה ל[[רב]]נות מראש הישיבה הרב אברהם קלמנוביץ', ונהיה לידידושהעיד עליהם כי הם מהמצוינים שבתלמידי הישיבה. מאז, נרקמו בינו לבין הרב סילברט קשרי ידידות זו נמשכה גם זמן רב אחר כךחמים וחזקים, שנמשכו שנים רבות לאחר מכן. כמו כן, השתלם בלימודים אקדמאים במוסדות שונים להשכלה גבוהה.
שימש במשך שנתיים כרב קהילה ברובע קווינס, ניו יורק. עסק בכמה תפקידים עיתונאים.
ייסד את "הליגה להגנה יהודית"- ארגון שמטרתו להאבק בכח בהתנכלויות ליהודים בארצות הבריתבאמריקה. במסגרת הליגה, פעל רבות נגד התבוללות היהודים באמריקה, וקרא להם לעלות לארץ. כמו כן יזם פעולות חדשניות רבות למען עליית יהודי ברית המועצות לארץ.
בקיץ תשל"א עלה ארצה. בארץ למד זמן מה ב[[ישיבת מרכז הרב]] אצל [[הרב צבי יהודה הכהן קוק]]. בארץ הוא ייסד את תנועת '''כ"ך'''. בשנת , ובשנת תשל"ג רץ לכנסת, אך מפלגתו לא עברה את אחוז החסימה. כך גם בבחירות בשנת תשל"ז ובשנת תשמ"א. בבחירות שנערכו בשנת תשמתשד"דמ, נבחר לכנסת מטעם סיעתו, למרות נסיונות להוציא את תנועתו מחוץ לחוק. במסגרת כהונתו כחבר כנסת, פעל בין השאר למען הגירתם של ערביי הארץ לחו"ל, למניעת זכויותיהם כאזרחים התבוללות בתוך הארץ. לחיזוק הביטחון מול פיגועי הטרור ולמען צביונה היהודי של מדינת ישראל. בשנת תשמ"ח ניסה לרוץ פעם נוספת לכנסת, ונצפה לתנועתו מספר רב של מנדטים, אולם ועדת הבחירות המרכזית, באישור בג"ץ, פסלה את תנועתו.בסוף שנת תשמתשד"ז מ הקים את ישיבת "הרעיון היהודי" ועמד בראשה. הישיבה שוכנת בשכונת ב[[שכונת שמואל הנביא ]] ב[[ירושלים]]ועמד בראשה.
בשנת תשנ"א יצא הרב מאיר כהנא הי"ד להרצות בארה"ב. בסיום נאום בניו-יורק, בי"ח בחשווןב[[חשוון]], נרצח על ידי מתנקש מחבל מוסלמי שהיה מחופש ליהודי. לאחר הירצחו, ממשיך אותו בראשות הישיבה הרב יהודה קרויזרשיבלטו"א, רב הישוב מצפה יריחו. כמו כן, גם בנו הרב בנימין זאב כהנאהי"ד, המשיך את דרכו הפוליטית, ואף הקים ישיבה בכפר תפוח על שמו, אולם הוא נרצח עם אשתו בפיגוע ירי. בן נוסף הוא הרב ברוך כהנא, מרבני מחוקרי [[מכון הלכה ברורה]] בישיבת מרכז הרב.
== ספריו ==
* "אור הרעיון"- ספרו המרכזי מאמרים בהשקפההשקפת היהדות בעניני הפרט והכלל.
* פירוש המכבי ('''מ'''איר '''כ'''הנא '''ב'''ן '''י'''חזקאל) - פירוש על ספרים בתנ"ך, ארבעה חלקים.
* "לשיכים לשכים בעיניכם"- על הערבים בישראל. * "צופה ומנהיג"- מאמרים שיחות בנושאים שונים.
* "על האמונה ועל הגאולה"
*"האתגר" *"ארבעים שנה" *"הליגה להגנה יהודית"- תולדותיה* "כהן ונביא " - שני חלקים.*סיפורה שלושה כרכים של הליגה להגנה יהודיתמאמרים מתורגמים מאנגלית.* צופה ומנהיג -סיכומים משיעורים של הרב שסיכם הקדוש נתנאל עוזרי הי''ד * "מעל בימת במת הכנסת "- שיחותיו נאומיו בכנסת, שלושה חלקים.  
==לקריאה נוספת==
*ליבי כהנא, '''הרב מאיר כהנא: חייו �ייו ומשנתו''', המכון להוצאת כתבי הרב מאיר כהנא, ירושלים, ה'תש"ע. (בעברית ובאנגליתובא�גלית).
* '''בעל הנס''' - ספר קומיקס לילדים, על דרכו, מורשתו, ופעילותו של הרב כהנא, תש"ע.
*'''המאיר לארץ'''- קובץ הספדים על הרב כהנא.
{{מיון רגיל:כהנא מאיר דוד}}[[קטגוריה:רבנים בימינו]][[קטגוריה:ראשי ישיבות גבוהות]][[קטגוריה:בוגרי ישיבת מיר]][[קטגוריה:גדולי וחכמי ישראל|כהנא מאיררבני הציונות הדתית בישראל]][[קטגוריה:רבנים אמריקאים]][[קטגוריה:רבנים חברי כנסת]][[קטגוריה:כהנים]][[קטגוריה:רבנים בימינו|כהנא מאירהקבורים בהר המנוחות]]

Navigation menu