Changes

Jump to navigation Jump to search

הרב מאיר מאזוז

3,071 bytes added, 5 January
מפסקיו
הגאון '''הרב מאיר נסים מאזוז''' שליט"א משמש כיום כראש [[ישיבת כסא רחמים]] ונחשב מהרבנים החשובים בדור.{{להשלים|כל הערך=כן}}
==תולדות חייו וייחודיותו==[[תמונה:Rav mazuz.png|שמאל|ממוזער|200px|הרב מאיר מאזוז]]
נולד באי ג'רבה ''הרב מאיר נסים מאזוז''' (תוניסיה) לאביו הגאון [[המכונה גם הרב מצליח מאזוז]] זצהנאמ"ל (מחבר ן על שם חתימתו '''נאמ"[http://www.hebrewbooks.org/7535 שון ס"ת איש מצליח]ט'''- נאום מאיר ניסים ס"ט)הוא ראש [[ישיבת כסא רחמים]] וממנהיגי הציבור החרדי-ספרדי בדורנו.
==תולדות חייו== נולד בי"ג בניסן תש"ה בעיר תונס שבתוניסיה לאביו [[הרב מצליח מאזוז הי"ד]] (מחבר "[http://www.hebrewbooks.org/7535 שו"ת איש מצליח]"), מגדולי רבני תוניסיה וג'רבא ומייסד ישיבת כסא רחמים בתונס, על שם [[הרב רחמים חי חויתה הכהן]], הרב הראשי בג'רבא ורב המושב ברכיה לאחר עלותו לארץ. כבר בנערותו, בהיותו בן שבע עשרה החל לתת להעביר שיעורי גמרא בישיבה שהוקמה על ידי חסידי [[חב"ד ]] בתוניסיה.
עלה לארץ ל[[ארץ ישראל ]] בשנת תשל"א (1971), אחרי שנרצח אביו לאחר שאביו הרב מצליח נרצח על ידי ערבי. בארץ נתבקש על ידי הרה"צ הרב שמואל עידן זצ"ל על ידי המוסלמיםלשמש כראש ישיבת כסא רחמים שהוקמה באותו הפרק בבני ברק, לאחר שנסגרה בתונס.
הקים את הרב מאזוז נודע בידיעותיו הנרחבות בהרבה תחומים שלא רגילים בעולם הישיבות כאסטרונומיה וקידוש החודש, וכן ידוע כיחיד בתחום דקדוק השפה העברית שאף חידש בה כללים. <ref>מחקרו בענין הברת האותיות נדפס לראשונה בשו"ת יצחק ירנן (של גיסו [[ישיבת כסא רחמיםהרב יצחק ברדא]] בבני ברק), על שם הגאון הרב רחמים חיותה חי הכהן זצובקיצור יותר בקונטרס "לאוקמי גירסא"לשנדפס בסוף [[סידור]] איש מצליח.</ref> כן ידוע בגאונותו בחשבון, הנדסה, היסטוריית עם ישראל והאומות ושלל מקצועות שונים (שרובם ככולם למדם מתוך התורה).
הרב מאזוז נודע על ידיעותיו הרחבות בתחום הדקדוק של לשון הקודשדואג להדגיש כי יש לעדות הספרדים להיות גאים במסורותיהם ובדרכי לימודם. בהקשר זה, הן בדקדוק הברת האותיות הן בדקדוק השפה. מחקרו בענין הברת האותיות נדפס לראשונה בשופרסם הרב מאזוז מאמרים שיצאו בספר "ת יצחק ירנן (של גיסו [[הרב יצחק ברדא]] שליטדרכי העיון"א)אודות שיטת העיון הספרדית, ובקיצור יותר בקונטרס "אוקמי גירסא" שנדפס בסוף [[סידור]] איש מצליחלאחר שראה כי דרך העיון האשכנזית חודרת לתוך הישיבות הספרדיות, בספר זה ניתן לעמוד קצת על גאונותו בעומק העיון ועל חוש הביקורת המיוחד שלו. כן פעל להוצאת סידורים ולבירור צורת הגיית האותיות והמילים.
הרב טרח רבות להשריש בתלמידיו שבני עדות המזרח אינם נכותים יותר משאר עדות מאזוז מתייחד גם כן בעמידתו על האמת תמיד ללא פשרות גם בדעות שלא תמיד מקובלות על רבני האשכנזים (כמו יחסו המקרב לדתיים הלאומיים ולמדינת ישראלולאחדות בין כל חלקי העם), ויש להם להיות גאים מהמסורת הספרדית<ref>כתבה בעיתון "ככר השבת" בתאריך י' באדר ב' תשע"א</ref>כמובן תוך ענווה וצניעות גדולה.
בספר בשנת תשע"דרכי העיוןה התפרסם בפוליטיקה הישראלית כשהקים את תנועת "יחד" והעמיד בראשה את אלי ישי, בפעולה זו זוהה כמקרב את הסרוגים לחרדים ומאחד את כל חלקי העם וכן שומר על ארץ ישראל השלמה. כן בפעולה זו מזוהה כמתנגד לתנועת "ש"ס" עסק רבות בשבח הבנשיאות "עיון התונסאימועצת חכמי התורה", לדברי תלמידיו הוא הוא הממשיך בדרך לימוד ה[[תלמוד]]מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.
הרב רגיל לחתום שמו בכינוי "נאמ"ן ס"ט" ([[ראשי תיבות]]: נאום אנכי מאיר נסים ספיה טב).==חיבוריו==
==ספריו== אמנם השתדל הרב מאזוז עסק רבות בהוצאת ספרדים של כתבי חכמי הספרדיםספרד לאור, עיקר תורתו לא הודפסה בספרים ובשל כך פחות עסק בהוצאת כתביו הוא (ובדרך מליצה הזכיר על זה את הפסוק ב[[שיר השירים]]: "כרמי שלי לא נטרתי"<ref>בהסכמתו לשו"ת מקור נאמן.</ref>), ואמנם הודפסו מאמרים רבים ממנו בריחון "אור תורה", וכמה ספרים. בין ספריו שנדפסו:*'''אמת קנה''', ביאור לתהלים- חידושים על ספר [[תהילים]].*'''לא תשיך''' - על פרק איזהו נשךב[[מסכת בבא מציעא]].*'''ארים ניסי''' - על [[מסכת יבמות]], ועל ו[[מסכת מגילהגיטין]].*'''סלת נקיה''' - על קביעת ועריכת השנה והחודשים ו[[קידוש החודש]].*שאלות ותשובות '''[[שו"ת]] מקור נאמן''ח"א וח"ב תשובות קצרות בהלכה ובהשקפה.*"סנסן ליאיר" על כל ענייני פורים.*"ה' נסי" ח"א על הגדה של פסח.*"דרכי העיון" מאמרים המלמדים את דרך הלימוד בשיטת העיון כחכמי הספרדים.*"אסף המזכיר" אלפי מערכות בהלכה ובאגדה.*"שו"ת בית נאמן" ח"א מתשובותיו הארוכות בהלכה ובהשקפה.*"מגדולי ישראל" ד' חלקים - מאמרים על גדולי ישראל ומשנתם התורנית שנכתבו במשך השנים. רוב החלק הרביעי מוקדש לדמותו של אביו הגאון רבי מצליח מאזוז זצ"ל הי"ד.וכן מאמרים רבים שמפוזרים בבמות שונות, בעיקר בירחון "אור תורה".
==מפסקיו==
#על "הוופל" יש לברך "שהכל נהיה בדברו"<ref>ך הובא בשמו בספר "ברכת ה'" על הלכות ברכות</ref>
# על [[ופל]] כתב בתחילה שיש לברך "שהכל נהיה בדברו"<ref>כך הובא בשמו בספר "ברכת ה'" ח"ג (עמ' שי הע' 123) של [[הרב משה לוי]].</ref> אך חזר בו<ref>דרוש מקור</ref>.
==קישורים חיצוניים==
*[http://www.kisse-r.co.il/videot.asp?c=2 שיעורי הגאון הרב מאיר מאזוז], באתר ישיבתו "ישיבת כסא רחמים* ד"ר אהרן ארנד, [http://www.biu.ac.il/JH/Parasha/hatz/aren.html יחסו של הרב מאיר מאזוז למדינת ישראל], דף שבועי של אוניברסיטת בר אילן, גיליון 856, פרשות תזריע-מצֹרע ו[[יום העצמאות]] תש"ע
{{הערות שוליים}}
{{מיון רגיל:מאזוז מאיר}}
[[קטגוריה:רבנים בימינו]]
[[קטגוריה:ראשי ישיבות חרדיות בישראל]]
[[קטגוריה:פוסקים]]
[[קטגוריה:רבנים תוניסאים]]
[[קטגוריה:ראשי ישיבות]][[קטגוריה:פוסקים]][[קטגוריהבני ברק:רבנים ספרדים]]
Anonymous user

Navigation menu