Changes

Jump to navigation Jump to search

הרב מאיר מאזוז

2,709 bytes added, 5 January
{{להשלים|כל הערך=כן}} [[תמונה:Rav mazuz.png|ימיןשמאל|ממוזער|200px|הרב מאיר מאזוז]] '''הרב מאיר נסים מאזוז''' (יש המכני אותו המכונה גם הרב הנאמ"ן על שם חתימתו '''נאמ"ן ס"ט'''- נאום אני מאיר ניסים ס"ט) הוא ראש [[ישיבת כסא רחמים]] וממנהיגי הציבור החרדי-ספרדי בדורנו. 
==תולדות חייו==
 נולד באי בי"ג'רבה בניסן תש"ה בעיר תונס שבתוניסיה לאביו [[הרב מצליח מאזוזהי"ד]] (מחבר "[http://www.hebrewbooks.org/7535 שו"ת איש מצליח]"), מגדולי רבני תוניסיה וג'רבא ומייסד ישיבת כסא רחמים באיבתונס, על שם [[הרב רחמים חי חויתה הכהן]], הרב הראשי לתוניסיהבג'רבא ורב המושב ברכיה לאחר עלותו לארץ. כבר בנערותו, בהיותו בן שבע עשרה החל להעביר שיעורי גמרא בישיבה שהוקמה על ידי חסידי [[חב"ד]] בתוניסיה.
עלה ל[[ארץ ישראל]] בשנת תשל"א, לאחר שאביו הרב מצליח נרצח על ידי ערבי. בארץ הקים את נתבקש על ידי הרה"צ הרב שמואל עידן זצ"ל לשמש כראש ישיבת כסא רחמים בשהוקמה באותו הפרק בבני ברק, לאחר שנסגרה בתונס. הרב מאזוז נודע בידיעותיו הנרחבות בהרבה תחומים שלא רגילים בעולם הישיבות כאסטרונומיה וקידוש החודש, וכן ידוע כיחיד בתחום דקדוק השפה העברית שאף חידש בה כללים. <ref>מחקרו בענין הברת האותיות נדפס לראשונה בשו"ת יצחק ירנן (של גיסו [[הרב יצחק ברדא]]), ובקיצור יותר בקונטרס "לאוקמי גירסא" שנדפס בסוף [[בני ברקסידור]]איש מצליח.</ref> כן ידוע בגאונותו בחשבון, הנדסה, היסטוריית עם ישראל והאומות ושלל מקצועות שונים (שרובם ככולם למדם מתוך התורה). הרב מאזוז דואג להדגיש כי יש לעדות הספרדים להיות גאים במסורותיהם ובדרכי לימודם. בהקשר זה, פרסם הרב מאזוז מאמרים שיצאו בספר "דרכי העיון" אודות שיטת העיון הספרדית, לאחר שראה כי דרך העיון האשכנזית חודרת לתוך הישיבות הספרדיות, בספר זה ניתן לעמוד קצת על גאונותו בעומק העיון ועל חוש הביקורת המיוחד שלו. כן פעל להוצאת סידורים ולבירור צורת הגיית האותיות והמילים.
הרב מאזוז נודע בידיעותיו בתחום דקדוק השפה העברית. <ref>מחקרו בענין הברת האותיות נדפס לראשונה בשו"ת יצחק ירנן מתייחד גם כן בעמידתו על האמת תמיד ללא פשרות גם בדעות שלא תמיד מקובלות על רבני האשכנזים (של גיסו [[הרב יצחק ברדא]]כמו יחסו המקרב לדתיים הלאומיים ולמדינת ישראל ולאחדות בין כל חלקי העם), ובקיצור יותר בקונטרס "אוקמי גירסא" שנדפס בסוף [[סידור]] איש מצליחכמובן תוך ענווה וצניעות גדולה.</ref>
הרב מאזוז דואג להדגיש כי בני עדות המזרח אינם נחותים מאחיהם האכנזיםבשנת תשע"ה התפרסם בפוליטיקה הישראלית כשהקים את תנועת "יחד" והעמיד בראשה את אלי ישי, וכי יש להם להיות גאים במסורותיהם ובדרכי לימודםבפעולה זו זוהה כמקרב את הסרוגים לחרדים ומאחד את כל חלקי העם וכן שומר על ארץ ישראל השלמה. בהקשר זה, פרסם הרב מאזוז מאמרים וחוברת אודות שיטת העיון הספרדית, לאחר שראה כי דרך העיון האשכנזית משתלטת גם על הישיבות הספרדיותכן בפעולה זו מזוהה כמתנגד לתנועת "ש"ס" בנשיאות "מועצת חכמי התורה", וכן פעל להוצאת סידורים ולבירור צורת הגיית האותיות והמיליםלדברי תלמידיו הוא הוא הממשיך בדרך מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.
==חיבוריו==
 
הרב מאזוז עסק רבות בהוצאת כתבי חכמי ספרד לאור, ובשל כך פחות עסק בהוצאת כתביו הוא (ובדרך מליצה הזכיר על זה את הפסוק ב[[שיר השירים]]: "כרמי שלי לא נטרתי"<ref>בהסכמתו לשו"ת מקור נאמן.</ref>). בין ספריו שנדפסו:
*'''אמת קנה'''- ביאור לספר חידושים על ספר [[תהילים]].
*'''לא תשיך'''- על פרק איזהו נשך ב[[מסכת בבא מציעא]].
*'''ארים ניסי'''- על [[מסכת יבמות]] ו[[מסכת מגילה|מגילהגיטין]].*'''סלת נקיה''' - על קביעת ועריכת השנה והחודשים ו[[קידוש החודש]].*'''[[שו"ת]] מקור נאמן''ח"א וח"ב תשובות קצרות בהלכה ובהשקפה.*"סנסן ליאיר" על כל ענייני פורים.*"ה' נסי" ח"א על הגדה של פסח.*"דרכי העיון" מאמרים המלמדים את דרך הלימוד בשיטת העיון כחכמי הספרדים.*"אסף המזכיר" אלפי מערכות בהלכה ובהשקפהובאגדה.*"שו"ת בית נאמן" ח"א מתשובותיו הארוכות בהלכה.*"מגדולי ישראל" ד' חלקים - מאמרים על גדולי ישראל ומשנתם התורנית שנכתבו במשך השנים. רוב החלק הרביעי מוקדש לדמותו של אביו הגאון רבי מצליח מאזוז זצ"ל הי"ד.
וכן מאמרים רבים שמפוזרים בבמות שונות, בעיקר בירחון "אור תורה".
==מפסקיו==
#על [[ופל]] יש לברך "שהכל נהיה בדברו"<ref>ך הובא בשמו בספר "ברכת ה'" על הלכות ברכות</ref>
==השקפתו=={{להשלים|כל הפרק=כן}}# על [[ופל]] כתב בתחילה שיש לברך "שהכל נהיה בדברו"<ref>כך הובא בשמו בספר "ברכת ה'" ח"ג (עמ' שי הע' 123) של [[הרב משה לוי]].</ref> אך חזר בו<ref>דרוש מקור</ref>.
==קישורים חיצוניים==
 *[http://www.kisse-r.co.il/videot.asp?c=2 שיעורי הרב מאזוז] באתר ישיבת כסא רחמים* ד"ר אהרן ארנד, [http://www.biu.ac.il/JH/Parasha/hatz/aren.html יחסו של הרב מאיר מאזוז למדינת ישראל], דף שבועי של אוניברסיטת בר אילן, גיליון 856, פרשות תזריע-מצֹרע ו[[יום העצמאות]] תש"ע
{{הערות שוליים}}
Anonymous user

Navigation menu