רבי דוד קמחי

From ויקישיבה
Revision as of 01:23, 5 August 2011 by אריאל ביגל נ"י (talk | contribs) (דף חדש: '''רבי דוד קמחי''' ('''הרד"ק''') מגדולי מפרשי המקרא ו"ראש הדקדקנים" בתקופת הראשונים. נולד בעיר ...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

רבי דוד קמחי (הרד"ק) מגדולי מפרשי המקרא ו"ראש הדקדקנים" בתקופת הראשונים.

נולד בעיר נרבונה שבפרובנס בסביבות שנת ד'תתק"כ לרבי יוסף קמחי (הריק"ם)- שהיה פרשן ומדקדק גדול. אביו מת בנעוריו, ואחיו המדקדק והפרשן רבי משה קמחי למדו תורה. בסוף ימיו השתתף במחלוקת אודות כתבי הרמב"ם, וכתב כמה אגרות כנגד מתנגדי הרמב"ם. הוא המליץ ללמוד פילוסופיה, אולם רק לבעל שכל ישר, ירא שמים ולאחר התבוננות מעמיקה בתורה.

תקופת חייו של רבי דוד קמחי על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

שיטתו בדקדוק

ספרו הדקדוקי הגדול הוא ספר המכלול, שעל פי הגדרתו בהקדמת הספר הוא רק "כמלקט שבולים אחרי הקוצר וכמעולל אחרי הבוצר" (כלומ, מלקט מתורת המדקדקים הקדומים רבי יונה אבן ג'אנח ורבי יהודה אבן חיוג'), אולם הוא מלא גם בחידושים שלו. דרכו היא להביא את דעות קודמיו בכל בעיה דקדוקית בצורה בהירה ומקיפה, ומתוכן מגיע להסבר שיטתו שלו. ספר זה דומה במבנהו לספרו של ר"י אבן ג'אנח, שהוא מורכב משני חלקים- "חלק הדקדוק" ו"חלק הענין", העוסק בהסבר השורשים. המדפיסים חילקו את הספר לשני ספרים שונים, בעוד השם "מכלול" ניתן לחלק הראשון בלבד והשני נקרא "ספר השורשים". על שיטתו בהסבר השורשים קמו מתנגדים שונים מקרב הדקדקנים, וביניהם רבי יוסף אבן כספי ורבי פרופייט דראן- "האפודי".

פירושו למקרא