רבי חיים יוסף דוד אזולאי

From ויקישיבה
Revision as of 23:20, 26 January 2009 by דניאל ונטורה (talk | contribs) (דף חדש: '''חיים יוסף דוד אזולאי''', היה שליח דרבנן - שד"ר. החיד"א נולד בירושלים בתחילת שנצ תפ"ד (1724) לאביו הרב ר...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

חיים יוסף דוד אזולאי, היה שליח דרבנן - שד"ר.

החיד"א נולד בירושלים בתחילת שנצ תפ"ד (1724) לאביו הרב רפאל יצחק זרחי', ממשפחת אברהם אזולאי, מחבר חסד לאברהם מחכמי קשטיליא שבאו מגרוש ספרד והתיישב בחברון ואשר נפטר בשנת ת"ד (1643) שם קבןר אביו במערה אחת עם הרב ר"א ארחא.

מספרים שכאשר נולד היה בן 7 חודשים, חשבו אותו למת ועזבו אותו וזקנתו הצילה אותו. למד תורה יומם ולילה, בעוני רב ואכל "רק לחם נקודים כל ימי החול". בן 17 כתב את ספרו הראשון "שער יוסף" על מסכת הודיות.

לחיד"א היו שני בנים ושתי בנות. כאשר היה בשליחות מצווה בטוניס, בשנת תקל"ד (1774), קבל אגרת מליבורנו ובה נמסר לו על פטירתה.בספר תולדות החיד"א כתוב ש"היתה יחידה בדורה בחכמה בצניעות נקיות וכ"ו". איש לא ידע עך כך כדי שלא יציעו לא אישה משם.

בנו בכורו היה הרב אברהם, גדול בתורה ובחכמה, יצא בשליחות למדינות אשכנז ופולין ונפטר בחיי אביו. בנו של רבי אברהם, נסים זרחיה היה רב בצפת. אף הוא מת, תחת מפולת מרעידת האדמה בשנת תקצ"ו (1837).

בנו השני, הרב רפאל ישעי' היה הרב של יהדות אנקונה.

השליחות הראשונה שבצע הייתה מחברון בשנת תקט"ו (1755) והיה ב"אפריקא, ממצרים, וטוניס ואגפיה". בפעם השנייה "סבב שליחותו גם ברוב מדינת פרנקיה, צרפת, אנגילטירה, הולאנדי, אשכנז ואגפיה".

הוא נפטר ממחלה בשבת פרשת זכור י"א אדר תקס"ו (1806) והוא בן פ"ג (83). הוא נקבר בליבורנו.

קישורים חיצוניים