תמנת חרס

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
המצבה מעל קברו
יהודים מתפללים על קבר יהושע בן נון

תמנת חרס, היא נחלת יהושע בן נון, בנחלת שבט אפרים הוא מקום קבורתו של יהושע בו נון כפי שנאמר בספר יהושע:" וַיִּקְבְּרוּ אֹתוֹ בִּגְבוּל נַחֲלָתוֹ, בְּתִמְנַת-סֶרַח אֲשֶׁר בְּהַר-אֶפְרָיִם, מִצְּפוֹן, לְהַר-גָּעַשׁ ( (שם, שם,ל')). מבנה הקבר המיוחס ליהושע בן נון נמצא במרכז הכפר הערבי "כפל חרת'". לפי המסורת יום פטירתו של יהושע בן נון הוא כ"ו בניסן.

בספר כפתור ופרח כתוב "ורבים משטחים שם על הקבר המיוחס ליהושע בן נון וכן נמצא בספרי המסעות הנאמנות במאות עברו"[1]. על פי מסורות יהודיות, שומרוניות ומוסלמיות, נמצאים במקום קבריהם של יהושע בן נון, אביו-נון וכלב בן-יפנה. בתוך מבנה הקבר המיוחס להם גדל עץ אלה-ארצישראלית עתיק וגדול ממדים. עולי רגל מציינים כי נהגו להשתטח על הקברים משנת 1258.

קביעת מקום קבורתו של יהושע בן נון מוצאת תמיכה גם במימצאים גאולוגיים. במורדות השומרון בין רנטיס בכביש "חוצה בנימין", צפונה, עד לקטע המערבי של כביש שכם - טול כרם, נתגלו כ-20 ריכוזים של גופים וולקניים. אחד מהם נמצא ב"ח'רבת ערארה" דרומית לכביש חוצה שומרון, בנתיב הישן, [2], כק"מ מזרחה מצומת מסחה. ח'רבת ערארה נמצאת על הר בגובה 377 מ'. בצלע ההר נחשפו סלעים געשיים, דהיינו, ממוצא וולקני . החשיפה היא בצורת שפך של סלעים פירוקלסטיים ולכם ניתן לזהות את ההר כ"הר געש".

מצפון להר מתנשא מצוק משונן ובראשו מבנה ריבועי קטן, אשר נקרא בפי הערבים: שייח' עבדאללה (עבד אלוקים). והרי יהושע בן נון כונה "עבד ה'" . בספר יהושע נאמר : "וַיְהִי, אַחֲרֵי הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, וַיָּמָת יְהוֹשֻׁעַ בִּן-נוּן, עֶבֶד ה' בֶּן-מֵאָה וָעֶשֶׂר, שָׁנִים" ( (שם, שם,כ"ט'))

ובכן, קברו של יהושע בן נון נמצא מצפון להר געש'. סביר להניח כי המבנה על צוק בין הר הגעש לבין קברו, הנמצא בדרך מיפו לשכם, קבל את שמו מיהושע בן נון.

  1. ספר כפתור ופרח, עמוד ס"ז
  2. "חוצה- שומרון" (כביש 5), יוצא 22 ק"מ מצפון לתל אביב, הוא כביש הרוחב של ארץ ישראל ומסתיים, בכביש הבקעה (מספר 90 ) אורכו 75 ק"מ.