גמילות חסדים

מתוך ויקישיבה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Nuvola apps kcmpartitions.png יש להשלים ערך זה
ערך זה עשוי להיראות מלא ומפורט, אך הוא אינו שלם, ועדיין חסר בו תוכן מהותי. הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. ראו פירוט בדף השיחה.

[עריכה] הגדרה

מצות הטבה לזולת, בממון ובגוף, בחומר וברוח, לעניים ולעשירים, לחיים ולמתים.

[עריכה] שכר

גמילות חסדים היא אחת המצוות שאדם אוכל את פירותיהם בעולם הזה והקרן קיימת לו לעולם הבא. היא גם אחת משלושה דברים שהעולם עומד עליהם - "על שלושה דברים העולם עומד, על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים".

[עריכה] אמרות

  • במדרש מובא, כי בזמן שאדם עוסק בגמילות חסדים יצרו מסור בידו - "אשריהם ישראל בזמן שעוסקים בתורה ובגמילות חסדים יצרם מסור בידם ואין הם מסורים ביד יצרם".
  • על מצות צדקה וגמילות חסדים נאמר שהן שקולות כנגד כל מצוות התורה, אלא שגמילות חסדים עולה אף על הצדקה בשלושה דברים: א. צדקה - בממונו, ואילו גמילות חסדים בין בממונו ובין בגופו; ב. צדקה - לעניים, ואילו גמילות חסדים בין לעניים ובין לעשירים; ג. צדקה - לחיים, ואילו גמילות חסדים בין לחיים ובין למתים. וכן אמרו: "אין אנו יודעים איזה מהן חביב או צדקה או גמילות חסדים, כשהוא אומר (תהלים קג, יז): 'וחסד ה' מעולם ועד עולם על יראיו וצדקתו לבני בנים' - הוי אומר שגמילות חסדים חביבה יותר מן הצדקה".
  • יש לגמול חסד ללא חשבונות אישיים - "לעולם יגמול אדם חסד אפילו עם מי שהרע לו ולא יהיה נוקם ונוטר וזה דרכן של ישראל הקדושים".
כלים אישיים

גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
קהילה
Yeshiva.org.il
נושאים קרובים מ-Yeshiva
מיקרופדיה תלמודית
תיבת כלים