בדיקת חמץ במשרד ובמלון

האם אדם צריך לבדוק ולבער את החמץ במשרד שבו הוא עובד? ומהם הדינים של בדיקת חמץ בבית מלון שבו מתארחים? לקט תשובות.

2 דק' קריאה
cc-by-Mackenzie Kosut
כמובן שכל אחד צריך לדאוג לנקות את הבית שלו לפני פסח כמו שצריך, אך האם עובד צריך לדאוג לנקות גם את המשרד שבו הוא מועסק? ומה הדין באדם המתארח בבית מלון?

הרב יעקב אריאל השיב שעל אדם שעובד במשרד מוטלת החובה לנקות את המקום שלו במשרד ולעשות בדיקת חמץ בפעם האחרונה שהוא נמצא במשרד לפני הפסח. על הבדיקה הזאת אין לברך משום שמברכים רק על בדיקה בליל י"ד בניסן ואת החמץ ניתן לשמור ולשרוף אותו בשריפת חמץ שבערב פסח. 
למרות שהאדם לא יהיה במשרד לאורך כל הפסח מוטלת עליו חובה לבער את החמץ שנמצא במקום שלו במשרד.
הרב אליעזר מלמד קיבל שאלה מחייל ששירותו הצבאי הוא בעבודה משרדית והחייל רצה לדעת האם חובת הביעור והבדיקה במשרד מוטלת עליו. הרב השיב לו שחובת הבדיקה היא על הצבא ונציגיו שהם הרב הצבאי והמפקד, אמנם אם מצד המפקד המשרד ברשותו והוא זה שאחראי עליו - חובת הבדיקה חלה על החייל יחד עם הרב הצבאי.
בין כך ובין כך, את החמץ השייך לחייל עצמו מוטל לבער בעצמו וחוץ מזה מצד העריבות שיש בין כלל ישראל על החייל לדאוג שהאחראים יקיימו את המצווה לבדוק את החמץ ולבערו.

לאתר הגיעה שאלה מבחורה שגרה בשותפות עם בחורה לא דתייה שאינה מקפידה לנקות את החמץ לפני הפסח. הרב יעקב אריאל כתב לה שאת החמץ הגמור עליה לגמור לפני הפסח, את מה שהוא חשש חמץ שתרכז במקום אחד ותמכור במכירת חמץ - אך חוץ מזה הרב ייעץ לה שלא להיכנס לדירה בכלל במשך כל הפסח, ואם בכל זאת היא צריכה להגיע לדירה עליה להקפיד שלא להיכנס למטבח בכלל ואם היא רוצה לשתות מים - שתשתמש בכלים חד פעמיים ובברז שלא נמצא במטבח.
גם ביחס לשאלה על שימוש בפסח בבית שלא ניקו אותו בכלל הרב אריאל השיב שניתן להתגורר בבית אלא שיש להקפיד לא להשתמש במטבח ובכלים.

בקשר לבדיקת חמץ בבתי מלון, הרב שלמה משה עמאר השיב שאדם המתארח במלון בליל בדיקת חמץ חייב לבדוק בחדרו בברכה. מי שמגיע בערב פסח צריך לבדוק בלי ברכה ואם ערב קודם הוא בדק בביתו ובירך על הבדיקה הוא יכול לכוון אז על הבדיקה גם בבית המלון. הרב ציין שצריך לבדוק בפינות החדר ובמקרר אם יש, ובעיקר בכל המקומות שבהם רגילים לשים חמץ. יש להוסיף את הערתו של הרב יעקב אריאל שפעמים רבות במשקאות החריפים שבבר (אם יש כזה) ישנם משקאות חמץ וצריך לשים לב אליהם.
גולש באתר כתב שהוא הולך להגיע לבית מלון במהלך הפסח ורצה לדעת האם גם תוך כדי החג מוטלת עליו החובה לבדוק, הרב זלמן מלמד השיב לו שאם בוודאות לא בדקו את חדרו עליו לבדוק את החדר ולברך על הבדיקה הזאת בשם ומלכות. במציאות שלא ידוע לו האם בדקו את החדר או לא הרב יעקב אריאל כתב שעליו לבדוק בלי ברכה.
ככלל, הרב יעקב אריאל המליץ עוד לפני הפסח להתקשר לבית המלון ולוודא איתם שאין בחדר מאכלים ומשקאות של חמץ.

כל השאלות האלו ושאלות נוספות נמצאות בקטגוריה ניקיון, בדיקת וביעור חמץ.
חיפוש כתבות
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il