ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הרהורי עבירה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ג כסלו תשע"ו

הרהורי עבירה


הרב חיים שרייבר

שאלה:
כבוד הרב, למדתי שיש איסור להרהר בדברים שעלולים לגרום לטומאת קרי בלילה. ושזה איסור בפני עצמו ואינו כלול תחת הרהורים אסורים. אם אדם הרהר וזה לא גרם לטומאת קרי האם האדם עבר על איסור?
וגם הבנתי שאסור להסתכל על בנות שאסורות לו כגון אשת איש וכל שאר עריות. האם מותר להסתכל על בנות רווקות שמותרות לו?

תשובה:
שלום
הרב משה פיינשטיין (שו"ת אגרות משה אבן העזר חלק א' סימן ס"ט) סידר את האיסורים השונים של איסור הרהור לפי מקורותיהם. אנו נביא כאן את תמצית דבריו.
איסור הרהור מחולק לשני עניינים:
א. איסור הרהור שנלמד מן הפס' "ונשמרת מכל דבר רע" שעליו נאמר בגמרא (כתובות דף מ"ו) "מכאן אמר רבי פינחס בן יאיר אל יהרהר אדם ביום ויבא לידי טומאה בלילה" ואיסור זה הוא אף באשתו שהיא מותרת לו. כמו כן איסור זה כולל איסור להסתכל באשה נאה אפילו פנויה ובאשת איש אפילו מכוערת ובבגדי צבע של אשה המכירה ובבעלי חיים כשנזקקין זה לזו.
ב. איסור הרהור שנלמד מו הפס' "ולא תתורו אחרי עיניכם". איסור זה בדומה להרהור עבודה זרה שנאמר בסמיכות לו ("ולא תתורו...אחרי לבבכם") הוא איסור עצמי, ואינו מצד חשש הוצאת זרע לבטלה אלא הוא איסור מלהרהר לעשות עברה, שכן התורה אסרה בעבודה זרה ובזנות אף את המחשבה על החטאים אלו.
אחד ההבדלים בין האיסורים הללו הוא – איסור הרהור אצל נשים.
איסור הרהור מן הפס' "ונשמרת מכל דבר רע" לא שייך בהם כיון שאינו גורם להן שום דבר, "ואף שלפעמים רואות דם מחימוד אין ראיית דם שום איסור". אבל איסור הרהור הנלמד מן הפס' "ולא תתורו אחרי עיניכם" שייך גם בנשים כמו ששייך בהם איסור הרהור בעבודה זרה.
חשוב לציין שאף לאחר כל איסורי התורה יש את הנהגה הנכונה והראויה המכונה בגמרא "דת יהודית" (כתובות דף ע"ב) ומדין דת יהודית יש לאישה שלא להתנהג בפריצות.
יום טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il