הרב יונה מצגר

From ויקישיבה
Revision as of 14:33, 1 May 2024 by 213.151.59.37 (talk) (→‎אישומים)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

יונה יחיאל מצגר הוא הרב הראשי האשכנזי לישראל לשעבר.

ביוגרפיה[edit]

למד בישיבת כרם ביבנה. כיהן כרב שכונות הצפון בתל אביב.

בשנת תשס"ג, לפני הבחירות לרב הראשי לישראל, שבהן התמודד מצגר מול הרב יעקב אריאל שליט"א (רב העיר רמת גן לשעבר), הוציא הרב אהרון הראל (ראש ישיבת שילה לשעבר, וכיום ראש הישיבה התיכונית "לב חדש") חוברת בשם "לא תכירו פנים במשפט: לבירור יחסנו לבחירת הרב הראשי האשכנזי", חוברת נגד בחירתו של מצגר. גם הרב רא"ם הכהן התנגד לבחירתו כשאף קבע " כולם לא פליגי שמדובר בעם הארץ מדאורייתא ומדרבנן". מנגד הרב יוסף שלום אלישיב תמך בבחירתו לרב הראשי. לדבריו, למרות שהוא מסכים עם הגדרתו של הרב רא"ם באשר לגדלותו של הרב מצגר בתורה, עדיין הוא תומך בבחירתו.

הוא נבחר במקום הרב ישראל מאיר לאו. לצדו נבחר כרב הספרדי הרב שלמה משה עמאר. בבחירות גבר על הרב יעקב אריאל.

אישומים[edit]

.

לאחר מכן באותה שנה נעצר ע"י 'היחידה הארצית לחקירות הונאה' והורשע לאחר 3 שנים ע"י בית המשפט המחוזי בירושלים בעברות של קבלת שוחד בסך של 5 מליון ש"ח ונכנס לכלא לשלוש וחצי שנות מאסר. מצגר התפטר מתפקידו, ובמקומו נבחר לרב הראשי הרב דוד לאו בנו של הרב ישראל מאיר לאו. בנוסף, נעצר מצגר כמה פעמים לפני כן, על חשד לעברות שוחד, מרמה, הלבנת הון, ועברות דומות.

בשנת תשע"ז הרשיע אותו בית המשפט המחוזי בירושלים, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של קבלת שוחד בסך של 5 מיליון ש"ח ואף החל לרצות את עונשו אותה השנה. לאחר מעצר של כשנתיים, הורתה ועדת השחרורים על שחרורו המוקדם, בשל התנהגות טובה ומצוקת מקום בבתי הכלא.

חתנו הרב אברהם צבי גאופטמן מכהן כדיין בבית הדין הרבני בבאר שבע, רב קהילה בשכונת הרב חומה בירושלים וכראש הכולל ללימודי דיינות בישיבת מרכז הרב. מחבר "בית כנסת בהלכה" ושו"ת "אבן יעקב".

ספריו[edit]

  • שו"ת "מים ההלכה" (שני כרכים)
  • שו"ת כנפי יונה (שני כרכים)
  • במעגלי החיים - ספר העוסק במעגל החיים ומעגל השנה היהודי, נכתב יחד עם נחום לנגנטל, שני כרכים.
  • סופה במדבר - שאלות ותשובות הלכתיות שהתעוררו במלחמת המפרץ
  • רעיונות וביאורים על הגדה של פסח.

קישורים חיצוניים[edit]

הקודם:
הרב ישראל מאיר לאו
הרב הראשי האשכנזי הבא:
הרב דוד לאו