ברכת בורא נפשות

From ויקישיבה
(Redirected from בורא נפשות)
Jump to navigation Jump to search

ברכה שמברכים אחר אכילת מאכלים ושתיית משקאות שאין מברכים אחריהם ברכה מעין שלוש או ברכת המזון.


נוסח הברכה[edit]

נוסח הברכה הוא: "בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה, אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, בּוֹרֵא נְפָשׁוֹת רַבּוֹת וְחֶסְרוֹנָן עַל כָּל מַה שֶּׁבָּרָאתָ לְהַחֲיוֹת בָּהֶם נֶפֶשׁ כָּל-חָי. בָּרוּךְ חֵי (חַי) הָעוֹלָמִים". בנוסח הברכה כלולה הודיה לה' שברא את ה"נפשות" וברא את "חסרונן", כלומר, את הדברים ההכרחיים לקיום הברואים, כלחם ומים. במילים: "על כל מה שבראת להחיות בהם נפש כל חי" כלולה הודיה לה' שברא דברים נוספים שבני אדם נהנים מהם, אף על פי שאינם הכרחיים כל כך לקיום האדם. (ישנם חילוקי דיעות לגבי הניקוד של חי העולמים - אם בצירי אם בפתח. רוב הפוסקים והמנהגים לומר בצירי).

הכמות עליה מברכים[edit]

אין מברכים את ברכת "בורא נפשות" אלא לאחר אכילת מאכל בכמות של כזית לפחות, או לאחר שתיית משקה בכמות של רביעית לפחות. לכתחילה, נכון שלא לצאת ממקום האכילה, עד לאחר שברכו את ברכת "בורא נפשות".


את מה פוטרת[edit]

ברכת "בורא נפשות" אינה פוטרת את מי שחייב לברך את ברכת "מעין שלוש", וכן להיפך - ברכת "מעין שלוש" אינה פוטרת את מי שחייב לברך "בורא נפשות". לכן מי שטעה ובירך את ברכת "מעין שלוש" במקום ברכת "בורא נפשות" או להיפך, לא יצא ידי חובה. אולם מי שאכל פירות משבעת המינים ואכל גם פירות שאינם משבעת המינים, מברך אחרי האכילה ברכה מעין שלוש: "על העץ ועל פרי העץ..." ואינו מברך "בורא נפשות".

גם מי שאכל פחות כזית מדברים שחייבים על ברכת מעין שלוש ופחות מכזית מדברים שמברכים עליהם בורא נפשות, וביחד הצטרפו לכזית - מברך בורא נפשות (אבל לא בצירוף משקה ואוכל).

קישורים[edit]

ברכת המזון : הלכות מנהגים ונוסחים לכל העדות