הרב אליהו רחמים זייני

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב אליהו רחמים זייני הוא ראש ישיבת ההסדר "אור וישועה" בחיפה.

תולדות חייו[edit]

נולד בי"ד באב תש"ו באלג'יריה לאביו הרב מאיר זייני, רבה של טהארת. אביו הינו בן לשושלת ארוכה של תלמידי חכמים המגיעה עד לתלמידי הרי"ף. בנערותו היגר עם משפחתו לצרפת, שם למד אצל הרב שלמה דהן והרב יהודה ליאון אשכנזי (מניטו). כמו כן, החל בלימודי מתמטיקה באוניברסיטה, ופילוסופיה אצל עמנואל לוינס. בשנת תש"ל עלה לארץ ישראל, והתיישב בבני ברק. לאחר זמן קצר עבר לחיפה, החל ללמוד אצל רב שכונת אחוזה הרב בנימין זאב בנדיקט, והוסמך על ידו לרבנות. הוא קיבל תואר דוקטור מהטכניון, והחל להרצות שם במתמטיקה, תלמוד, פילוסופיה יהודית, אמנות ועוד. בשנת תש"מ פרש רב הטכניון, והרב זיני התמנה תחתיו. כמו כן, משמ כנשיא ארגון הסטודנטים הדתיים בטכניון. בשנת תשס"א הקים בחיפה את ישיבת ההסדר "אור וישועה", ועומד בראשה. כמו כן, משמש כרב קהילה בשכונת נווה שאנן בעיר. במסגרת תפקידיו, פועל רבות להפצת תורה בחיפה, בעיקר בקרב סטודנטים, וייסד מסלולי לימוד המאפשרים לשלב לימודי מקצוע עם תחומים תורניים.

שיטתו[edit]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקישיבה ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.

ארץ ישראל[edit]

הרב זייני הינו בעל השקפה ימנית מובהקת. הוא סובר כי ארץ ישראל היא אחד מיסודותיו של עם ישראל, וכי כל ויתור על חלקים ממנה אסור על פי התורה. בתקופת "הסכמי אוסלו", תקף את פסקו של הרב עובדיה יוסף התומך בהסכם. את משנתו בענין זה פרש בספרו "ארץ חמדתנו". כמו כן, מתנגד לשימוש במושג "קדשות החיים" כנימוק למסירת שטחים.

הרב זייני תומך בנחרצות בסירוב פקודה לפינוי ישובים.

ספריו[edit]

  • עץ ארז- סדרת ספרים ובה מאמרים בהלכה ובהגות (חמישה כרכים).
  • עולמות באיחודם - ארבע חוברות בענייני דת, מדע וחברה, ובענייני פסח.
  • רבנן סבוראי וכללי ההלכה- מחקר תלמודי. הספר הוא חלק מסדרת ספרים העוסקת בנושא ונמצאת בשלבי הכנה.
  • ארץ חמדתנו- ספר תגובה לפסקו של הרב עובדיה יוסף לגבי הסכם אוסלו.
  • על השואה
  • בין השמשות דר"ת (הקרוי בפי הבריות 'צאת הכוכבים דר"ת') וזמן הדלקת נרות חנוכה- מחקר הלכתי בענין זמן בין השמשות על פי שיטת רבנו תם. בספר זה טוען הרב זייני כי מושג זה, במובנו כיום, איננו נכון.

קישורים חיצוניים[edit]