בית הכנסת המשוחזר בקארמניולה

מתוך ויקישיבה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ספסלים לילדים בגבהים משתנים - בחדר הלימוד ליד בית הכנסת

בית הכנסת המשוחזר בקארמניולה, אשר בפיימונטה בצפון מערב איטליה הוא אחד מפעולות השיקום החשובות של בתי כנסת שבוצעו באיטליה. הוא שוחזר בעזרת ממשלת איטליה בהשקעה של 1,265 מיליון לירות איטלקיות [1]. ומאז שנת 1987 הוא פתוח לציבור, לפי הזמנה מראש. בדרך כלל בית הכנסת פתוח בימי ראשון אחרי הצהרים. בשנות ה-50 של המאה ה-19 דווח כי בית הכנסת נעזב וציודו הועבר לטורינו. בשנת 1939 התקיים האירוע האחרון בבית הכנסת, הייתה זו חתונה. [2]

היהודים בקארמניוֹ‏לה היו מלווים בריבית . בסוף המאה ה-16 מוזכר שמו של הבנקאי היהודי ליאונה. משנת 1680 מוכרים לנו שני משפחות בנקאיים יהודים: פוג'טי ודונטו קונדה. (Pogetti e Donato Conde). במאה ה-18 מספר היהודים בעיר לא עלה על 200. בשנת 1724 הוקם בעיר, בדומה לשאר הערים בפיימונטה, גטו. הגטו היה בשכונה רחוקה מהכנסייה בשם Cierche היום בקרבת הרחובות: Bellini,dell Cherche,Benso,Baldassano.

בית הכנסת הוא ב-Via Bellini, היכן שהייתה בעבר אחת הכניסות לגטו. בכניסה לבית הכנסת חרוטה באבן שיש הכתובת הבאה: "בית הכנסת
המאה הח"י לספה"נ
כי ביתי
בית תפילה
יקרא לכל העמים
ישעיהו נ"ו ז'"

הוא נמצא בקומה הראשונה של בניין מהמאה ה-17. אולם בית הכנסת הוא מרובע. החלונות גבוהים במטרה לאפשר כניסה של אור לבית הכנסת. הבימה היא מיוחדת במינה: את האדן הנמוך בצורת מתומן סובבים שמונה עמודים לוליינים, אשר הכרכוב הבארוקי שלהם מתעטר כתר, המתנשא מעל מרכז הבמה. ארונות הקודש בסגנון בארוקי מאוחר - כמו הבימות - מעוטרים יתר על המידה בהרבה. הבימה בבית הכנסת הייתה מעין מגדל זעיר - בקרבת מרכז האולם.

ליד אולם בית הכנסת חדר קטן ובו ספסלים לילדים בגבהים משתנים: לכל ילד ספסל בגובה שלו.החדר שימש ללימוד הילדים בקהילה בה מספר הילדים היה מועט. לכל ילד ניתן היה להציע ספסל בגובה הרגלים שלו.

  1. במחירי היום 670 אלף אירו לפי שער החליפין 1936 לירות לאירו
  2. המקור: בתי כנסת באיטליה עמוד 44