הרב נחום אליעזר רבינוביץ'

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב נחום אליעזר רבינוביץ'
הרב נחום אליעזר רבינוביץ'
תאריך לידה תרפ"ח
השתייכות הציונות הדתית
נושאים שבהם עסק תלמוד, הלכה, מתמטיקה
תפקידים נוספים ראש ישיבת ההסדר ברכת משה במעלה אדומים
רבותיו הרב פינחס הירשפרונג, הרב יעקב יצחק רודרמן, הרב יוסף אליהו הנקין
חיבוריו "יד פשוטה" על הרמב"ם; שו"ת "שיח נחום" ועוד

הרב נחום אליעזר רבינוביץ' הוא ראש ישיבת ההסדר ברכת משה במעלה אדומים ומגדולי מפרשי הרמב"ם בדורנו.

תולדות חייו[edit]

נולד בשנת תרפ"ח במונטריאול שבקנדה. בצעירותו למד בישיבתו של הרב פינחס הירשפרונג, רבה הראשי של מונטריאול. תוך כדי לימודו בישיבה שילב גם לימוד מדעים. בגיל עשרים עבר ללמוד בישיבת נר ישראל בבולטימור שבארה"ב אצל הרב יעקב יצחק רודרמן. תוך כדי שהותו בישיבה למד לתואר שני במתמטיקה. בשנת תשי"א נשא הרב לאישה את אחייניתו של הרב רודרמן, ונסמך על ידיו להוראה. הוא החל לשמש כרב קהילה בקהילות שונות בארה"ב, בטקסס ובצ'רלסטון. לאחר מכן שימש כרב בטורונטו שבקנדה. במקביל לתפקידו כרב קהילה, הרצה באוניברסיטה וסיים דוקטורט במתמטיקה, בנושא "סטטיסטיקה והסתברות בתלמוד". לאחר מכן עבר לאנגליה, שם שימש כראש בית המדרש לרבנים בלונדון.

בשנת תשמ"ג עלה עם משפחתו ארצה, והוזמן על ידי הרב חיים סבתו והרב יצחק שילת לשמש כראש ישיבת ההסדר שהקימו במעלה אדומים. הוא עבר להתגורר סמוך לישיבה, ומאז הוא מכהן כראש הישיבה.


הרב רבינוביץ' נחשב כפוסק גדול וכדמות תורנית מרכזית בציונות הדתית. שיטתו לנטות לרוב אחר דעת הרמב"ם, ובמחלוקות האחרונים להכריע כפי פסק הערוך השולחן.

בנו הוא הרב מרדכי רבינוביץ', מחבר ספרי "צפה הצפית" על מסכת מגילה ועל ערוך השולחן, ועוד.

ספריו[edit]

  • מפעלו הגדול של הרב רבינוביץ' הוא פירוש "יד פשוטה" על משנה תורה לרמב"ם. ייחודו של הפירוש הוא במקוריותו הרבה, לצד בקיאות עצומה העולה מבין דפיו. הרב החל במפעל זה כבר באנגליה וממשיך בכך עד היום. עד כה יצא לאור הפירוש על הספרים: מדע, אהבה, זמנים, נשים, משפטים, נזקים, שופטים וכן על הלכות שמיטה ויובל מתוך ספר זרעים.
  • שיח נחום - שו"ת הלכתי.
  • מלומדי מלחמה - שו"ת בהלכות צבא ומלחמה.
  • עיונים במשנתו של הרמב"ם
  • דרכה של תורה - פרקים במחשבת ההלכה ובאקטואליה
  • הדר איתמר - הדרנים על מסכתות הש"ס
  • מסילות בלבבם- פרקי הגות בנושאי היחיד והחברה בישראל. בין השאר הספר עוסק בסוגיות: יהדות ודמוקרטיה, יחסי ישראל והעמים, מעמד האישה, תורה ומדע, המוסר הטבעי ומוסר התורה, מבנה המדינה לאור התורה, תפקידן של המצוות, פסיקה ומנהיגות רבנית ועוד.