הרב שלום כהן

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב שלום כהן (מכונה גם חכם שלום כהן; נולד בשנת ה'תרצ"א) הוא ראש ישיבת פורת יוסף ונשיא מועצת חכמי התורה של מפלגת ש"ס.

ביוגרפיה[edit]

נולד בירושלים, למלכה ולרב אפרים זלכה הכהן, שהיה רב בישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה ומקובל. דודו מצד אביו הוא נעים זלכה, שכיהן כנשיא בית המשפט המחוזי בבגדאד. למד בישיבת פורת יוסף. נישא בנישואין שניים ליעל, בתו של הרב מנצור בן שמעון (נפטרה בט"ז בסיון ה'תשע"ו), לבני הזוג חמש בנות ושלושה בנים, והם התגוררו ברובע היהודי. לאחר נישואיו התמנה כר"מ בישיבת פורת יוסף, וכעבור זמן התמנה לראש הישיבה. עם הקמת מפלגת ש"ס, בשנת 1984, נבחר כחבר מועצת חכמי התורה. עומד בראש ועדת הכשרות של בד"ץ נוה ציון, יחד עם גיסיו הרבנים מסעוד ושלמה בן שמעון. בשנת תשס"א, לאחר שרבנים חרדים אשכנזים ובראשם הרב יוסף שלום אלישיב יצאו נגד פסקו של הרב עובדיה יוסף שקבע כי הגיורים הנערכים בצה"ל תקפים לפי ההלכה, תיווך הרב כהן בין הצדדים, עם רבנים נוספים. לבסוף חתם הרב יוסף על מכתבם המבהיר כי התכוון להכשיר רק את מי שקיבלו על עצמם שמירת מצוות[4]. ב-18 באפריל תשס"ד, כחצי שנה לאחר פטירת הרב עובדיה יוסף, מונה לנשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס.

דעותיו[edit]

לרב כהן היו מספר התבטאויות קיצוניות וקיימות במחלוקת עליהם קמו עליו מספר עוררים:

לקראת הבחירות לרבנות הראשית בשנת ה'תשע"ג (2013), בנוכחות הרב עובדיה יוסף, כינה את הציבור הדתי לאומי "עמלק" ואמר שאין כיסאו של הקב"ה שלם עד שתיעלם הכיפה הסרוגה. באותו מעמד, התייחס הרב כהן לאפשרות שהרב שמואל אליהו יבחר לרב ראשי ואמר: ”אנחנו מסכנים אם יהיה לנו רב, אמרתי את זה לאבא שלו (הרב מרדכי אליהו) על יד דרוקמן (הרב חיים דרוקמן, מראשי הציונות הדתית שאותו מסרב הרב כהן לכנות בשם רב) וכל אנשי עמלק. אלה יהודים אלה?".

על אמירות אלו זכה לתגובה מאת הרב רונן נויבירט שכתב:"אני מרחם על רבנים שחוזרים על החטא הקדמון ומלבים שנאת אחים דוקא בשבוע שחל בו תשעה באב. בשבוע הזה יש ללמד זכות על כל עם ישראל. לכיפות הסרוגות יש הרבה מה ללמוד מהציבור החרדי, לחרדים יש מה ללמוד מהציונות הדתית ולכולם יש מה ללמוד מהציבור הקרוי (שלא בצדק) חילוני."

באותה שנה, כחודשיים לאחר מינויו כנשיא מועצת חכמי התורה, פרסם מכתב שבו יצא נגד לימודים אקדמיים לתלמידות חרדיות, לרבות במכללות חרדיות, בנימוק שחומר הלימודים מבוסס על מחקרים ושיטות מדעיות הנוגדות דעת תורה.

במהלך מבצע צוק איתן, בעת תפילה מרכזית בכותל המערבי להצלחת המבצע, אמר: "אתם חושבים שעם ישראל צריך צבא? עם ישראל לא צריך צבא", משום שהקב"ה נלחם למען ישראל.

בעצרת במלאת שלושים יום לפטירתו של הרב עובדיה, ביקש הרב כהן מכל הנוכחים שיש להם סמארטפונים להוציאם מהכיס ולשוברם.

במהלך עצרת מרכזית במלאת שנה לפטירת הרב עובדיה יוסף, ששודרה בשידור חי ברדיו קול ברמה, שזוהה באותה תקופה עם מפלגת יחד - העם איתנו בראשות אלי ישי, תקף הרב את התחנה ואמר שאסור להאזין לה.

שנה לאחר מכן, בשנת תשס"ה, במהלך כנס בחירות של מפלגת ש"ס בנתיבות, התבטא בגנות ההמנון התקווה, ושוב השווה ברמז את הציבור הדתי-לאומי לעמלק, תקף אותם על תמיכתם בגיוס בחורי הישיבות, וסיפר שהעיר לרב מרדכי אליהו על התחברותו איתם.

לאחר ניצחונה של עליזה בלוך בבחירות לראשות עיריית בית שמש על מועמד ש"ס וראש העיר במשך עשר שנים, משה אבוטבול, התייחס כהן לחרדים שהצביעו עבורה במילים "טפו עליכם" והוסיף: "לעתיד לבוא יכניסו אותם לבית שימוש נקי".