הרב שמואל אליהו

From ויקישיבה
Revision as of 15:36, 27 December 2010 by טל רחמים (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search

הרב שמואל אליהו (נולד בכ"ה בכסלו ה'תשי"ז, 29 בנובמבר 1956 למניינם) הוא רבה של העיר צפת, חבר מועצת הרבנות הראשית וחבר ועדות הכשרות הארצית והמקוואות של הרבנות הראשית.

ביוגרפיה

הרב שמואל אליהו הוא בנו של הגאון הרב מרדכי אליהו זצ"ל. בצעירותו למד בישיבת ירושלים לצעירים, ולאחר מכן בישיבת מרכז הרב, אצל רבינו הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל. במסגרת לימודיו בישיבה, שירת בצה"ל ביחידה קרבית. עם תום לימודיו בישיבה התמנה הרב לרב העיירה שלומי ולאחר שלוש שנים התמנה לרב העיר צפת.

הרב חיבר "הגדה ליום העצמאות", וכן ערך חלק מספרי ההלכה של אביו מרן הרב מרדכי אליהו, ואת הסידור "קול אליהו", שבו מובאות הלכות רבות, בדיני תפילה, ברכות, ועוד.

הרב שמואל אליהו מרכז פעילות של מספר עמותות העוסקות בהחזרה בתשובה ובקירוב ליהדות. הרב עונה על שאלות באינטרנט באתר מוריה, שהוא עומד בראשו, ואף עונה ב-SMS. הרב עוסק רבות בשאלות בהלכה, הלכות ציבור וענייני קבלה. רבות מהשאלות המופנות אליו באינטרנט עוסקות בפתרונות לחלומות, משמעויות של שמות, בקשות לחיבור תפילות או ברכות אישיות או כלליות. בעבר הוא שימש מטעם אביו כאחראי על קרן מורשת, שהקימה גרעינים תורניים בעיירות פיתוח, עד לפירוקה של הקרן בקיץ 2005.

בשנת 2003 הציג הרב את מועמדותו למשרת הראשון לציון, אך לא נבחר לתפקיד.

הרב שמואל אליהו חבר במועצת הרבנות הראשית. בבחירות שנערכו בכ"ג באלול ה'תשס"ח (23 בספטמבר 2008 למניינם) נבחר הרב לקדנציה נוספת למועצה‏‏[1].

עמדותיו

בזמן הגירוש האיום שהה הרב בגוש קטיף ת"ו ותמך בחסימת כבישים. בניגוד לאביו, הביע את דעתו כי חייבים מבחינה הלכתית לסרב פקודה לגירוש יהודים מבתיהם (הרב מרדכי אליהו הביע בפירוש את דעתו בראיון טלויזיוני כנגד סירוב פקודה. לדעתו על החייל להתחמק בדרך כל שהיא ולומר "איני יכול" אך לא לסרב לפקודת מפקדיו). כששאלו אותו על עצומת רבנים המתנגדת לסירוב פקודה אמר: "ראיתי שם שתי דמויות רציניות - הרב אהרון ליכטנשטיין והרב יהודה עמיטל... שאר הרבנים שהזכרת במכתבך - עם כל הכבוד - אינם בערך כלשהו לחלוק על הרב שפירא...".

בענייני צניעות הרב אליהו מחמיר באופן יחסי. למשל, הרב ייעץ לשואלת שלא להסתמך על היתר המשנה ברורה ללכת בלי גרביים[2] וכן ייעץ לשואל להגיע לזמן קצר בלבד לחינה של קרובת משפחה שבה לא יישמרו גדרי הצניעות[3]. הוא כתב מאמר תמיכה בטשטוש מחמת צניעות של תמונות פניהן של בנות בעלון השבת של תנועת מעייני הישועה המופץ בבתי כנסת[4].


בשנת ה'תשע"א פרסם הרב שמואל אליהו שליט"א פסק הלכה, בצירוף חתימותיהם של עוד עשרות רבני ערים, שבו נקבע כי חל איסור למכור או להשכיר דירות לגויים, על בסיס האיסור של "לא תחנם".

ספרים שכתב ושערך

  • "אביהם של ישראל" (שלושה כרכים) - לקט סיפורים על אביו, מרן הראש"ל הרב מרדכי אליהו זצ"ל, על פי סיפורים שסופרו במהלך ה"שבעה" וה"שלושים" על הרב. הספר מסודר לפי סדר הפרקים של הספר "מסילת ישרים".
  • סידור קול אליהו, על פי פסקי הרב מרדכי אליהו, בעריכתו, הוצאה ראשונה ירושלים תשס"ב.
  • שאלות של חיים - קובץ מאמרים ומדרשים על העניינים שלאחר המוות.

כמו כן, הרב ערך דרשות ומאמרי הלכה של אביו והפיצם ברבים.

קישורים חיצוניים


הערות שוליים