הרב יהודה עמיטל

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב יהודה עמיטל

הרב יהודה עמיטל היה ראש ישיבת הר עציון שבאלון שבות, מייסד וראש תנועת "מימד" ושר בממשלת ישראל.

תולדות חייו[edit]

נולד בשם יהודה קליין בג' בחשוון תרפ"ה בעיר גרוסוורדין שבטרנסילבניה. למד תקופה מסוימת בישיבה בגרוסוורדין, ולאח"כ עבר לישיבת מיר. לאחר כיבוש הונגריה ע"י הנאצים, נלקח למחנה עבודה, ממנו שוחרר בשמחת תורה תש"ה. לאחר שניצל מהשואה, ברח לבוקרשט ומשם העפיל לארץ ישראל. הגיע ארצה בכ"ו בכסלו תש"ה, ונעצר לזמן מועט במחנה המעצר בעתלית. בבואו ארצה, עלה לירושלים ללמוד בישיבת חברון ואצל הרב יעקב משה חרל"פ. לאחר מכן, עבר ללמוד בישיבת קלצק שבפרדס חנה, שם נישא למרים, בתו של הרב צבי יהודה מלצר. הוסמך לרבנות ע"י הרב איסר זלמן מלצר, סב אשתו. התגורר זמן מה ברחובות ולאח"כ עלה לגור בירושלים.

התגייס לצבא ההגננה לישראל מיד לאחר קום המדינה, ולחם בגליל המערבי ובלטרון. לאחר שחזר מהמלחמה, נתמנה להיות ספרא דדינא בבית הדין ברחובות, וכיהן כר"מ בישיבת הדרום בעיר. הגה את רעיון ישיבות ההסדר.

לאחר הקמת ישיבת הר עציון, נתבקש לתפקד כראש הישיבה. כשעלה ארצה הרב אהרן ליכטנשטיין הזמינו לכהן כראש הישיבה[1] עד לפרישתו בשנת תשס"ח. היה בעל תפיסה מאד פלורליסטית ופתוחה(דרוש מקור), ותמך בהקמת מכללת יעקב הרצוג בסמוך לישיבתו, ואף איפשר ללמוד תנ"ך בשיטות לא מקובלות בעולם התורני(דרוש מקור). בסוף תקופת כהונתו, נכנסו לתפקיד הרב יעקב מדן והרב ברוך גיגי. לאחר פרישתו, צורף גם הרב משה ליכטנשטיין, בנו של הרב אהרן, להיות ראש ישיבה.

בשנת 1988 ייסד את מפלגת מימד, שנחשבת למלפגת שמאל דתית,המפלגה התמודדה לכנסת אך לא עברה את אחוז החסימה.לאחר רצח רבין כיהן כשר בלי תיק מטעמהבממשלה הזמנית של פרס. דגל בחתירה לשלום, גם על חשבון ויתורים טריטוריאליים ומסירת שטחים מארץ ישראל. דעה זו גררה ביקורת של הרבה רבנים ממחנה ארץ ישראל השלמה.

נפטר בכ"ז בתמוז תש"ע.

מתלמידיו[edit]

מספריו[edit]

  • והארץ נתן לבני אדם- פרקי הגות וחינוך
  • המעלות ממעמקים
  • רסיסי טל- בירורים וחידושים הלכתיים
  • קול יהודה- לקט ציטוטים ואמירות בנושאים שונים משלל ספריו ומאמריו
  • בין התחברות למחויבות
  • עת רצון- שיחות לימים הנוראים

לקריאה נוספת[edit]

  • אלישיב רייכנר, באמונתו, תשס"ח.
  • ראובן גפני וראובן ציגלר, לעבדך באמת- לדמותו ולדרכו של הרב יהודה עמיטל

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים

  1. וראה בדברי הספד של בנו, הרב יואל עמיטל, שכהרב יהודה עמיטל הזמין את הרב ליכטנשטיין לבוא ללמד בישיבה, כתב במכתבו: 'אתה מוזמן להיות ראש הישיבה', ולא הזכיר כלל שהוא כבר משמש בתפקיד זה, מתוך כוונה לעזוב את ראשות הישיבה במידה והרב ליכטנשטיין ירצה לקבל על עצמו את התפקיד.