ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

שתי פתילות צמודות נחשבות כאבוקה? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ה טבת תשע"ו

שתי פתילות צמודות נחשבות כאבוקה?


הרב יצחק בן יוסף

שאלה:
לכבוד מרנן ורבנן שלום רב,

בחג החנוכה שעבר עלינו לטובה נודע לי מאחד מחשובי בית הכנסת שהוא נוהג לסדר ולהדליק את מנורת החנוכה בביתו באופן שהעלה לי קצת ספקות...

הוא משתמש אך ורק ב-9 כוסיות, מהכוסות החד פעמיות כמו של פתילאור לדוגמא, שהוא שמר אותם לאחר תום השימוש משנים שעברו בכדי להשתמש בהם שוב, ובכל יום מימי החנוכה הוא אינו מנקה את הכוסית מהשמנוניות שבה, וכמו כן הוא אינו מוציא את הפתיל הישן שנותר מההדלקה של היום הקודם, אלא הוא פשוט מוסיף וממלא את הכוסיות בשמן חדש בכל יום, ותוחב פתיל חדש (כנראה פתיל מצופה שעווה אדומה) לתוך צינורית המתכת - בעוד שהפתיל של אתמול גם כן תחוב עמו! כלומר שלאורך צינורית המתכת, מלמעלה למטה, ישנם שתי פתילות צמודות - החדשה שמגיעה מלמעלה ועד סוף הצינורית למטה, והישנה מקבילה וצמודה לה מלמעלה ועד לכמחצית מגובה הצינורית! (הפתילה הישנה לא מגיעה עד למטה של הצינורית). ולאחר הדלקת הנר, אחר כשעה בערך, הלהבה מכלה את הפתיל הישן ונותר אך ורק הפתיל החדש שהוא ממשיך לבעור עוד כשעה נוספת ועד תום השמן. הוא הסביר לי שההדלקה שהוא מדליק באופן כזה הנר דולק אך ורק כשעתיים ולא 4 או 5 שעות כאשר מדליקים את הנר עם פתיל אחד, וכמו שידוע ומפורסם הדבר לכל.

שאלותיי הן:

1) כאשר הוא מדליק את שתי הפתילות הללו יחדיו (החדשה עם הישנה ביחד) האם זה נחשב לו בשעה הראשונה של ההדלקה, כאילו הדליק אבוקה? והאם יצא ידי חובה לכל הדעות?

2) ולאחר תום השעה הראשונה מההדלקה, אחרי שהתכלה הפתיל הישן כליל ונותר לבעור אך ורק הפתיל החדש עד תום הבערה - מהרגע שבו מתכלה הפתיל הישן וכביכול נדלק וממשיך לבעור רק הפתיל החדש - האם זה נחשב לו כאילו "תעשה ולא מן העשוי" ולא יצא בכל אופן?

3) האם שתי פתילות מצופות שעווה שהצמידן והדליקן בתוך נר שמן אחד בכלל נחשב כאבוקה או שמא נחשבות כפתיל אחד גדול אף על פי שאינן קלועות וגדולות יחדיו?

4) והאם יש חילוק בין ספרדים ואשכנזים לצאת ידי חובה בהדלקת אבוקה כנר חנוכה?תשובה:
הדלקה בדרך זו מותרת ואין כאן חשש איסור לכול העדות.

שאלה אישית אחת נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il