אליה שמואל הרטום

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

אליה שמואל הרטום ( כ"ג סיון תרמ"ז, - כ"ג אדר א' - , יליד טורינו שבאיטליה, שימש ברבנות בקהילות רבות באיטליה ובמושבותיה: בפירנצה ובטריפולי שבלוב.מנהל בית המדרש לרבנים ברומא. היה מורה בבתי ספר תיכוניים באיטליה ובארץ ישראל. דוצנט באוניברסיטת פירנצה. נפטר בעת שהות זמנית ברומא והובא למנוחות בירושלים.

פרופ' א"ש הרטום התפרסם במדינת ישראל ובעולם היהודי כולו, הודות לפירושו המדעי-עממי לתורה נביאים וכתובים. הפירוש מבוסס על המסורת ועל פרשנות המקרא. התרגום והפירוש ל"ספרים חיצוניים" צויין לשבח על ידי שופטי פרס טשרניחובסקי תשכ"ו. עבודתו המדעית והסיפרותית השתרעה על שטחים רבים של מדעי היהדות.

לאחר פטירתו, פירסם בנו מנחם עמנואל הרטום את ספרו חיי ישראל החדשים, המהווה סיכום ותמצית של משנתו כולה. החיבור בא להוכיח כי אין קיום לעם ישראל ולמדינת ישראל בלי התורה. כי התורה אינה אך ורק מה שנקבע בתלמוד ובשלחן ערוך, אלא התורה עצמה דורשת שדרכי שמירתה תתפתחנה ותיקבענה בכך דור ודור בהתאם לצרכיו ולנסיבות. כי אפשר לקבל את התורה כיסוד לתחוקת מדינת ישראל גם מצד מי שאינו מאמין בעיקרי התורה גופה. אם הנהגת התורה תהיה לפי האמור בספר אפשר יהיה לגשר בין דתיים לבין בלתי דתיים לטובת העם כולו.

מצבת זכרון לבני פירנצה שנפלו במלחמת השחרור - בחצר בית הכנסת בפירנצה

בנו ראובן, נולד בפירנצה, לאימו, יעל לבית קאסוטו, בשנת 1928. למד במקווה ישראל והצטרף לפלוגות הדתיות של ה"פלמ"ח". במלחמת העצמאות השתתפף ב"מבצע נחשון" ונפל בעת הכיבוש בחזרה של המושבה מוצא. בשנת 1968, לפי בקשת המשפחה, הועברה גופתו מבית הקברות בסנהדריה להר הזיתים.