אשר

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to searchעץ הזית - סמל השבט ונחלתובית כנסת זכרון משכן שילה
ערך זה עוסק באשר בן יעקב. אם התכוונתם למשמעות אחרת, עיינו בערך אשר (פירושונים).

אשר או אשר בן יעקב הוא אחד משבטי ישראל, בנה השני של זלפה שפחת לאה, והעשירי של יעקב אבינו.

יעקב אבינו מברך את, בנו, אשר :"מֵאָשֵׁר שְׁמֵנָה לַחְמוֹ וְהוּא יִתֵּן מַעֲדַנֵּי-מֶלֶךְ"([[ספר בראשית]],מ"ט,כ'). מדרש רבה מבאר כח הכוונה ששארצו שמנה, שלחמו שמן, שהוא מעמיד בגדי שמונה.

משה רבינו אף הוא בברכתו כתב:"וּלְאָשֵׁר אָמַר בָּרוּךְ מִבָּנִים אָשֵׁר יְהִי רְצוּי אֶחָיו וְטֹבֵל בַּשֶּׁמֶן רַגְלוֹ" [1] לפי המסורת אשר נולד בד' שבט, בשנת ב' קצ"ז (2,197) לבריאת העולם [2] , בשנה השתים-עשרה לשהות יעקב אבינו בחרן. הוא חי מאה עשרים ושלש שנה [3]

מקורו של השם[edit]

לאה אימנו, אשר שפחתה ילדה את אשר, בחרה את שמו, וכך מובא במקרא:"וַתֹּאמֶר לֵאָה בְּאָשְׁרִי כִּי אִשְּׁרוּנִי בָּנוֹת וַתִּקְרָא אֶת-שְׁמוֹ אָשֵׁר"( שם, ל',י"ג)}}

המדרש מדייק מן הפסוק : ותאמר לאה באשרי כי אשרוני בנות - " ר' לוי אמר: שהיו בנותיהם נאים והיו נשואות לכהנים, שנמשחו בשמן המשחה, שמן זית. ר' סימון אמר: שהיו נשואות למלכים, שנמשחו בשמן זית. הרשב"ם ממשיך עם המוטיב הנשי:"אני עומדת במישור ובשבח שמאשרות אותי בנות". רבי דוד צבי הופמן משלים את העניין:" נראה ש"אשר" מציין יותר את ההצלחה הגלויה, זו הנראית לעיני כל. - כי אשרוני בנות . עתה מקווה לאה בבטחה שיהללוה כאם המאושרת מכל הבנות.

סמלו של השבט[edit]

"תַּרְשִׁישׁ" -המקור:ויקישיתוף,Gunnar Ries Amphibol

אשר היה מְפֻתָּ‏‏‏ח על תַּרְשִׁישׁ [4] בחשן משפט. רבינו בחיי קורא אותה קְרִיאוּ‏לִיקָ‏"א וגון שלה דומה לגון השמן. ויש שפרשן שהיא אבן עם גון תכלת. ותרגומו:כְּ‏רוּ‏ם יַ‏מָ‏א, שהרי גון הים כעין תכלת. ומצינו ים ששמו תרשיש[5].

סגולת האבן הזאת לעכל אוכל . וכל שכן למי ששוחק אותה ומערבה במאכלו ונעשה עב ושמן והוא שכתוב בברכה של יעקב "מאשר שמנה לחמו"

נחלת השבט[edit]

ערך מורחב - נחלת שבט אשר


נחלת שבט אשר מצויה בצפון-מערב ארץ ישראל לאורך חוף הים התיכון . הנחלה עלתה בגורל החמישי לאחר נחלת שבט יהודה ונחלאות "בית יוסף". היא השתרע מהגבול הצפוני של ארץ ישראל - קו חצביה - צידון לאורך נהר הליטני[6] עד להר הכרמל בדרום, במזרח היא תוחמת את נחלת שבט נפתלי ונחלת שבט זבולון. היא משתרעת על פני חבלי הארץ: העמקים והגליל התחתון והגליל המערבי. הוא בשכנות לנחלת שבט נפתלי, אף הוא מ"מחנה דן" במדבר סיני.

נחלת שבט אשר

הערות שוליים[edit]

  1. ל"ג, כ"ד
  2. גירסה אחרת ט'חשון ב' שכ"א
  3. מקורספר סדר הדורות
  4. ספר שמות כ"ח,כ' Y
  5. ספר יונה א'
  6. זכריה קלעי, עמוד 192